Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

wizyt: ogółem 7758852, w lipcu 10232, dziś 1303; on-line: 269

Echo Darłowa

Budują mosty przyjaźni i pojednania

Miejskie Gimnazjum im. S. Dulewicza od kilku lat bierze udział w programie „Europejskie Mosty Przyjaźni”, który w dużej części polega na wakacyjnych odwiedzinach młodzieży w Duisburgu oraz w Darłowie i okolicy.

Przedsięwzięcia te wspierają dopłaty ze stowarzyszeń „Pomerania” oraz z „Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży. W dniu 10 lipca br. harcerze z 13 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej Szarych Szeregów im. „Rudego” z Miejskiego Gimnazjum im. Stanisława Dulewicza gościli grupę 25 uczniów oraz kilku nauczycieli z Duisburga w Niemczech, którzy odpoczywają w Jarosławcu w ramach programu „Europejskie Mosty Przyjaźni”. Tam niemieccy goście poznają podczas wspólnych biwaków, gier terenowych, turniejów, wycieczek, zabaw i ognisk zwyczaje polskiego harcerstwa oraz zwiedzają Darłowo i okolice.

Od kiedy nawiązaliście współpracę młodzieży niemiecko – polskiej pytam Heike Holtkamp szefa Miejskiego Centrum Dzieci i Młodzieży JUZO z Duisburga? Od 2003 roku, poprzez DPJ. Co jest głównym celem polsko – niemieckich spotkań młodzieży? Mimo, że jesteśmy sąsiadami za mało się znamy. Dlatego powstała idea zbliżenia ze sobą młodzieży Polski i Niemiec. Jak oceniacie dotychczasową kilkuletnią współpracę? Dawniej grupy niemieckie i polskie trzymały się osobno. Obecnie po 7 latach współpracy nastąpiło obopólne zbliżenie do siebie, zaprzyjaźniono się i mamy bardzo dobre relacje we wspólnym zgrupowaniu. Oprócz kontaktów w zawieraniu przyjaźni pomaga nam w tym internet, skype, gadu gadu, mówi Sandra uczestniczka po raz trzeci takich integracyjnych spotkań. Mamy też wspólne zabawy i piosenki a nawet pierwsze polsko – niemieckie miłości dodaje.

Pomysł wymiany grup młodzieżowych powstał z inicjatywy Meinolfa Stettnera, nauczyciela historii i języka niemieckiego w Stadtliche Gesamtschule Duisburg – Meiderich w Duisburgu, podczas spotkania letniego spotkania z nauczycielami Miejskiego Gimnazjum w Darłowie, Beatą Kolanek i Arturem Hamerlingiem.

W obecnej turze wymiany wychowawcami niemieckiej grupy byli Heike Holtkamp, Mirko Greifenberg i Mariola Schneider, a ze strony polskiej Artur Hamerling. Uczestników wymiany gościł w ratuszu z powodu nieobecności burmistrza i zastępcy sekretarz Urzędu Miejskiego Henryk Grzybak.

Razem z niemiecką grupą przybyła do Darłowa I Drużyna Harcerska Szarych Szeregów z Brunszwiku. Prowadzi ją darłowianka Mariola Schneider, która wyszła za mąż za obywatela Niemiec. Uczy ona w Niemczech także języka polskiego. Jej drużyna harcerzy pomaga m.in. zbierać rzeczowe dary dla biedniejszych polskich rodzin oraz kultywuje polskie patriotyczne tradycje. 

 

L. Walkiewicz
Darłowo, ED 7/2009

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl