Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

wizyt: ogółem 7773028, w lipcu 13270, dziś 1365; on-line: 62

Echo Darłowa

Kazimierz Kuligowski

Nowe władze kombatantów

W minioną sobotę 27 czerwca 2009 r. w sali Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej w Darłowie odbyło się uroczyste zebranie sprawozdawczo- wyborcze Zarządu Polskiego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej i Byłych Więźniów Politycznych Koło w Darłowie. W spotkaniu oprócz członków zarządu i członków związku uczestniczyli przedstawiciele zarządu Okręgowego ZKRP i BWP w Koszalinie. Tegoroczne wybory w darłowskiej organizacji przypadają w roku wielkich narodowych rocznic: 70 rocznicy napaści Niemiec hitlerowskich na Polskę w 1939 r.,70 rocznicy napaści Związku Sowieckiego na Rzeczpospolitą Polską - 17 września 1939 r., 65 rocznicy Powstania Warszawskiego – 1 sierpnia 1944 r. Naszym obowiązkiem jest przypomnieć o nich społeczeństwu i godnie je uczcić.

Kazimierz Kuligowski – prezes zarządu koła przedstawił zebranym sprawozdanie z działalności zarządu w czteroletniej kadencji 2005 -2009. W kwietniu 2004 r. Miejsko – Gminny Zarząd ZKRP I BWP w Darłowie przyjął na stan koła kombatantów z gminy Malechowo. Podobnie postąpiono z dniem 1 stycznia 2008 r. z kombatantami z gminy Polanów. Poszerzone koło na dzień 27 czerwca br. zrzesza 96 członków zwyczajnych w tym 15 kobiet oraz 199 podopiecznych, w tym 1 mężczyznę. Przygniatająca liczba członków, bo 81 znajduje się w wieku powyżej 80 lat, a 6 jest w wieku powyżej 90 lat. Z podziału na rodzaje działalności kombatanckiej wynika, że największa grupę, bo 44 stanowią żołnierze Wojska Polskiego, 18 – Armia Krajowa, 10 – Obozy Koncentracyjne, 8 - Bataliony Chłopskie, 4 - Wojna Obronna 1939 r., 4 – Represjonowani, Synowie pułku -1, inne -2. W minionej kadencji zmarło 41 członków i 34 podopieczne. W ciągu czterech lat przyjęto 40 nowych podopiecznych. Są to wdowy po zmarłych kombatantach. W darłowskim kole znajduje się 42 kombatantów awansowanych na stopień porucznika. Prace zarządu koncentrowały się między innymi na przygotowaniach wniosków o przyznanie „Patentu Weterana”, mianowanie kombatantów na pierwszy i drugi stopień oficerski, przyznanie odznak - Za Zasługi dla Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych. Prawie wszystkie wnioski zarządu dotyczące przyznania odznaczeń, dyplomów, awansów oraz udzielania pomocy pieniężnej zostały uwzględnione przez władze zwierzchnie. Odznaczenia, wyróżnienia i dyplomy wręczano w trakcie różnych uroczystości państwowych oraz zebrań kombatanckich. Poza tym zarząd koła najczęściej z pocztem sztandarowym brał udział w świętach narodowych, kościelnych i związkowych oraz pogrzebach. Ustępujący zarząd dobrze ocenia współprace zarówno z władzami samorządowymi, jaki związkowymi. Wysoko ocenił czteroletnią pracę zarządu koła Stanisław Piskunowicz – przewodniczący Okręgowej Komisji Rewizyjnej ZKRP i BWP w Koszalinie.

Po dyskusji nad sprawozdaniami kombatanci jednogłośnie udzielili absolutorium ustępującemu Zarządowi. Zebrani wybrali nowy zarząd. Ponownie jego prezesem został Kazimierz Kuligowski, który wzorowo prowadzi darłowskie koło już od 23 lat. Jednocześnie wybrano trzech wiceprezesów ds. poszczególnych kół: Kamilę Fenik z Polanowa, Antoniego Świątka z Malechowa i Józefa Gibułę z Darłowa. Sekretarzem został Eugeniusz Wieczorek, skarbnikiem Stefan Kontowski i członkami: Ryszard Chalecki, Stanisław Hołub i Benedykt Mili. Delegatami na zjazd wojewódzki zostali wybrani: K. Kuligowski, K. Fenik, J. Gibuła i A. Świątek.

Uczestnicy zebrania sprawozdawczo – wyborczego podjęli 4 uchwały domagające się otrzymywania bezpłatnych leków po ukończeniu 80 lat (tak jak mają inwalidzi wojenni), przywrócenia poprzednich zniżek na bilety PKP i PKS, utworzenia Korpusu Weteranów dla wszystkich kombatantów oraz pozostawienia w Koszalinie Zarządu Okręgu ZKRP i BWP. Zebraniu przewodniczył porucznik Zygmunt Baranowski.

 

L. Walkiewicz
Darłowo, ED 7/2009

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl