Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

wizyt: ogółem 6375969, w styczniu 42624, dziś 959; on-line: 194

Echo Darłowa

Bo życie to najcenniejszy dar

Uczennice Miejskiego Gimnazjum im. St. Dulewicza w Darłowie po raz pierwszy przystąpiły do programu edukacyjnego „Opowiem ci o wolnej Polsce – spotkania młodzieży ze świadkami historii”. Organizatorami programu są: Centrum Edukacji Obywatelskiej, Instytut Pamięci Narodowej i Muzeum Powstania Warszawskiego. Ma on zasięg ogólnopolski, a ilość uczestników jest nieograniczona. Należy dodać , że jest on realizowany dzięki środkom Unii Europejskiej. Zadaniem programu jest przybliżenie jak największej ilości osób (szczególnie młodym), wydarzeń związanych z najnowszą historią Polski.

Uczennice: Joanna Prus i Gabriela Petrosyan przeprowadziły wywiad z p. Walerią Kaczkowską – Klimczuk. Jej dzieciństwo to obóz przejściowy, obóz koncentracyjny w Stutthof, niewolnicza praca u bauera.

W marcu gimnazjalistki przedstawiły jej losy podczas Młodzieżowej Sesji Historycznej na Zamku w Darłowie, a w kwietniu odbyło się spotkanie p. Walerii z uczniami darłowskiego gimnazjum. Opowieści bohaterki spotkania uczniowie wysłuchali z „zapartym tchem”. W międzyczasie gromadzono dostępną dokumentację historyczną, związaną z jej życiem. W miesiącu marcu wysłano zgłoszenie do udziału w Projekcie programu. Udział w Projekcie pozwalał ubiegać się o możliwość wykorzystania przygotowanych materiałów w pracach IPN, archiwum Muzeum Powstania oraz publicznej prezentacji projektu w Warszawie. Nadano mu tytuł, cytując bohaterkę: ”Bo życie to najcenniejszy dar”. Ku wielkiej radości naszych uczennic, projekt został pozytywnie oceniony i w dniach 31 maja – 2 czerwca, na zaproszenie organizatorów, nasze uczennice wraz z opiekunem wezmą udział w Ogólnopolskiej Konferencji w Warszawie. Radość była tym większa, że po raz pierwszy uczestnicy mieli również konkurencję zagraniczną. W programie konferencji przewidziano m.in. warsztaty dla uczniów oraz dla nauczycieli, prezentacje i targi projektów na Zamku Królewskim oraz konferencję prasową - prezentację przygotowanego przez uczennice projektu w Muzeum Powstania Warszawskiego. Cały pobyt będzie uświetniony obecnością przedstawicieli świata nauki, sztuki oraz instytucji organizujących konferencję. 

 

Mirosława Prus
Darłowo, ED 5/2009

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl