Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

wizyt: ogółem 7758115, w lipcu 9922, dziś 993; on-line: 120

Echo Darłowa

IX FESTIWAL FILMÓW SKANDYNAWSKICH ? niekonwencjonalne kino w Darłowie

Od 22 do 27 lipca w Kinie Bajka w Darłowie odbędzie się kolejne święto kinomanów organizowane przez Darłowski Ośrodek Kultury przy współpracy Ambasady Duńskiej i Duńskiego Instytutu Filmowego. Celem organizatorów jest zaprezentowanie kina wykraczającego poza schematy, niekonwencjonalnego i oryginalnego. Repertuar festiwalu (dostępny na stronie www.dokdarlowo.pl) to w tym roku przede wszystkim przegląd współczesnego kina duńskiego „Mały Kraj Wielkich Filmów”, m.in.: „Za przyzwoleniem”, „Biała Noc”, „Chcę do domu”, „Echo”,które zostaną wyświetlone tylko w dziesięciu miastach Polski, a na północy tylko w Darłowie. Seanse poprzedzone będą prelekcjami znawców kina skandynawskiego, studentów z Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po piątkowym seansie kontrowersyjnego filmu „Antychryst” Larsa von Triera odbędzie się panel dyskusyjny z udziałem zaproszonych gości: franciszkanina, teatrologa, filozofa i polonistów.

Tegoroczny Festiwal zostanie wzbogacony koncertem muzyki filmowe w wykonaniu Kwartetu Smyczkowego A.Quartet z Katowic. Koncert będzie miał miejsce 25 lipca o godz. 17:00 w Kinie BAJKA. Natomiast głównym wydarzeniem ostatniego dnia festiwalu, w poniedziałek 27 lipca o godz. 16.30, będzie spotkanie z Lechem Fabiańczykiem, autorem filmów o tematyce dotyczącej wspólnej historii krajów nadbałtyckich.

Poniżej przedstawiamy przegląd wszystkich filmów festiwalowych wraz z opisem. Serdecznie zapraszamy wszystkich wielbicieli kina, nie tylko skandynawskiego.

 

ANTYCHRYST – reż Lars von Trier / 2009 / 100 min / dramat psychologiczny / od 18 lat (biletowany)
Światowej sławy psychiatra i jego młoda żona, badająca historie czarownic w średniowieczu, wyjeżdżają do domu na odludziu, by zaszyć się przed światem i zmierzyć się ze swoimi najgłębszymi lękami. Zamiast ukojenia znajdą tam jednak niszczycielską moc sięgającą początków świata. Będą musieli stawić czoła potężnej i przerażającej sile, z której istnienia nie zdawali sobie sprawy…

Film został wyróżniony nominacją do Złotej Palmy na festiwalu w Cannes. Natomiast nagroda dla najlepszej aktorki trafiła do Charlotte Gainsbourg, która wcieliła się w postać żony psychiatry, granego przez Willem’a Dafoe.

STRASZNIE SZCZĘŚLIWI – reż. Henrik Ruben Genz / 2008 / 90 min / kryminał / od 15 lat (biletowany)                                                                                                   Historia młodego policjanta po dyscyplinarnym przeniesieniu z Kopenhagi do małego miasteczka na Półwyspie Jutlandzkim. Trafia on do miejsca, którego mieszkańcy skrywają niejedną mroczną tajemnicę...

LATO MUMINKÓW – reż. Maria Lindberg / 2008 / 70 min / animacja / B/O / (biletowany)
Zwyczajny, spokojny dzień w Dolinie Muminków zostaje nagle przerwany przez wybuch wulkanu, który wywołuje powódź. Rodzina Muminków jest zmuszona opuścić swoją ukochaną Dolinę Muminków w poszukiwaniu ratunku przed wielką wodą. Przedostają się do pływającego domu, który - jak się wkrótce okazuje - jest niezwykły. To, tak naprawdę, teatr – wyposażony w scenę i całe teatralne zaplecze. Zamieszkuje go tajemnicza wielbicielka teatru – Emma, która postanawia przyjąć pod swój dach Rodzinę Muminków...

LILJA 4 EVER – reż. Lukas Moodysson/ 2002 / 109 min / dramat / od 15 lat
Lilja ma szesnaście lat. Jej jedynym przyjacielem jest młody Volodja. Oboje mieszkają w biednej wiosce w Związku Radzieckim, fantazjując na temat nowego, lepszego życia. Tak monotonnie i nudno mijają im kolejne tygodnie. Jednak pewnego dnia Lilja zakochuje się w Andreju. Chłopak wyrusza do Szwecji i zaprasza ją, by wybrała się tam razem z nim. Dla niej jest to jedyna szansa wyrwania się z prowincji i rozpoczęcia zupełnie nowego życia...

TELENOWELA – reż. Pernille Fischer Christensen / 2006 /103 min / dramat / od 15 lat
Charlotte właśnie zostawiła swojego chłopaka Kristiana. Jej nową sąsiadką jest transseksualna Veronica, która całymi dniami ogląda ze swoim pieskiem amerykańskie telenowele, maluje usta błyszczykiem i goli wszelkie ślady męskości ze swojej twarzy i nóg. Pewnego dna próba samobójcza Veroniki, jej głodny pies, amerykańskie telenowele i nowe zasłony w mieszkaniu Charlotty stają się elementami niemożliwego, niewyobrażalnego romansu. Czy wielka miłość może zaprzeczyć logice płci i połączyć dwie spragnione uczuć ludzkie istoty?

NOI ALBINOI – reż. Dagur Kari / 2003 / 93 min / dramat / od 15 lat
Siedemnastoletni Noi, razem ze swoją ekscentryczną babką mieszka w małej odludnej miejscowości na Islandii. Noi marzy o tym aby uciec z miejsca, w którym przyszło mu żyć. Czuje się wyobcowany i izolowany, a skuta lodem i zasypana śniegiem okolica, dodatkowo to uczucie pogłębia. Noi uwikłany jest między potrzebę wyrażania swojej frustracji, buntu, a próbą zadowolenia swojego ojca taksówkarza-alkoholika, który marzy aby syn skończył szkołę i stał się Kimś. Chłopak ma jednak zupełnie inne plany, a jego niesubordynacja owocuje wyrzuceniem go ze szkoły. Noi utwierdza się w przekonaniu, że musi uciec z Islandii, a do swojego planu próbuje przekonać Iris, dziewczynę, która pracuje w sklepiku na stacji benzynowej.

POZWÓL MI WEJŚĆ – reż. Tomas Alfredson / 2008 / 114 min / dramat/horror / od 15 lat
Dwunastoletni Oskar jest wrażliwym, nieco bojaźliwym chłopcem, prześladowanym przez silniejszych kolegów z klasy. Jego rówieśniczka - blada i zawsze poważna Eli wychodzi z domu tylko w nocy. Spotykają się na blokowym podwórku szwedzkiego osiedla gdzieś na peryferiach miasta. Wraz z pojawieniem się dziewczynki, w okolicy zaczynają się dziać przerażające i trudne do wytłumaczenia rzeczy. Wspólnym mianownikiem tych zdarzeń jest krew. Zamkniętego w sobie chłopca, wydaje się to fascynować. Potrwa to dopóki Oskar nie odkryje, że Eli jest... wampirem.

SZTUKA PŁAKANIA – reż. Peter Schønau Fog / 2006 / 106 min / dramat / od 15 lat
Życie jedenastoletniego Allana nie jest łatwe. Jego rodzice już dawno przestali zajmować się swoim małym sklepem, nocami słychać tylko cichy płacz ojca rodziny, który nie ma nawet siły walczyć o własny kawałek kołdry. Matka chłopca próbuje przejść przez życie, zażywając środki nasenne, czternastoletnia siostra poszukuje normalności poza domem. Allan nie wie, jak wygląda życie w innych rodzinach, ale stara się zrobić wszystko, żeby uszczęśliwić swoich bliskich.

KSIĘGA DINY – reż. Ole Bornedal / 2002 / 125 min / dramat / od 15 lat
W tragicznym wypadku ginie matka małej Diny. Ojciec obwinie ją za śmierć żony. Dina dorasta bez miłości, w całkowitej izolacji, stając się kobietą silną, twardą i dziką.

ASTROPIA – reż. Gunnar B. Gudmundsson / 2007 / 93 min / komedia / od 12 lat
Hildur jest śliczną, rozpieszczoną blondynką, która spędza czas na kąpielach, zakupach i ploteczkach z koleżankami. Jej chłopak Jolli to magnat branży samochodowej. Razem stanowią rozkoszną parę pięknych i pustych bogaczy. Jednak gdy pewnego dnia Jolli trafi do więzienia za podejrzane sprawki, Hildur będzie musiała stanąć na własnych nogach. W ucieczce przed tłumem paparazzich zatrzyma się u koleżanki Bjort, a kiedy skończy jej się kieszonkowe, zacznie szukać pracy. Nieoczekiwanie trafi do... Astropii, miejsca w którym nawiedzeni okularnicy kupują książki, komiksy i gry RPG. Czy zagubiona w rzeczywistości Barbie odnajdzie się w świecie fantasy?

RESTART – reż. Julius Sevcík / 2005 / 85 min / dramat / od 15 lat
1 kwietnia Sylvia popełniła największy błąd swojego życia. Porzucona przez chłopaka, wyrusza ulicami Pragi aby za wszelką cenę odzyskać jego miłość. Pokonując jedną przeszkodę po drugiej nieuchronnie zbliża się do wielkiej tragedii, która sprawi, że w wszystko w swoim życiu będzie musiała zacząć do nowa.

ZA PRZYZWOLENIEM - reż. Paprika Steen / 2007 / 95 min / komedia / od 15 lat

Jan to najbardziej przeciętny członek załogi promu kursującego między Danią a Szwecją. Niezadowolony ze swego życia, podchodzi do pasażerów i przepisów z przesadną skrupulatnością. Koledzy z pracy z niepokojem obserwują kolejne sińce pojawiające się na twarzy Jana. Ich małomówny kolega skrywa niewątpliwie jakąś tajemnicę. Pewnego dnia Jan poznaje dwóch "damskich bokserów" – mechaników samochodowych. Gdy Ci zaprzyjaźnią się z żoną Jana, nic już nie będzie takie jak dawniej.

NASZA KLASA – reż. Ilmar Raag / 2007 / 99 min / dramar / od 15 lat
Szesnastoletni Joosep pada ofiarą swoich sadystycznych kolegów, których denerwuje jego cichy sposób bycia i introwertyczna natura. Pewnego dnia Joosep w jednym ze swoich prześladowców znajduje sprzymierzeńca. Odtąd wszystko się zmieni...

ECHO - reż. Anders Morgenthaler / 2007 / 80 min / dramat / od 15 lat
Simon jest policjantem, który w związku z niedawnym rozwodem, stracił prawo do opieki nad sześcioletnim Louiem. W akcie desperacji policjant porywa swojego synka i zabiera go na wieś, do opuszczonego domu letniego. Ojciec chce spędzić z synem ostatnie wspólne wakacje. Niespodziewanie w Simonie odżywają wspomnienia z jego własnego dzieciństwa. Okazuje się, że policjant nie uporał się z duchami przeszłości. Doskonała kreacja aktorska Kima Bodnii, znanego z filmu "Pusher".

BIAŁA NOC – reż. Jannik Johansen / 2007 / 100 min/ dramat / od 15 lat
Ulrich jest dobrze sytuowanym pracoholikiem w średnim wieku. Piękny apartament i piękna kobieta u jego boku wydają mu się tak naturalne, jak oddychanie. Kiedy Ulrich stanie się sprawcą tragicznego wypadku, przyjdzie czas na przemyślenia o moralności, zbrodni i karze. Główny bohater błądzi jak we mgle, zastanawiając się nad swoją winą i walcząc z podszeptami ukochanej, która bagatelizuje sytuację. Film nakręcono w pięknej scenerii wysmakowanych duńskich wnętrz.

REPRISE. OD POCZĄTKU RAZ JESZCZE. - reż. Joachim Trier / 2006 / Norwegia / 105 min / dramat / od 15 lat
Historia dwóch przyjaciół - Phillipa i Erika - którzy znają się od zawsze. Teraz obaj stają u progu dorosłości i swojej literackiej kariery. Widzimy ich przez skrzynką pocztową ściskających w ręku swoje pierwsze książki gotowe do wysłania. Ich debiuty okażą się bardzo różne, a przyszłość sprawi wiele niespodzianek...

CHCĘ DO DOMU - reż. Lone Scherfig / 2007 / Dania / 100 min / komedia / od 15 lat
Na małe, senne duńskie miasteczko spada, jak grom z jasnego nieba, wiadomość o człowieku biegającym nocą nago. Skłócona dotąd społeczność jednoczy się, by znaleźć wspólnego wroga i przywrócić porządek. Okazuje się, że wbrew waśniom, mieszkańcy miasteczka mogą na siebie liczyć w każdej sytuacji. Przyjemna komedia autorki "Włoskiego dla początkujących" i "Wilbur chce się zabić" - o zaufaniu, wspólnocie i miłości.

 

Darłowski Ośrodek Kultury
Darłowo, ED 7/2009

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl