Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

wizyt: ogółem 7758537, w lipcu 10108, dziś 1179; on-line: 192

Echo Darłowa

7 darłowiaków

Darłowo ma swojego dukata

Już dzisiaj, czyli 1 lipca 2009 r. mieszkańcy Darłowa i turyści odwiedzający kurort na 5 gwiazdek mogą posługiwać się lokalnymi monetami o wartości 7 złotych zwanych „Darłowiakami”. Można je wymienić na towary i usługi w wybranych punktach miasta lub zachować na pamiątkę. Darłowo dołączyło do elitarnego grona miast, które wprowadziły do obiegu dukaty lokalne. 7 złotych i średnicę 27 mm ma nominał „Darłowiak” bimetaliczny z mosiądzu i miedzio – niklu. 70 złotych i średnicę 32 mm ma nominał „Darłowiak” wybity ze srebra (Ag-500) z cyrkonią i 700 zł i średnicę 21 mm ma nominał „Darłowiak” wykonany ze złota próby (Au-900). Emitentem monet jest Urząd Miejski w Darłowie a wybija je Mennica Państwowa w Warszawie. Nakład emisji: 15000 Darłowiaków” bimetalicznych, 500 srebrnych i 100 złotych.

Zarówno w przypadku obiegowych, jak i kolekcjonerskich „Darłowiaków”, na ich awersie projektanci Mennicy Polskiej umieścili herb miasta Darłowa w otoczeniu stylizowanych fal morskich. W otoku napis Darłowo - Polskie Latarnie Morskie. Na rewersie darłowskich monet jest latarnia morska i mewy oraz cyfra 7 Darłowiaków - Honorowany do 30.09.2009. Dotychczas Mennica Polska przygotowała dukaty lokalne dla ponad 100 polskich miast, gmin i powiatów. Mają one funkcję bonu towarowego, to znaczy w czasie emisji można wymieniać je na towary i usługi. Po zakończeniu emisji, stają się cennym walorem kolekcjonerskim. Patronat honorowy nad emisją „Darłowiaków objął burmistrz miasta Darłowa Arkadiusz Klimowicz.

Na razie darłowskie monety można nabyć w kasie muzeum w Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie oraz w sklepie Centrum AGD i RTV JiB Szulc w Darłowie przy al. Wojska Polskiego 64, gdzie wydawane są w formie reszty. Sklepy i punkty usługowe z terenu miasta Darłowa, które chciałyby podpisać stosowne umowy i honorować zakupy dokonane tymi unikalnymi monetami proszone są o kontakt z Muzeum w Darłowie tel. 0943142351

 

L. Walkiewicz
Darłowo, ED 7/2009

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl