Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Sarkofag Księżnej Elżbiety

W kaplicy grobowej pod wieżą w Kościele Mariackim w Darłowie od 1975 roku znajdują się trzy sarkofagi. Dwa cynowe księżnych pomorskich: Elżbiety i Jadwigi oraz kamienny króla Eryka. Wcześniej były umieszczone w krypcie króla Eryka pod prezbiterium. Bliżej ozdobnego wejścia znajduje się sarkofag księżnej Elżbiety, ostatniej pani darłowskiego zamku. Dawne kroniki piszą, że sarkofag księżnej Elżbiety wraz ze zwłokami przewieziono z zamku i ustawiono w krypie kościoła NMP w dniu 21 września 1654 roku.
Księżna Elżbieta urodziła się 24 września 1580 roku w Sřnderborgu (miasto na duńskiej wyspie Als) w domu książąt Schleswig - Holstein. Była kolejną córką Jana Młodszego księcia Schleswig - Holstein na Sřnderborgu i Elżbiety brunszwickiej córki Ernesta brunszwickiego na Grubenhagen. Jej rodzice pobrali się w 1564 roku. Przez pewien czas małą Elżbietą opiekowała się macocha Agnieszka Jadwiga, córka Joachima Ernesta księcia Anhalt. Umowę przedślubną podpisano w Sřnderburgu 27 października 1614 roku. W 1615 roku księżna Elżbieta przyjechała do Szczecina i następnie przywiózł ją do Darłowa sam książę Filip II. Tu odbył się ślub z księciem pomorskim Bogusławem XIV w dniu 19 lutego 1615 roku i skromne uroczystości weselne. Poza posagiem (12 tysięcy talarów) ojciec wpłacił dodatkowo 11 tysięcy na wydatki weselne. Po ślubie książę Jerzy II przeniósł się z zamku darłowskiego do Bukowa Od tego czasu Elżbieta stała się władczynią, jak się później okazało ostatnią zamku darłowskiego. Syn Bogusława XIII i Klary urodzony w Bardo 31 marca 1580 r - Bogusław XIV na skutek układu sukcesyjnego zawartego w 1606 roku wraz z bratem Jerzym przejął Okręg Darłowo wraz z zamkiem. Gdy książę Jerzy otrzymał domenę bukowską, w 1615 roku Bogusław został samodzielnym władcą okręgu i zamku w Darłowie. Od roku 1625 po śmierci Filipa Juliusza księciem wołogoskim i całego Pomorza został Bogusław XIV. Książę Bogusław XIV zmarł w Szczecinie 10 marca 1637 roku jako ostatni męski przedstawiciel dynastii Gryfitów. Zamek i Okręg Darłowo w dożywocie otrzymała księżna Elżbieta. Dla Darłowa poniosła wielkie zasługi. Kontynuowała wzmacnianie murów miejskich i przeprowadzała remonty pomieszczeń zamkowych. Do Darłowa sprowadziła wiele dzieł sztuki. Były to m.in. słynny „Srebrny Ołtarz”, którego wykonanie w 1606 r. zlecił Filip II Janowi Körverowi i następnie Lenckerom, (ołtarz zwano później Darłowskim); obrazy Cranacha i Dürera. W 1637 r na zamówienie księżnej Elżbiety szczeciński stolarz Ezajasz Hepp wykonał obudowę nastawy z hebanu do 27 srebrnych plakiet ołtarza. Elżbieta ufundowała również do zamkowego kościoła w 1639 r ambonę i chrzcielnicę. Umiera na darłowskim zamku 21 grudnia 1653roku pomiędzy północą , a siódmą rano. Miała 73 lata. Początkowo pochowano ją w kaplicy zamkowej.
W dniu 21 września 1654 roku zwłoki księżnej Elżbiety zostały przeniesione do kruchty króla Eryka w kościele Mariackim i tam pochowane. Równocześnie tam pogrzebano doczesne szczątki księżnej Jadwigi von Braunshweig, żony księcia pomorskiego Ulryka.
Sarkofag księżnej Elżbiety wsparty jest na ośmiu lwich łapach. Na krótszej ścianie sarkofagu w nogach umieszczono w medalionie dwie tarcze herbowe. Na tarczy prawej znajdują się w kolejności: I  - gryf szczeciński, II - pomorski, III - kaszubski, IV - wendyjski, V - lew rugijski, VI - rybogryf uznamski, VII - gryf bardzki, VIII - krzyż i rozety hrabstwa Choćkowa, IX - gryf wołogoski z szachownicą, X - pole krwawe, umieszczenie którego wyróżniało książąt posiadających tytuł księcia świętego cesarstwa rzymskiego. Jest to herb ziem wchodzących w skład księstwa pomorskiego za panowania męża Elżbiety  Bogusława XIV. Obok jest umieszczona pięciopolowa tarcza herbowa na którą nałożony jest herb czteropolowy. Jest to herb duńskiej księżnej Elżbiety z linii Holstein - Sundenburg. Obydwa wielkie herby mają tarcze rycerskie zwieńczone hełmami i klejnotami.
W głowach sarkofagu znajdują się też dwa herby należące do matki i ojca Elżbiety.
 

L. Walkiewicz
Darłowo, ED 10/2002

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl