Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Europejskie Dni Dziedzictwa Kultury

Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczny i edukacyjny, i również najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Ich idea narodziła się 3 października 1985 r. w Hiszpanii podczas II Konferencji Rady Europy, na której minister kultury Francji zaproponował zorganizowanie w całej Europie zainicjowanych we Francji w 1984 r. Dni Otwartych Zabytków. Wówczas po raz pierwszy bezpłatnie udostępniono zwiedzającym obiekty, do których dostęp dotychczas był ograniczony. Inicjatywa cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że w 1991 r. zainspirowała Radę Europy do ustanowienia Europejskich Dni Dziedzictwa. Głównym ich celem jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej. Imprezy skierowane są do bardzo szerokiej i różnorodnej grupy odbiorców, co nadaje im wymiar uniwersalny. Polska włączyła się do tej akcji w 1993 r. i jest obecnie jednym z 49 krajów biorących w niej udział. Co roku we wrześniu organizatorzy udostępniają do zwiedzania szerokiej publiczności zabytki i miejsca kultury, przygotowują festyny, jarmarki, imprezy plenerowe, inscenizacje, turnieje rycerskie, wystawy, odczyty naukowe, konkursy, spotkania z twórcami kultury i wiele innych imprez o różnorodnym charakterze, skierowanych do różnych grup społecznych i wiekowych.

Polska po raz siedemnasty uczestniczyła w obchodach Europejskich Dni Dziedzictwa,  po raz trzeci pod jednym wspólnym hasłem w całej Polsce. W tym roku hasło to brzmiało: „Zabytkom na odsiecz! Szlakiem grodów, zamków i twierdz”..

W ramach obchodów  tegorocznych EDD w Darłowie odbyło się wiele spotkań i wykładów. Można było też zwiedzić Zamek, Ratusz,

Jednym z punktów programu była prezentacja multimedialna dotyczącą Zamku Książąt Pomorskich. W prezentacji zawarto informacje na temat dawnego i aktualnego wyglądu obiektu z uwzględnieniem przebudowań i remontów jakie miały miejsce na przestrzeni dziejów. W swojej pracy autorki, uczennice klasy IIIC LO : Ula Ajzyk, Sandra Lepak, Asia Pioch i Agnieszka Zawadzka, wykorzystały archiwalne zdjęcia i materiały udostępnione przez darłowskie muzeum. Licealistki, a zarazem aktywne wolontariuszki DCW, wzbogaciły pokaz slajdów prelekcją, w której omówiły poszczególne fazy remontów Zamku ze szczególnym uwzględnieniem tych, przeprowadzonych w XX wieku.

Koordynatorkami działań wolontariuszy były panie: Dorota Kuriata , Joanna Witkowska oraz Renata Potomska.

 

Monika B. Burzak
Darłowo, ED 9/2009

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl