Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Darłowo znowu kurort na pięć gwiazdek

Plaże na Tahiti są czarne, nad Morzem Czarnym kamieniste, a w Darłowie z pięknego, białego, piszczącego piasku. Od blisko 200 lat Darłówko (dawniej Rügenwalde Bad) ma sławę morskiego kurortu. Pierwsi kuracjusze przybywali tu od roku 1814, po zakończeniu wojen napoleońskich. Wówczas za radą doktora G. Bütnera, który odkrył lecznicze właściwości tutejszego nadmorskiego klimatu, wkrótce wybudowano na plaży zachodniej specjalne domy kąpieliskowe osobne dla pań i dzieci oraz osobne dla panów. W pobliżu portu (przy obecnej ulicy Kąpielowej) zbudowano dom zajezdny, zwany później „Fridrichchsbad”. Nazwa ta pochodziła od imienia króla Fryderyka Wilhelma IV, który kąpał się i wypoczywał w Darłówku w czerwcu 1822. Kąpielisko założone przez dr Bütnera składało się początkowo z paru domków kąpielowych, które stopniowo rozbudowywano i powiększano. Darłowski kurort swoimi walorami i urokiem przyciąga gwiazdy filmu, teatru i estrady. Cenią sobie jego niepowtarzalną atmosferę pisarze, dziennikarze, artyści oraz wszyscy kochający morze.

Walory darłowskiej plaży i kurortu docenili tygodnik „Polityka” i radio „RMF FM". W swoich rankingach. "Gwiazdki na piasku" trzykrotnie nagradzali Darłowo 5 gwiazdkami i lokatami w ścisłej czołówce. Na ok. 100 badanych kąpielisk w rankingach "Polityki" i "RMF FM" Darłowo zajęło w 2004 roku 2 miejsce, w 2005 - 5 miejsce, a w 2006 - 4 miejsce. W tym roku darłowski kurort odniósł kolejny sukces. Darłowo zdobyło pięć gwiazdek i zajęło trzecie miejsce w rankingu 30 najlepszych kurortów nad Bałtykiem. Największy ogólnopolski portal informacyjny Onet.pl 22 czerwca opublikował swój raport plażowy. Reporterzy Onetu w ciągu kilku dni czerwca odwiedzili ponad 70 morskich kąpielisk. Ułożono listę 30 najlepszych. Każde kąpielisko mogło uzyskać maksymalnie 100 punktów. Z tego 50 punktów było do zdobycia za samą plażę - jej czystość, zaplecze sanitarne i gastronomiczne, bezpieczeństwo a także walory estetyczne. Druga połowa oceny dotyczyła miejscowości, którą oceniano w pięciu kategoriach (gastronomia, noclegi, komunikacja, wypoczynek aktywny i walory krajoznawcze) - po 10 pkt do zdobycia maksymalnie w każdej kategorii.

Darłowo zdobywając 90 punktów weszło do ścisłej czołówki i zajęło 3 miejsce tuż za Ustką (92 pkt) i Świnoujściem (91 pkt). Na czwartym miejscu sklasyfikowano Sopot. Z innych miejscowości powiatu sławieńskiego, na 20 miejscu znalazł się Jarosławiec (3 gwiazdki i 75 pkt) oraz na 23 Dąbki (3 gwiazdki i 74 pkt). 

- To duże prestiżowe wyróżnienie. - komentuje ranking Onetu burmistrz Darłowa Arkadiusz Klimowicz. - Cieszy mnie, że 6 ostatnich lat ciężkiej pracy przynosi efekty w ocenie niezależnych mediów. To na pewno pomoże miastu pozyskać kolejnych turystów i inwestorów.

 

L. Walkiewicz
Darłowo, ED 6/2009

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl