Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Arkadiusz Klimowicz i Władysław Husejko

Podpisano umowę o dofinansowaniu czterech projektów

Kolejny sukces darłowskiego samorządu. 28 września b.r. w darłowskim ratuszu Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Władysław Husejko podpisał z burmistrzem miasta Darłowo Arkadiuszem Klimowiczem cztery umowy o 50 procentowym dofinansowaniu następujących projektów z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007 – 2013:

  • Budowa deptaku w Darłówku Zachodnim – ul Władysława IV,
  • Budowa promenady przy latarni morskiej w Darłówku
  • Przebudowa staromiejskiego rynku w Królewskim mieście Darłowie,
  • Budowa infrastruktury turystycznej parku na wyspie Łososiowej w Darłowie,

Do realizacji powyższych inwestycji darłowski samorząd przystąpi jeszcze w październiku 2009 r.

Pierwszy projekt dotyczy budowy deptaku w Darłówku Zachodnim na ulicy Władysława IV od rozsuwanego mostu do ul. Wilków Morskich. Przebudowa zakłada zmianę funkcji ulicy na deptak dla turystów.

Drugi projekt dotyczy budowy nadmorskiej promenady w Darłówku Wschodnimna brzegowym falochronie obok Latarni Morskiej w powiązaniu z ulicą Zawiszy Czarnego i przejściem na plażę.

Trzeci projekt obejmuje rewitalizację staromiejskiego rynku. Oprócz Placu Tadeusza Kościuszki o powierzchni 5.254 m2 i jego podziemnych instalacji zostaną poddane rewitalizacji odpowiednie odcinki ulic przylegających do rynku: Powstańców Warszawskich, Franciszkańska, Kościelna. Obecna nawierzchnia rynku zostanie zastąpiona płytami kamiennymi i kostką granitową. Na ulicach zostanie położony brukowiec granitowy. Chodniki będą wykonane z płyt kamiennych granitowych oraz z kostki granitowej. Przebudowane zostanie także bezpośrednie obecne betonowe otoczenie Kościoła Mariackiego. Staromiejski rynek otrzyma również nowe stylowe oświetlenie.

Czwarty projekt zajmuje się zagospodarowaniem Wyspy Łosiowej. Planuje się na wyspie budowę przystani kajakowej, toalet i zadaszonego miejsca do biwakowania. Wyspa zostanie połączona z ul. Kanałową mostkiem przerzuconym na Kanałem Młyńskim. W części wschodniej planuje się utworzenie parku, w którym będzie można spędzać czas wolny i odpoczywać. W ramach projektu nastąpi nasadzenie 50 drzew iglastych w 13 gatunkach, około 40 drzew iglastych, 19 krzewów iglastych i 146 krzewów liściastych. Zostaną zbudowane dalsze ścieżki spacerowe i ciągi pieszo - jezdne, przy których ustawione będą ławki, lampy parkowe oraz kosze na śmieci. Ponadto będzie wykonany placyk zabaw dla dzieci, altanka parkowa i drewniane konstrukcje dla pnących roślin.

Ponad 6 milionów złotych wyniesie łączne dofinansowanie w/w projektów. Natomiast kosztorysowa wartość tych czterech przedsięwzięć wynosi ponad 12 mln zł. W tej chwili na stronach internetowych darłowskiego samorządu znajdują się ogłoszenia o przetargach na te proturystyczne inwestycje. Realizację wszystkich czterech inwestycji planuje się zakończyć do 30 czerwca 2010 r. Efekty tych potrzebnych mieszkańcom i turystom udogodnień i upiększeń będziemy mogli obejrzeć jeszcze przed rozpoczęciem przyszłorocznego sezonu letniego. Jeszcze nigdy w jednym mieście nie podpisywałem na raz tylu umów mówił marszałek Władysław Husejko gratulując sukcesu burmistrzowi Darłowa Arkadiuszowi Klimowiczowi. Burmistrz podkreślił, że na taki sukces pracuje się wiele lat. Trzeba mieć dobrych fachowców mających doświadczenie w pisaniu projektów, dobrze opracowane dokumentacje projektowe i kosztorysy oraz podjąć trafną decyzję, kiedy i z jakiego funduszu unijnego starać się o dofinansowanie. Darłowo zarówno w tym jak i w ubiegłym roku plasuje się w czołówce mniejszych miast polskich w pozyskiwaniu środków unijnych na proturystyczne inwestycje. Potwierdzają to rankingi zarówno Rzeczypospolitej jak i samorządowej „Wspólnoty”. Posiadanie własnego zespołu specjalizującego się w pozyskiwaniu środków unijnych jest tańsze, lepsze i bardziej efektywne dodał na zakończenie marszałek Władysław Husejko.

 

L. Walkiewicz
Darłowo, ED 9/2009

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl