Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

wizyt: ogółem 7745851, w lipcu 7566, dziś 125; on-line: 111

Echo Darłowa

Po Darłowie oprowadza p. Ignaczak

Polsko - niemieckie spotkanie młodzieży

W dniach od 20 do 26 października 2008 r. uczniowie Miejskiego Gimnazjum im. Stanisława Dulewicza gościli grupę 11 uczniów oraz dwóch nauczycieli ze Stadtliche Gesamtschule, Duisburg – Meiderich w Niemczech.

Przybyli oni do Darłowa na zaproszenie swych polskich kolegów i nauczycieli. Młodzież niemiecką zakwaterowano w domach rodzinnych polskich rówieśników, a wychowawców gościli polscy nauczyciele – organizatorzy wymiany.

Pomysł tegorocznej wymiany młodzieżowej powstał z inicjatywy Meinolfa Stettnera, nauczyciela historii i języka niemieckiego w Stadtliche Gesamtschule w Duisburgu, podczas spotkania latem bieżącego roku z nauczycielami Miejskiego Gimnazjum w Darłowie, Beatą Kolanek i Arturem Hamerlingiem. W obecnej turze polsko – niemieckich spotkań, wychowawcami niemieckiej grupy byli Simone Lauke i Meinolf Stettner, polskiej zaś Krystyna Ignaczak i Artur Hamerling.

Podczas tygodniowego pobytu w Polsce obie grupy przyjaciół uczestniczyły m.in.: w zajęciach szkolnych w Miejskim Gimnazjum, brały udział w lekcji historii przeprowadzonej w Muzeum w Zamku Książąt Pomorskich, wzięły udział we wspólnym rajdzie pieszym, który pozwolił poznać młodym Niemcom najbliższe okolice Darłowa. Nie zabrakło również czasu na relaks i kilkugodzinną wizytę w parku wodnym. Kolejne popołudnie poświęcono wspomnieniom z dotychczasowych spotkań młodzieży w Duisburgu i w Darłowie, których doliczono się już dziesięć. Uczestników młodzieżowych spotkań polsko - niemieckich gościł w ratuszu burmistrz Darłowa Arkadiusz Klimowicz.

W czwartym dniu pobytu polska i niemiecka młodzież zapaliła znicze na Westerplatte – w miejscu wybuchu II wojny światowej. Ofiary tej wojny uczczono także chwilą ciszy i skupienia. Następnie zwiedzono stare miasto w Gdańsku.

Ostatni dzień pobytu na Pomorzu poświęcono zwiedzaniu Słupska i wizycie w jednym z centrów handlowych w tym mieście.

W czasie pożegnania Polacy i Niemcy powiedzieli sobie „do zobaczenia”, ponieważ w grudniu bieżącego roku odbędzie się tygodniowa rewizyta polskiej grupy w Duisburgu. Ale choć do spotkania pozostało tylko sześć tygodni, przy pożegnaniu i tak polały się łzy. Takie spotkania oprócz nawiązywanych przyjaźni przyczyniają się do doskonalenia języka niemieckiego oraz do poznawania kultury i obyczajów sąsiadujących ze sobą krajów mówi nauczyciel Artur Hamerling, który już kilkakrotnie był w Duisburgu oraz organizował spotkania młodzieży niemieckiej i polskiej w Darłowie.

 

L.W.
Darłowo, ED 11/2008

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl