Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

wizyt: ogółem 8317253, w wrześniu 29266, dziś 993; on-line: 161

Echo Darłowa

Dzień Niepełnosprawnych w gimnazjum

3. grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych, który został ustanowiony w 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych. Ustanawiając ten dzień ONZ chciała zwrócić uwagę na problemy tej grupy społecznej i podkreślić konieczność działań na rzecz integracji osób niepełnosprawnych z resztą społeczeństwa. Polska podpisała Konwencję ONZ w sprawie osób niepełnosprawnych. Konwencja ta weszła w życie dniu 3. maja 2008 roku. Konwencja Praw Osób Niepełnosprawnych gwarantuje niepełnosprawnym m.in. prawo do samodzielnego i aktywnego życia, do wszechstronnej rehabilitacji i opieki medycznej, do nauki wspólnej z pełnosprawnymi rówieśnikami. Stanowi, że niepełnosprawni mają prawo do pracy, rekompensaty kosztów wynikających z niepełnosprawności oraz do pełnego uczestnictwa w życiu publicznym, społecznym i kulturalnym.

3.grudnia w Miejskim Gimnazjum w Darłowie młodzież klasy II a o profilu sportowym postanowiła uczcić Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych niecodzienną imprezą. Gośćmi honorowymi byli członkowie Klubu Osób Niepełnosprawnych „Niezapominajka” działającym przy Mops w Darłowie oraz osoby działające w Stowarzyszeniu Osób Niepełnosprawnych, ich Rodzin i Przyjaciół na Terenie Ziemi Darłowskiej i Gmin Ościennych.

Zabawa rozpoczęła się o godz.14.00 w sali gimnastycznej Miejskiego Gimnazjum im. S. Dulewicza w Darłowie powitaniem przybyłych gości przez dyrektor szkoły p. Małgorzatę Świątkowską. Oprócz zaproszonych osób niepełnosprawnych, którzy licznie przybyli, pojawili się również: p. Krystyna Różańska - Przewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury i Turystyki, p. Zbigniew Mielczarski - Kierownik Referatu Oświaty i Spraw Społecznych, p. Waldemar Wieczorek – Kierownik darłowskiego MOPS oraz P. Beata Porębska – opiekunka grupy „Niezapominajka”.

Po krótkim wstępie wygłoszonym przez p. Ewę Jaźwińską i p. Beatę Dąderę oraz chwili refleksji z poezją rozpoczęły się konkursy.

Młodzież przygotowała pod kierownictwem pań : Sylwii Balcerzak i Agaty Woźniak aż 9 konkurencji sportowych, w których uczestniczyli niepełnosprawni. Było m.in.: rzut kulą papierową do celu, slalom z kijkiem hokejowym, dmuchanie balonów, strzały do bramki, mecz tenisa stołowego, rysunki kolorowa kredą na arkuszach szarego papieru. Każdy, kto pomyślnie przeszedł wszystkie dyscypliny dostał złoty medal oraz mógł wziąć udział w loterii fantowej. Fanty ,dzięki sponsorom: Burmistrzowi Miasta Darłowo, MOPS – wi oraz Dyrektorowi Gimnazjum – p. Małgorzacie Świątkowskiej, były bardzo liczne i cenne.

Całość zakończyła się poczęstunkiem. Nad przebiegiem zabaw oprócz wymienionych osób czuwały również panie Danuta Huczek, Joanna Tousty oraz wychowawczyni klasy p. Małgorzata Tousty.

Dla wielu ten dzień był niezwykły: dla jednych, którzy od dawna nie uprawiali żadnego sportu, był dniem aktywności i sprawdzeniem swoich sił, dla innych – możliwością zrobienia czegoś dobrego i ważnego. Młodzież klasy sportowej spisała się doskonale. Z dużym wyczuciem opiekowała się ciężej poszkodowanymi przez los, wspierała ich w konkurencjach. Osoby zaproszone bawiły się doskonale, z zabawy wychodziły z rumieńcami na policzkach i uśmiechem. Zabawa odbywała się miłej przyjaznej i sympatycznej atmosferze. Mamy nadzieję, że taka impreza na stałe wpisze się do kalendarza imprez szkolnych.

My tkz. „sprawni”, musimy pamiętać, że im częściej będziemy głośno mówić o osobach niepełnosprawnych, spotykać się z nimi, tym lepiej poznamy ich problemy, ich świat i potrzeby. Ludzie niepełnosprawność to nie wstyd, wstydem jest gorsze traktowanie osób niepełnosprawnych, respektowanie ich praw tylko na papierze a nie w rzeczywistości lub nie respektowanie w ogóle. Stosunek do słabszych jest najlepszą miarą rozwoju kultury, cywilizacji danego społeczeństwa.

Na koniec chciałam podziękować wszystkim wymienionym wyżej osobom za okazane serce i pomoc w przygotowaniu tej imprezy. Nawet w marzeniach nie spodziewałam się, że problemy osób niepełnosprawnych są tak bliskie tak wielu osobom.

 
 

Ewa Jaźwińska
Miejskie Gimnazjum w Darłowie
Darłowo, ED 12/2008

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl