Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

wizyt: ogółem 9134034, w styczniu 36148, dziś 435; on-line: 464

Echo Darłowa

Rozdano nagrody za ratowanie kasztanowców

W wypełnionym do ostatniego miejsca kinie „Bajka” w Darłowie 19 grudnia 2008 r.. uroczyście rozstrzygnięto II edycję konkursu „Pomóżmy kasztanowcom zakwitnąć”. „W Darłowie rośnie blisko 400 stuletnich kasztanowców. Za wyjątkiem kilkudziesięciu zdrowych kasztanowców kwitnących na czerwono, pozostałe kwitnące na biało zostały zaatakowane przez szkodnika szrotówka kasztanowcowiaczka. Wszystkie stadia jego rozwoju od jaj poprzez larwy i poczwarki aż do motyli zachodzą w liściach kasztanowców. Zima nie szkodzi owadom. Ich poczwarki zimują w liściach aż do wiosny. Istnieje kilka metod zwalczania szrotówka, lecz żadna nie jest doskonała. W Darłowie stosuje się dwie metody zwalczania tych szkodników. Jedną z nich jest oblepianie pni kasztanowców klejącymi opaskami nasyconymi feromonami, które przyciągają te owady i następnie przyklejają się one do opasek. Druga (uznawana za najskuteczniejszą) polega na częstym zgrabianiu i niszczeniu liści kasztanowców.

Do niedawna zbieraniem opadłych liści kasztanowców zajmowały się jedynie służby miejskie. Aby zainteresować tym problemem dzieci i młodzież oraz zaangażować je w zwalczaniu szkodnika burmistrz miasta Darłowa Arkadiusz Klimowicz na początku października br. ogłosił konkurs pod nazwą „Pomóżmy kasztanowcom zakwitnąć”. Przystąpiło do niego kilkanaście klas czwartych, piątych i szóstych z dwóch szkół podstawowych. Konkurs polegał na grabieniu liści i pakowaniu ich do worków. Niedawno komisja konkursowa podała końcowe wyniki z ważenia worków napełnionych liśćmi kasztanowców. Ogółem uczniowie zebrali prawie sześć ton suchych liści kasztanowców zaatakowanych przez szrotówka kasztanowcowiaczka. Zebrane liście były sukcesywnie niszczone. 

W II edycji tego konkursu najwięcej liści kasztanowców zebrała klasa IV ze Szkoły Podstawowej w Darłówku. Uczniowie tej klasy zebrali 1896 kg liści kasztanowców i tym samym zajęli I miejsce w konkursie. II miejsce zajęła klasa VI a ze Szkoły Podstawowej Nr 3 w Darłowie, która zebrała 933 kg liści, kasztanowców. III miejsce zajęła klasa IVd również ze Szkoły Podstawowej Nr 3 w Darłowie. Klasa zebrała 812 kg liści. Nagrodami w konkursie są pieniądze na dofinansowanie wycieczek, na które pojadą dzieci w przyszłym roku. Za I miejsce zwycięska klasa otrzymała na zorganizowanie wycieczki 3.500 zł, za II miejsce dostała kwotę 2.500 zł i za III miejsce sumę 1.500 zł. Ogółem uczniowie zebrali 5.776 kg liści. Organizatorzy konkursu dziękują wszystkim uczniom i opiekunom za pomoc w jego przeprowadzeniu. Dzięki zebraniu prawie 6 ton liści, które zostały spalone uratowano kilkaset kasztanowców. Zwycięska Klasa IV wybiera się na dwudniową wycieczkę do Chełmna, Torunia i okolic, a klasa VI ze SP nr 3 pojedzie do Gniewu. Okolicznościowe dyplomy odebrali z rąk burmistrza Darłowa Arkadiusza Klimowicza: dyrektorzy szkół, wychowawcy i gospodarze klas. Zdaniem jury konkursu najlepsze hasło reklamujące następną edycję konkursu, wymyśliła klasa IV B ze SP nr 3. Oto jego treść - „Gdy, liście kasztanowca zbierzemy mnóstwo drzew uratujemy”. Po ogłoszeniu wyników wszystkie dzieci obejrzały trzecią część najnowszego hitu produkcji amerykańskiej p.t. „High School Musical 3.”

 

L. Walkiewicz
Darłowo, ED 12/2008

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl