Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Budynek po termomodernizacji

Dobry przykład rewitalizacji budynku wykonany przez wspólnotę mieszkaniową

Do niedawna był to jeden z najbrzydszych budynków mieszkalnych w Darłowie. Zbudowany ponad pół wieku temu blok mieszkalny przy ulicy Kościelnej 2-4 zapewnia lokum 16 rodzinom.

W latach pięćdziesiątych nie martwiono się o estetykę, straty cieplne, czy podtopione piwnice. Gdy większość lokatorów wykupiła mieszkania od miasta i założono wspólnotę mieszkaniową, zastanowiono się jak najlepiej zmodernizować budynek. Wybrano dobrą koncepcję całkowitego i gruntownego remontu budynku mieszkalnego. W opracowaniu tej koncepcji znacznie pomogło wspólnocie mieszkaniowej Biuro Projektowe „Ankra” z Koszalina. Architektom tego biura zlecono wykonanie projektu przebudowy i modernizacji całego budynku, który to następnie uzgodniono z konserwatorem zabytków.

Wykonano ogrom prac wylicza Adam Dziedzina - zarządca tej wspólnoty: przede wszystkim usunięto i zutylizowano szkodliwy eternit z pokrycia dachowego oraz zamieniono go na czerwoną ceramiczną dachówkę. Budynek ocieplono, a fasadę pokryto tynkiem strukturalnym i pomalowano ekologicznymi farbami. Zaizolowano i ocieplono fundamenty oraz położono drenaż odwodniający budynek. Wykonano wylewki posadzek w piwnicy oraz odnowiono fundamenty. Zrobiono także remont klatek schodowych zmieniając ich wygląd i estetykę. Ponadto przeprowadzono remont instalacji elektrycznej i gazowej oraz zamontowano domofony. Poza tym usunięto szpecące elewacje anteny satelitarne i analogowe, a w ich miejsce ustawiono jedną zbiorczą antenę na dachu budynku przekazującą sygnały RTV i SAT do każdego lokalu mieszkalnego.

W tym budynku wykonano wszelkie prace zgodnie z projektem termo- modernizacyjnym, który daje możliwość uzyskania bonifikaty w kwocie 25 % kosztów poniesionych na tę inwestycję.

Opłata na fundusz remontowy, którą wspólnota uchwaliła na kwotę 4 złotych za metr kwadratowy powierzchni mieszkalnej, pokrywa obecnie w całości miesięczne raty zaciągniętego kredytu na remont budynku.

Po kompleksowej modernizacji budynek przy ul. Kościelnej 2- 4 wygląda jak nowy i nawiązuje swoim charakterem do zabudowy staromiejskiej. Ten cenny przykład dbania o funkcjonalność i estetykę ze strony wspólnoty mieszkaniowej wart jest naśladownictwa.

 

L. Walkiewicz
Darłowo, ED 10/2009

Budynek przed termomodernizacją

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl