Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Obchody Święta Wojska Polskiego i 88 rocznicy zwycięstwa w bitwie warszawskiej

W piątek 15 sierpnia 2008 r. w całej Polsce uroczyście obchodzono Święto Wojska Polskiego i 88 rocznicę zwycięskiej bitwy w wojnie polsko-bolszewickiej, zwanej Cudem nad Wisłą. Z tej okazji w Warszawie odbyła się defilada wojsknawiązująca do tradycji II Rzeczypospolitej. Przed prezydentem RP przedefilowały warszawskimi Alejami Ujazdowskimi historyczne i obecne formacje Wojska Polskiego, czołgi i transportery opancerzone oraz oddziały z Francji, Litwy, Niemiec i Ukrainy. Święto Sił Zbrojnych RP ustanowił Minister Spraw Wojskowych Stanisław Szeptycki rozkazem z 4 sierpnia 1923 roku. 15 sierpnia to Święto upamiętniające jedno z największych zwycięstw oręża polskiego odniesione w Bitwie Warszawskiej 1920 r. nad Rosją Sowiecką. W okresie II Rzeczypospolitej obchodzone bardzo uroczyście dla upamiętnienia walk w obronie Ojczyzny. Nie zostało nigdy anulowane żadnym aktem prawnym. Obchodzono je podczas II wojny światowej w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie i w Wojsku Polskim do 1947 r. W następnych latach zaniechano jego obchodów i ustanowiono Dzień Wojska Polskiego (12 października) – upamiętniając w ten sposób chrzest bojowy 1 DP im. Tadeusza Kościuszki pod Lenino. Po upadku komunizmu - w latach 1990 -1991 - Dzień Wojska Polskiego obchodzono dnia 1 maja, aby w roku 1992 ostatecznie przenieść je na 15 sierpnia. Święto Wojska Polskiego – święto państwowe Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej przypada w dzień ustawowo wolny od pracy, ponieważ 15 sierpnia jest również liturgicznym świętem Wniebowzięcia Matki Bożej, dla którego ustawodawca wprowadził wolne. W latach 1990–1992 Święto obchodzono w dniu 3 maja, w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Ustawa sejmowa z dnia 30 lipca 1992 r. przywróciła obchody Święta Wojska Polskiego w dniu 15 sierpnia. Wtedy też po raz pierwszy odbyły się centralne obchody tej uroczystości.

Bitwa Warszawska, która rozegrała się w dniach 13-25 sierpnia 1920 roku, była decydującym starciem wojny polsko-bolszewickiej. Po tym, jak w dniu 10 marca 1920 roku dowództwo Armii Czerwonej zatwierdziło plan uderzenia na Polskę, głównodowodzący wojsk polskich, Józef Piłsudski, wydał rozkaz rozpoczęcia wyprzedzającej ofensywy na Ukrainie. Polacy dotarli aż do Kijowa, jednakże Sowieci rychło opanowali sytuację i przeszli do ofensywy na Białorusi i Ukrainie, zmuszając oddziały Wojska Polskiego do odwrotu. Pod koniec lipca siły sowieckie były już na ziemiach polskich, zbliżając się w szybkim tempie do Warszawy. Ledwie odetchnęliśmy od rozbiorów i zaczęliśmy leczyć rany, a tu na granicach Ojczyzny z ogniem i karabinem stanęły moskiewskie hordy bolszewickie. W śmiertelnej walce prawie wszyscy Ci, którzy potrafili trzymać broń zgłosili się do obrony kraju. Do wojska zgłosiło się prawie sto tysięcy ochotników, głównie spośród studentów, młodzieży gimnazjalnej i harcerzy, którzy rozpalili na nowo zapał bojowy w szeregach Wojska Polskiego. Utworzono Radę Obrony Państwa, a w dniu 24 lipca powołano Rząd Obrony Narodowej z Wincentym Witosem na czele. Do Warszawy przybyła również brytyjsko-francuska misja wojskowa. W dniu 6 sierpnia 1920 r. marszałek Józef Piłsudski, w porozumieniu z gen. Tadeuszem Rozwadowskim, wydał rozkaz rozpoczęcia przygotowań do walnej bitwy nad Wisłą. Naczelnik Państwa związał walką jednostki Armii Czerwonej pod Warszawą, a następnie przeprowadził manewr oskrzydlający siłami grupy uderzeniowej gen. Edwarda Rydza-Śmigłego. Owo decydujące natarcie, praktycznie przesądzające losy wojny, rozpoczęło się dnia 16 sierpnia i zakończyło się spektakularnym sukcesem wojsk polskich i marszałka Józefa Piłsudskiego. W dniu 19 sierpnia bolszewickie armie, okrążane przez Wojsko Polskie, rzuciły się do rozpaczliwego odwrotu. Od tego momentu inicjatywa ostatecznie przeszła w polskie ręce. We wrześniu 1920 r. Wojsko Polskie przeprowadziło udaną ofensywę na Wołyniu. Przypieczętowaniem zwycięstwa Rzeczypospolitej była bitwa nad Niemnem. W dniu 21 września rozpoczęły się rokowania pokojowe, zakończone podpisaniem dnia 18 marca 1921 roku traktatu pokojowego. Bitwa Warszawska, zwana osiemnastą decydującą bitwą w dziejach świata, uchroniła odradzającą się Polskę przed zagładą i powstrzymała marsz rewolucji na Zachód.

Z okazji święta Wojska Polskiego oraz 88. rocznicy Bitwy Warszawskiej, 15 sierpnia br. odbyły się w Warszawie następująceuroczystości: msza święta w Katedrze Polowej WP, którą celebrował Biskup Polowy WP gen. dyw. Tadeusz Płoski, wręczenie aktów mianowań i odznaczeń przez Prezydenta RP, koncert i pokaz musztry paradnej Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza pododdziałów WP reprezentujących Rodzaje Sił Zbrojnych i Okręgi Wojskowe oraz Żandarmerię Wojskową, odczytanie Apelu Pamięci, uroczysta odprawa wart, przemówienie Prezydenta RP, złożenie, wieńców, pokaz musztry paradnej Orkiestry Reprezentacyjnej WP i defilada wojskowa przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze. Defiladę, w obecności przedstawicieli władz państwowych i wojskowych, przyjął  Prezydent RP Zwierzchnik Sił Zbrojnych Lech Kaczyński.

Corocznie 15 sierpnia odbywają się we wszystkich kościołach polowych w Polsce uroczyste Msze Święte w intencji poległych na polu chwały. W Darłowie przy ołtarzu polowym przy kościele garnizonowym p.w. Melchiora Grodzieckiego uroczystą Mszę Świętą celebrował ksiądz kapelan Garnizonu Darłowo kmdr ppor. Jan Zapotoczny w asyście, O. Marka Kiedrowicza proboszcza parafii Św. Maksymiliana w Darłówku i księdza Eugeniusza Gnibby proboszcza parafii Św. Gertrudy w Darłowie. W uroczystej mszy świętej w intencji WP oprócz komendanta lotniska, dowódcy 29 Eskadry Lotniczej, dowódcy garnizonu, kierownika 24 składnicy MW wzięli udział przedstawiciele władz powiatowych na czele z wice starostą, przedstawiciele władz miasta Darłowa, władze gminy Darłowo na czele z wójtem, komendanci Straży Granicznej i Straży Miejskiej. Tacę z okazji mszy świętej przeznaczono na pomoc Gruzinom. Po mszy dał koncert pieśni patriotyczno – religijnych Jacek Szyłkowski. Po koncercie ksiądz kapelan zaprosił uczestników spotkania modlitewnego na wojskową grochówką.  Następnie rozpoczął się pokaz musztry paradnej w wykonaniu czirliderek uczestniczących w warsztatach artystycznych w ośrodku wypoczynkowym „Róża Wiatrów”.

 

L. Walkiewicz
Darłowo, ED 8/2008

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl