Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

wizyt: ogółem 6375764, w styczniu 42562, dziś 897; on-line: 126

Echo Darłowa

Amerykańska dziennikarka pisze książkę o Eryku i Cecylii

W maju przez tydzień czasu (do 21.05.2009 r.) w Darłowie poszukiwała śladów króla Eryka Pomorskiego i jego żony Cecylii Lucie Lehmann – Barclay amerykańska dziennikarka z Christian Science Monitor. Jest ona również krytykiem literackim i powieściopisarką mieszkająca w Bostonie w stanie Massachusttes. Od ponad trzech lat zbiera materiały penetrując archiwa i zamki Danii, Szwecji, Norwegii, Niemiec i Wielkiej Brytanii o Cecylii i królu Eryku Pomorskim. W Darłowie poznała m.in.: Zamek Książąt Pomorskich, układ starego miasta i jego fos, Bramę Wysoką, kościół Mariacki z sarkofagiem władcy Skandynawii, kościoły Św. Gertrudy i Św. Jerzego, port gdzie przybył Eryk do Darłowa w 1449 r. Spotkała się z burmistrzem miasta, dyrektorem muzeum i prezesem Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Darłowskiej. Przeniosła do swojego laptopa wiele interesujących informacji o Eryku i Cecylii z niemieckich i polskich książek w bibliotece zamkowej. Ponadto odwiedziła miejsca związane z Erykiem takie jak n.p. pozostałości po klasztorze cystersów w Bukowie Morskim i klasztorze kartuzów w Darłowie.
Plonem tych wszystkich wizyt i dociekań będzie powieść historyczna o miłości Eryka i Cecylii oparta na faktach historycznych. Powieść będzie zaczynać się w Darłowie na zamku takimi słowami „Nienawidziłam króla Eryka Pomorskiego zanim go nie poznałam, pokochałam i zostałam jego żoną mówi Cecylia”.
Zdaniem dziennikarki jak wynika z jej dotychczasowych badań wiele napisanych informacji w Skandynawii o królu Eryku i Cecylii jest błędna lub tendencyjna. Zostaną one na pewno wyprostowane w powstającej powieści, a być może również w sztuce teatralnej o Eryku i miłości jego życia Cecylii.
Z Darłowa wywiozła dobre wrażenia oraz kilka pamiątek, w tym dwa medale z wizerunkiem króla Eryka, miedziany denar Eryka oraz widokówki.

 

L. Walkiewicz
Darłowo, ED 5/2009

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl