Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Prof. dr hab. Zygmunt Szultka na VIII Sesji Naukowo-historycznej zorganizowanej przez TPZD

Sesja naukowa

W dniu 2 maja br. w sali konferencyjnej Muzeum w Zamku Książąt Pomorskich odbyła się VIII Sesja naukowo-historyczna pt. „Pomorze Środkowe Nasza Mała Ojczyzna”. Najmocniejszym akcentem tegorocznej sesji był wykład znanego historyka prof. dr hab. Zygmunta Szultki. Oficjalny tytuł referatu brzmiał: „Kartki z przeszłości nowożytnego Darłowa w świetle źródeł przechowywanych w niemieckich archiwach”. Ponieważ przedstawiony referat należał do arcy ciekawych pozwolę sobie przytoczyć z niego kilka faktów.
Zniesienie samodzielnego państwa zachodniopomorskiego mocą traktatu pokojowego w Osnabrück z 1648 roku i jego podział pomiędzy Szwecję i Brandenburgię, której przypadła prawoodrzańska jego część nosząca odtąd nazwę Elektorskiego Księstwa Pomorza Tylnego, zaś od 1653 r. Elektorskiego Księstwa Pomorza Tylnego i Biskupstwa Kamieńskiego rozpoczęło nowy rozdział w dziejach Pomorza Zachodniego. Stolicą nowego księstwa został Kołobrzeg, zaś od roku 1668 był nią Stargard. Darłowo, wchodząc w skład landwójtostwa sławieńsko-słupskiego, zaś od roku 1725 do powiatu sławieńskiego faktycznie od czerwca 1653 r. pozostawało pod władzą elektorów brandenburskich, zaś od roku 1701 królów pruskich.
Generalne akta, dotyczące Darłowa znajdują się w Berlinie, prowincjonalne w Griefswaldzie, a akta miejskie z XIX i pierwszej połowy XX wieku zostały wywiezione do Moskwy. Zachowało się w Berlinie sporo akt, dotyczących gminy Kalwińskiej, która miała swój kościół do 1805 r w zamku. Duża ilość akt dotyczy darłowskiej domeny, która do połowy XVIII wieku była najważniejszą w państwie brandenburskim. Co prawda były także inne domeny jak np. bobolicka, kołobrzeska, ale w porównaniu z darłowską kompletnie się nie liczyły. Tu na tych ziemiach próbowano wszystkie nowinki w uprawie roli i siania zbóż, tu najwcześniej ograniczano pańszczyznę. Darłowską domeną zarządzał od około 1680 r. ród Masowów: Kasper i kolejno jego syn i wnuk. Darłowo miało wielkie i bogate zaplecze. Wówczas Sławno przy Darłowie to była wielka dziura powiedział prof. Szultka. Po wojnie XXX-letniej domena darłowska wyszła nietknięta, ponieważ należała do rodziny książęcej. Nie rabowali jej Szwedzi, ani Brandenburczycy, a nawet król Polski Jan Kazimierz zakazał Czarnieckiemu najeżdżać te ziemie na zachód od Słupska.
Kopalnia wiadomości o Darłowie znajduje się w księgach portowych zachowanych od roku 1566 rok po roku do 1718 przez ponad 150 lat. Są tam wpisane: wszystkie statki, ich nazwy, nazwiska kapitanów, towary, które przywieźli i sprzedali towary, które zakupili w Darłowie itd. Berlińskie archiwa maja też księgi gildii kupców, browarników i bednarzy. Były to najważniejsze cechy w mieście. Z gildii kuców i browarników wywodzili się wszyscy burmistrzowie, skarbnicy i radni. W jednym z akt zachowała się klasyfikacja miast państwa pruskiego pod względem dochodów z akcyzy z roku 1804. W tej klasyfikacji Darłowo jest na 128 pozycji, Gryfice na 212, Lębork na 218, Białogard na 231, Sławno na 246.
 W archiwum w Greifswaldzie znajdują się akta, dotyczące Darłowa z lat 1312  1734. Znajdują się tam akta rady miejskiej, cechów, kościołów, szkoły miejskiej, wiosek należących do miasta (Cisowo, Krupy, Zielnowo, Żukowo Morskie).
Bez dokładnego spenetrowania tych archiwów nie ma mowy o dobrym naukowym poziomie darłowskiej monografii, a to kosztuje bardzo drogo  powiedział na zakończenie profesor Szultka
W dalszym toku sesji naukowej swoje referaty przedstawili: mgr Wojciech Rychterowicz, który przedstawił sylwetkę generała porucznika von Zülow (1890  1948)  dowódcy garnizonu w Koszalinie, dr Marek Żukowski, który mówił o Morskim Urzędzie Rybackim i Morskim Instytucie Rybackim w Darłowie w pierwszych latach po II wojnie światowej. Dyrektor Muzeum mgr Krzysztof Picha omówił założenia pałacowo  parkowe oraz ich rewaloryzację na przykładzie Pieńkowa. Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Darłowskiej przewiduje wydanie referatów o ile zostanie wsparty przez sponsorów. 
 

L.W.
Darłowo, ED 5/2003

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl