Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

X - Lat Klubu Pionierów Ziemi Darłowskiej

Klub Pionierów Ziemi Darłowskiej skupia mieszkańców miasta i gminy Darłowo, którzy osiedlili się na tych ziemiach po zakończeniu II wojny światowej w latach 1945 - 1950, lub tu urodzili się w tym samym czasie. W czwartek 19 listopada 2009 roku powstałe w 1999 r. stowarzyszenie KPZD obchodziło swój jubileusz dziesięciolecia. Impulsem do założenia Klubu Pionierów była uchwała Rady Miejskiej z 22 lutego 1997 r. ustanawiająca dzień zdobycia miasta i początku polskiego Darłowa (7 marca) Dniem Osadnika - Pioniera. Przy dużym zaangażowaniu Zbigniewa Stańczaka ówczesnego zastępcy przewodniczącego Rady Miejskiej i rzecznika burmistrza miasta Leszka Walkiewicza zorganizowano w dniu 19 listopada 1999 r. zebranie założycielskie Klubu Pionierów. Wybrano na nim zarząd, komisje rewizyjną, sekcje: historyczną i wyróżnień. Pierwszym prezesem Klubu Pionierów Ziemi Darłowskiej wybrano Eugeniusza Wójcika.

W pierwszym okresie tworzącemu się Klubowi Pionierów udzieliło pomocy Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Darłowskiej opracowując jego statut i udzielając swego subkonta w banku. Zarząd klubu ochoczo wziął się do pracy i wkrótce miano pierwsze efekty.

Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się mszą świętą odprawioną w Kościele Mariackim celebrowaną przez trzech proboszczów darłowskich parafii: O. Stanisława Piankowskiego księdza Eugeniusza Gnibbę i O. Marka Kiedrowicza. Modlono się za duszę zmarłych pierwszych osadników i za zdrowie żyjących Pionierów Ziemi Darłowskiej.

Dalszy ciąg uroczystości przebiegał w Miejskim Gimnazjum im. Stanisława Dulewicza. Tam wicemarszałek Jan Krawczuk udekorował Złotą Odznaką Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego za zasługi dla województwa zachodniopomorskiego: Marię Nowaczyk, Edwarda Ziółkowskiego, Jadwigę Sidoryk i Zbigniewa Stańczaka. Srebrnymi Gryfami wyróżniono: Jerzego Łucejkę, Laurę Stępniak, Janinę Kożuch, Józefa Goszczyńskiego, Urszulę Wawrzyniak, Elżbietę Cwynar i Danielę Świetlik.. W imieniu odznaczonych podziękowała za honorowe wyróżnienia Jadwiga Sidoryk. Jan Krawczuk przekazał także Klubowi okolicznościowy adres od Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego.

Historią założenia i dokonania Klubu Pionierów Ziemi Darłowskiej przedstawił jego prezes Eugeniusz Wójcik

Początkowo pionierzy działali w strukturach Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Darłowskiej jako samodzielny Klub Pionierów. Do rejestru samodzielnych stowarzyszeń zostali w pisani 20 czerwca 2005 r. Celem Klubu jest podtrzymywanie pamięci o trudnych, powojennych czasach, kiedy rodziło się tu polskie życie i zawiązywały więzi międzyludzkie. Zmierza on także do integracji środowiska pionierów rozproszonego w nowej wielotysięcznej społeczności Ziemi Darłowskiej, a jego członkowie otaczają pomocą tych, którym brakuje już sił i nie dopisuje zdrowie.

Oto najważniejsze przedsięwzięcia w życiu społeczności pionierskiej, które udało się zrealizować w ciągu X - letniej działalności Klubu:

  • 11 listopada 2001 r. wmurowano akt erekcyjny wraz z gazetą Echo Darłowa w mosiężnej urnie wykonanej z łuski armatniej pod budowę na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego obelisku upamiętniającego pierwszych osadników;
  • 7 marca 2002 roku w obecności samorządowych władz miasta i powiatu dokonano uroczystego poświęcenia i odsłonięcia granitowego Obelisku z tablicą upamiętniającą Pionierów Ziemi Darłowskiej;

 

  • 3 maja 2003 roku odbyło się uroczyste przekazanie sztandaru ufundowanego przez członków klubu i społeczeństwo Darłowa przez przedstawiciela wojewody zachodniopomorskiego - burmistrzowi, a ten przekazał go przewodniczącemu Klubu,
  • przyznanie przez władze miasta w 2005 roku lokalu na siedzibę Klubu Pionierów w Przedszkolu nr 2.

Członkowie Klubu Pionierów ze swoim Pocztem Sztandarowym biorą czynny udział we wszystkich uroczystościach państwowych, społecznych i kościelnych. Corocznie składają wiązanki kwiatów i zapalają znicze na grobach zasłużonych osadników. Ponadto organizują jubileuszowe spotkania dla swoich członków obchodzących n.p 85 i 90 urodziny. Organizują też spotkania przy ognisku.

Darłowski Klub Pionierów jest od 10 lat zaprzyjaźniony z Klubem Pioniera w Kołobrzegu. Przedstawiciele tego klubu na czele z prezesem Krystyną Gawlik gościli na darłowskim jubileuszu i oprócz życzeń przekazali Pionierom pamiątkowe wydawnictwa. Nowe wydawnictwo o powojennym powiecie sławieńskim wraz z życzeniami przekazał Pionierom Starosta Andrzej Lewandowski. Burmistrz miasta Darłowo Arkadiusz Klimowicz często wspierający wszystkie działania Klubu Pionierów oprócz gratulacji złożył na ręce prezesa Klubu okolicznościowy dyplom oraz zadeklarował chęć dalszej współpracy.

W części artystycznej wystąpił Chór ?Cantabile" z Miejskiego Gimnazjum pod kierownictwem Krystyny Leśniewskiej oraz Chór Babunie z Klubu Złotego Wieku. Całą imprezę jak zwykle z wdziękiem i perfekcją prowadziła Ewa Majdańska.

Członkowie Klubu Pioniera składają serdeczne podziękowania władzom miasta i wszystkim, którzy na jego X - letniej drodze okazali mu życzliwość i wspierali inicjatywy mające na celu trwałe wpisanie się pokolenia darłowskich pionierów w historię miasta. Jubilatom życzymy długiego życia w zdrowiu, niesłabnącej energii i wytrwałości w realizowaniu zamierzonych celów, ale także wielu spokojnych, szczęśliwych chwil spędzonych w otoczeniu dzieci, wnuków i prawnuków w pięknej Ziemi Darłowskiej.

 

Leszek Walkiewicz
Darłowo, ED 11/2009

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl