Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

wizyt: ogółem 8066337, w sierpniu 21082, dziś 249; on-line: 82

Echo Darłowa

Zakończono przebudowę ulicy Lotników Morskich

W poniedziałek 13 lipca nastąpił uroczysty odbiór przebudowanej w ramach tzw. „schetynówek” ul. Lotników Morskich. Na wstępie starosta sławieński Andrzej Lewandowski przedstawił krótki rys historyczny realizacji inwestycji:

Koncepcja przebudowy ulicy Lotników Morskich, ze względu na jej zły stan techniczny, pojawiła się na początku II kadencji samorządu powiatowego. Ówczesna Rada Powiatu, przy dużym zaangażowaniu wicestarosty Tomasza Bobina, ujęła zadanie w powiatowych dokumentach strategicznych, m.in. w „Strategii Rozwoju Dróg Powiatowych w latach 2003-2017 na terenie powiatu sławieńskiego” oraz w „Wieloletnim Programie Inwestycyjnym”. Dokumentacja techniczna została opracowana w 2004 roku, a już na początku 2005 roku próbowano pozyskać środki na realizację zadania w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. Złożono wtedy aż trzy wnioski o dofinansowanie powiatowych inwestycji drogowych, jednakże środków finansowych wystarczyło tylko na dwa zadania. Uznano, że ulica Lotników Morskich musi poczekać. W obecnej kadencji pojawiła się szansa zrealizowania inwestycji, ponieważ spełniała wszystkie kryteria Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych 2008 - 2011. W grudniu 2008 r. złożono wniosek o dofinansowanie przebudowy drogi, a już w lutym bieżącego roku przystąpiono do jego realizacji. W wyniku przeprowadzonego nieograniczonego przetargu wykonawcą inwestycji zostało Przedsiębiorstwo Drogowo – Mostowe Sp. z o.o. z siedzibą w Słupsku, które 1 kwietnia rozpoczęło roboty drogowe, zakończone w ostatnich dniach czerwca. Całkowita wartość inwestycji wyniosła 2.857.838 zł, z czego: budżet państwa dał – 1.399.598 zł (49%); z budżetu miasta Darłowo poszło 500.000 zł (17,5%) oraz z budżetu Powiatu Sławieńskiego - 958.241 (33,5%).

Po oficjalnej części uroczystości przybyli goście obejrzeli zakończoną inwestycję z okien autobusu lub zza kierownicy roweru. Ekologiczny transport rowerowy wybrali m.in. starosta sławieński – Andrzej Lewandowski oraz burmistrzowie Darłowa i Sławna – Arkadiusz Klimowicz i Krzysztof Frankenstein. W efekcie realizacji projektu przebudowano ulicę Lotników Morskich na odcinku 1978 metrów, wybudowano zatokę autobusową, wyremontowano i poszerzono leżący w ciągu drogi most na rzece Grabowa oraz wybudowano oświetlenie drogowe w ramach, którego zamontowano 64 słupy oświetleniowe.
Dzięki przebudowie drogi powiatowej nastąpiła poprawa bezpieczeństwa użytkowników ulicy, poprawa dostępności do portu, terminala odpraw granicznych, ośrodków wczasowych oraz do lotniska Marynarki Wojennej, na którym pełnione są całodobowe dyżury ratownicze w ramach systemu SAR Morza Bałtyckiego oraz dopuszczone jest lądowanie krajowych i zagranicznych cywilnych statków powietrznych.

 

L. Walkiewicz
Darłowo, ED 7/2009

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl