
Echo Darłowa

Regaty smoczych łodzi
Wyścigi wioślarzy na smoczych łodziach wywodzą się z Chin, gdzie na rzece Jangcy organizowano je od tysiącleci. Współczesne, sportowe smocze łodzie, są mniejsze od tradycyjnych, mieszczą 22 osoby, w tym 20 wioślarzy, sternika i bębniarza. W oparciu o dawne drewniane oryginały, opracowano standardowe parametry smoczych łodzi:
- długość (bez smoczej głowy na dziobie i smoczego ogona na rufie) – 12,40 m
- maksymalna szerokość – 1,14 m
- przestrzeń między ławkami – 67,5 cm
- ciężar minimalny (bez głowy, ogona, bębna, siedzenia bębniarza i wiosła sterowego) 250 kg
Wioślarze siedzą po dwóch na ławeczce twarzą do kierunku płynięcia. Ławki umieszczone są w 10 rzędach. Pierwsza para wioślarzy (licząc od dziobu) to szlakowi. Oni narzucają całej osadzie rytm wiosłowania. Bębniarz siedzi na krzesełku, umieszczonym na dziobie, tyłem do kierunku płynięcia i wybija na bębnie rytm wiosłowania oraz zagrzewa głosem osadę do walki, podając także komunikaty o aktualnej sytuacji w wyścigu.
Podczas regat ciężar łączny łodzi z załogą wynosi ok. 2000 kg. Smocze głowy i ogony montowane są w zasadzie jedynie na zawody. Istnieją także 10 i 50 osobowe odmiany łodzi. Od roku 1995 rozgrywane są Mistrzostwa Świata osad narodowych, a także Mistrzostwa Świata osad klubowych. Rywalizacja w oficjalnych zawodach toczy się z reguły na dystansach 250 m (lub 200 m), 500 m, 1000 m i 2000 m.
Tegoroczne zawody „Amber Dragon - 2009” zostały organizowane 1 sierpnia przez OSiR oraz referat promocji i współpracy zagranicznej miasta Darłowa. W regatach startowały trzy drużyny: Darłowski Samorząd, Starostwo Powiatowe i Stocznia Remontowa – Darłowo. Smocze regaty przebiegały na ujściowym odcinku rzeki Wieprzy od rozsuwanego mostu do Latarni Morskiej. Regaty smoczych łodzi zostały poprzedzone wyścigami dwuosobowych osad na kajakach i na łodziach ratowniczych. Regaty smoczych łodzi wygrał zespół darłowskiej Stoczni Remontowej przed sławieńskim starostwem i darłowskim samorządem. Natomiast cały wielobój wioślarski wygrało Starostwo Sławieńskie przed Stocznią w Darłowie i Darłowskim Samorządem. W godzinach od 14 do 15 odbywał się na scenie pod Latarnią Morską się szantowy koncert zespołu „Kubryk”.
L. Walkiewicz
Darłowo, ED 8/2009