Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

wizyt: ogółem 10709330, w październiku 24678, dziś 869; on-line: 239

Echo Darłowa

Dziesięciolecie Klubu Pionierów Darłowskich

W 2004 roku Klub Darłowskich Pionierów obchodził mały jubileusz swego istnienia. Na łamach ?Kuriera Darłowa" zamieściłem okolicznościowe artykuły poświęcone genezie powołania i działalności Klubu.

Okrągły Jubileusz - dziesięciolecie istnienia Klubu to nie tylko ?święto" członków stowarzyszonych, ale także wszystkich pionierów osadnictwa na terenach naszej piękniej i drogiej nam Ziemi Darłowskiej. Pierwsi osadnicy w pełni zasłużyli na zaszczytne miano Pionierów. Pionierzy stali się twórcami powojennej historii Darłowa, to Oni pierwsi podjęli pracę na rzecz budowy i umacniania duchowej i materialnej kultury polskiej w naszym mieście.

Osadnicy budowali od nowa więzi i zasady zachowań społecznych, kształtowali patriotyczne postawy obywatelskie mieszkańców. Trudne uwarunkowania powojennej egzystencji wymagały przemyślanych inicjatyw, mobilizacji społecznej w tym także zaangażowania pokoleń młodych darłowian. Miasto rozwijało się, stawało się co raz piękniejsze, a dziś możemy z dumą mówić o Darłowie jako perełce Środkowego Wybrzeża.

Drodzy Pionierzy.

Wracając wspomnieniami do początków Waszego pobytu na obcych wtedy ziemiach trzeba podkreślić, że był to trudny dla Was okres. Towarzyszyła wam niepewność, a niekiedy także trauma.

Nabytki terytorialne na zachodzie nie mogły poza zadośćuczynieniem w kategoriach materialnych kompensować utraconych prowincji na wschodzie. Bezsprzecznie potencjał gospodarczy przewyższał znacznie jakością tereny Lwowa, Litwy, nie wspominając bagien Prypeci, ale o przywiązaniu ludzi do rodzinnych stron nie decyduje statystyka. Utrata terytorium jest zamachem na organizm narodu, na jego życie i tradycje. Masowe przemieszczenia ludności pociągają za sobą bolesną rozłąkę ze wszystkim co najdroższe. Polacy co prawda mieli szansę na poprawę warunków życia, ale nie ?wracali do domu". Udawali się w przymusową podróż w nieznane, pełni niepokoju i lęku. Była to decyzja niełatwa. Wyrwanie z korzeniami z ziemi rodzinnej i próba zapuszczenia się gdzie indziej jest bolesnym doświadczeniem. Był to często wstrząs społeczny.

Dostojni Jubilaci.

Dziękujemy Wam, że wybraliście na zamieszkanie Darłowo - miasto o długiej i ciekawej historii, o dość dobrze zachowanych zabytkach, urokliwym położeniu i o wielkich walorach turystyczno-wypoczynkowych. To wszystko zadecydowało o atrakcyjności naszego miasta, o jego poczesnym miejscu na turystycznych szlakach.

Dziękujemy Wam za trud i wytrwałość, za pomysłowość w urządzaniu naszego miasta. Jesteśmy dumni, że możemy mieszkać wraz z Wami w Darłowie.

Dziś przekazujemy słowa uznania oraz gratulacje naszym Pionierom, zwłaszcza skupionym w prężnie działającym Klubie.

Zaangażowanie członków  Klubu w działalność na rzecz Pionierów to nie  tylko satysfakcja ale także świadectwo żywotności, aktywności oraz ważne ogniwo społecznego zorganizowania w ramach darłowskiego społeczeństwa obywatelskiego.

Życzymy wszystkim Pionierom długich lat w zdrowiu i zadowolenia z dobrze spełnionej roli społecznej.

 

Zbigniew Stańczak
Darłowo, ED 11/2009

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl