Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Pomorskie i Meklemburskie klasztory

Już w 1248 r. książę gdański Świętopełk przekazał pierwsze nadania cystersom z Dargunia w Meklemburgii pod założenie klasztoru. Obejmowały one wsie Boryszewo i Przystawy.  Cztery lata później na ten sam cel nadał im też wieś Bukowo Morskie, zatwierdził prawo własności do Przystawów i Boryszewa oraz doposażył je darując wsie Bobolin, Jesitz i Dąbrowę. Wszystkie te wsie i wiele innych położonych w Ziemi Darłowskiej związane były z konwentem cystersów. Opactwo cystersów w Bukowie Morskim erygowano w roku 1260. Władający w latach 70. XIII w. Ziemią Darłowską książę Wisław II nadał cystersom bukowskim 2 działki i 2 włóki ziemi w mieście Darłowie oraz zatwierdził im dotychczasowe prawa własności. Nie trzeba, więc udowadniać, że Darłowo i Ziemia Darłowska przez prawie trzysta lat związane były z opactwem cystersów i leżą na szlaku cysterskim. Po reformacji kościoły klasztorne przejęte zostały przez wspólnoty parafialne, dzięki którym świątynie zachowały się i stanowią szczególny skarb wśród zabytków sakralnych.

Te i inne fakty z dziejów konwentów przypomina zorganizowana przez Darłowski Ośrodek Kultury przy współpracy Parafii p.w. Matki Bożej Częstochowskiej w Darłowie otworzona 15 października b.r. wystawa poświęcona klasztorom i budowlom sakralnym w Meklemburgii i na Pomorzu Przednim. Wystawę przygotowało Towarzystwo Przyjaciół i Patronów Klasztoru w Doberman pod patronatem Ministerstwa Edukacji, Nauki i Kultury Kraju Związkowego Meklemburgii - Pomorza Przedniego. Można ją oglądać w południowej nawie Kościoła Mariackiego w Darłowie. Wystawa podkreśla znaczenie klasztorów nie tylko dla Kościoła, lecz także dla gospodarki. Dzięki bukowskim mnichom powstawały w okolicach Darłowa m.in.: młyny, cegielnie, wiatraki, stawy rybne, warsztaty tkackie. Trzeba wiedzieć, że w Darłowie istniał również klasztor kartuzów, który prowadził jeden z pierwszych banków na Pomorzu. Klasztory i zakony wpływały na życie duchowe, edukację, kulturę i gospodarkę. Przez stulecia kształtowały historię na południowym wybrzeżu Morza Bałtyckiego.

Wystawę można oglądać w godzinach otwarcia Kościoła Mariackiego do 9 listopada 2009 r. W dniu 7 lub 8 listopada o godzinie 19 odbędzie się prezentacja multimedialna p.t. „Szlak Cysterski w Polsce".

 

L. Walkiewicz
Darłowo, ED 10/2009

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl