Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Zjazd i rehabilitacja

W dniach 20 – 27 kwietnia 2009 r. w Ośrodku „Róża Wiatrów” w Darłowie odbywa się  II Zjazd Integracyjno - Edukacyjny połączony z omówieniem i zastosowaniem rehabilitacji dla dzieci chorych na zespól Dandy-Walkera.

W zjeździe organizowanym przez Fundację chorych na zespół Dandy - Walkera "Podaj dalej" z Leszna  oprócz specjalistów, dzieci i ich rodziców biorą udział rehabilitanci, którzy przeprowadzają rehabilitację indywidualną i grupową jak również instruktaż dla rodziców na temat rehabilitacji dzieci chorych na zespół  Dandy-Walkera. Rehabilitację prowadzą dwie rehabilitantki z Poznania z doświadczeniem w pracy z chorymi ze schorzeniami neurologicznymi.    

Co to jest zespół Dandy-Walkera? Jest to wrodzona wada polegająca na zniekształceniu móżdżku (obszar z tyłu mózgu odpowiadający za ruch). Kluczowe cechy tego zespołu to powiększenie IV komory, częściowa lub całkowita nieobecność robaka móżdżku i powstanie cysty blisko wewnętrznej podstawy czaszki. Często powiększa się ilość płynu i powstaje wzmożone ciśnienie śródczaszkowe. Symptomy, które często występują we wczesnym dzieciństwie dotyczą zwolnionego rozwoju motoryki oraz powiększenie obwodu czaszki. U starszych dzieci podwyższone ciśnienie śródczaszkowe objawia się drażliwością, wymiotami, drgawkami, zachwianiem równowagi, brakiem koordynacji mięśni, oczopląsem. Inne symptomy to powiększony obwód głowy widoczny z tyłu czaszki, problemy z nerwami wzrokowymi, wadami serca, twarzy, kończyn. Jak się leczy zespół Dandy-Walkera? W zależności od objawów stosuje się leczenie polegające na implantacji zastawki, która stosowana jest w celu zmniejszenia ciśnienia wewnątrzczaszkowego. Rodzice dzieci z zespołem Dandy-Walkera mogą skorzystać z porad genetycznych w sytuacji kiedy planują więcej dzieci aby nie było powikłań.

W programie Zjazdu uwzględniono poza zasadniczym celem jakim jest szeroko rozumiana rehabilitacja inne zajęcia i atrakcje dla chorych dzieci i ich rodziców. Zaplanowano prezentację na temat zespołu Dandy-Walkera, którą przeprowadzi  Ewa Wujciuk pielęgniarka Kliniki Neurochirurgii w Lublinie, koncert w wykonaniu członków zespołu szantowego ATLANTYDA z udziałem założyciela zespołu Sławomira Klupsia. Dodać należy, że Pan Sławek jako leszczynianin obecnie mieszkający i pracujący w Gdyni redaguje i prowadzi cykliczną audycję telewizyjną "Opowieści wiatru i morza" emitowaną w TVP Polonia i TVP Gdańsk. Nawiązaliśmy też współpracę z Fundacją Doktora Clowna z Gdańska i zaplanowaliśmy spotkanie Doktora Clowna z naszymi podopiecznymi. W ramach Zjazdu planowane są również zajęcia plastyczne, które przeprowadzą instruktorzy Domu Kultury w Sławnie.

Zorganizowanie Zjazdu było możliwe dzięki środkom, które udało  się zgromadzić Fundacji poprzez sprzedaż podarowanych  przedmiotów w aukcjach charytatywnych na portalu Allegro oraz wpływom z koncertów Stana Borysa i zespołu "Strachy na Lachy" oraz wsparciu firm i ludzi dobrej woli.

Fundacja opiekuje się chorymi z całej Polski w tym z Leszna i Rydzyny, oraz z rejonu wybrzeża Bałtyku. Mamy nadzieję, mówi Ewa Wiśniewska – prezes fundacji, że informacja na temat naszych działań przyczyni się do zainteresowania władz i społeczeństwa naszą pracą służącą również promocji regionu.  Oczekujemy również wsparcia Władzi ludzi dobrej woli. Zainteresowanych odsyłamy na naszą stronę internetową  www.fundacja.dandy-walker.org.pl.

 

L. Walkiewicz
Darłowo, ED 4/2009

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl