Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

wizyt: ogółem 7781427, w lipcu 15440, dziś 559; on-line: 85

Echo Darłowa

Zamek króla Eryka w Darłowie

Darłowo miejsce niesamowite

Ukazała się interesująca i bogato ilustrowana książka wydana przez oficynę Bellona S.A z cyklu Najciekawsze miejsca w Polsce p.t. „Miejsca niesamowite” (praktyczny przewodnik). Jest to kolejna publikacja z cyklu prezentującego najciekawsze z punktu widzenia historycznego, kulturalnego, religijnego, gospodarczego itp. miejscowości, obiekty i tereny w kraju, wyodrębnione na podstawie ankiet, sondaży, rozmów z czytelnikami i wieloletnich doświadczeń wydawnictwa. Autorzy i wydawca za miejsca niesamowite uznali takie, które nawiedzają duchy, widma, zjawiska, postacie dam i rycerzy, ale też takie, w których człowiek doznaje mocnych wrażeń, np. słyszy tajemnicze odgłosy. Miejsca z aurą niesamowitości od zawsze intrygowały ludzi. Tego typu miejsc w Polsce doliczono się 51. Takim miejscem jest bez wątpienia Darłowo. Niewyjaśnione zjawiska, często wielokrotnie wzmocnione przez ludowe przekazy, dziś niektórzy traktują wyłącznie, jako atrakcję turystyczną. W Europie modne jest odwiedzanie zamków zamieszkanych ponoć przez duchy i upiory, a nawet kupowanie domów, w których straszy. Również w Polsce nie brakuje obiektów, gdzie niektórzy czuliby się nieswojo, gdyby przyszło im samotnie spędzić tam noc… Takim odważnym poetą i pisarzem jest Czesław Kuriata. Gdy w pierwszej połowie lat pięćdziesiątych szukał natchnienia do pisanego wówczas poematu p.t. : „Powrót Księcia Eryka” kazał się zamknąć na wieży zamku Eryka i ukochanej Cecylii na całą noc. Czy został oczarowany przez ducha Eryka lub „Białą Damę” – księżnę Zofię, która odziedziczyła wielkie skarby po „Cesarzu Północy” i „Ostatnim Wikingu Bałtyku” nie wiadomo? Zapewne tak, gdyż już trzy wydania poematu o królu Eryku rozeszły się całkowicie, a aktorzy Teatru Bałtyckiego w Koszalinie wielokrotnie odgrywali w murach królewskiego zamku barwne widowisko światło i dźwięk wykorzystując poemat mistrza Czesława Kuriaty. Warto przypomnieć, że charyzmatyczny król Eryk na wzór swojego darłowskiego zamku wybudował w 1420 r. identyczny w Helsingør, lecz 2,2 razy większy zamek Kronborg nad Sundem, a położonemu przy nim miastu Elsynor nadał prawa miejskie w 1426 r. W zamku króla Eryka William Shakespeare umieścił akcję dramatu Hamlet. Imponująca forteca, Kronborg budziła lęk w żeglarzach, dziś jest kojarzona z dwiema legendarnymi postaciami: duńskim księciem Hamletem i Holgerem Duńczykiem. Ten drugi jest kamiennym śpiącym rycerzem olbrzymem, który powstanie, gdy Dania będzie w niebezpieczeństwie.

W darłowskim zamku na przestrzeni ponad 650 lat działy się różne niesamowite rzeczy. Torturowane w jego lochach czarownice skazane za czary płonęły niczym pochodnie, a ich jęki czasem słychać w zamkowych piwnicach, szczególnie w jesienne wieczory. Zakopane skarby i klejnoty króla Eryka strzeże do dziś i opiekuje się nimi duch księżnej Zofii zwany Białą Damą. Otoczony głębokimi fosami i podwójnym pierścieniem murów z armatami był w połowie XV wieku warownią nie do zdobycia. W jego grubych murach jak wieść niesie zamurowane zostało krzyżackie poselstwo. Na kilku władców zamku rzucono klątwy i nie chciano ich pochować w klasztorze. Ich duchy krążą wokół średniowiecznej fortecy i sprowadzają na manowce wszystkich mających złe zamiary w stosunku do zamku i jego mieszkańców. Do przetrwania zamku przyczynił się także zamurowany żywcem kot – symbol długowieczności.

W pięknie wydanym albumowym wydaniu aż 6 stron poświęcono miastu rybogryfa (o głowie orła, ciele lwa i ogonie jesiotra). Album mający 400 fotografii można zamówić przez internet michald@bellona.pl albo przez telefon 601274725.

 

L. Walkiewicz
Darłowo, ED 11/2008

Talizman - Złoty Gołąb Eryka na jego sarkofaguZamek Eryka w Helsingor

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl