Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Świętowała Straż Graniczna

W Darłowie 14 maja odbyły się uroczystości z okazji XIX rocznicy powołania Straży Granicznej. Ta uświetniająca jubileusz Straży Granicznej uroczystość odbyła w siedzibie darłowskiej Placówki SG.

Główne uroczystości poprzedziła uroczysta msza święta w Kościele pw. św. Jerzego celebrowana przez trzech proboszczów darłowskich parafii: o Stanisława Piankowskiego, ks. Eugeniusza Gnibbę, o Marka Kiedrowicza oraz kapelana garnizonu Darłowo kmdr ppor. Jana Zapotocznego. Po nabożeństwie pododdziały w rytm orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej przemaszerowały ulicami miasta do siedziby SG położonej przy ul. o. Damiana Tynieckiego. W uroczystości uczestniczyli burmistrzowie, wójtowie lub ich pełnomocnicy z obszaru działania darłowskiej Placówki SG, dowódcy jednostek wojskowych i służb mundurowych, duchowni, kombatanci, harcerze oraz rodziny Pograniczników. Komendant Placówki SG Mikołaj Kaczanowicz w krótkim przemówieniu przypomniał o powołaniu w miejsce Wojsk Ochrony Pograniczna 16 maja 1991 roku na mocy Ustawy z 12 października 1990 r. o Straży Granicznej. Ta jednolita, umundurowana formacja typu policyjnego, obchodzi dziś 19. rocznicę istnienia. Będący jej częścią Morski Oddział SG, ochrania 481 kilometrowy odcinek granicy państwowej. W jego składzie działa, jako jedna z 12, Placówka Straży Granicznej w Darłowie. Operuje na obszarze morskiego przejścia granicznego w Darłowie oraz terenie powiatu sławieńskiego i koszalińskiego wraz z Koszalinem. W strefie nadgranicznej kontrolowanej przez darłowską SG położone są gminy: Mielno, Będzino, Biesiekierz, Koszalin, Sianów, Darłowo, Malechowo, Sławno, Postomino oraz miasta: Koszalin, Darłowo, Sławno i Sianów.

 

W trakcie uroczystości kpt. M. Kaczanowicz przypomniał nie tylko historię, ale pokazał współczesne oblicze Straży Granicznej, która po etapach reorganizacji i zmian wynikających z przyłączeniem Polski do Strefy Schengen jest obecnie nowoczesną, bardzo dobrze wyposażoną i wyszkoloną służbą graniczno-migracyjną ochraniającą zewnętrzną granicę Unii Europejskiej i realizującą na obszarze kraju zadania profesjonalnej, posiadającej odpowiednie uprawnienia, służby migracyjnej. Potwierdza to m.in. wyposażenie tej formacji w specjalistyczny sprzęt. Niedawno darłowska placówka otrzymał tzw. ?szengebus", czyli ruchome przejście graniczne wyposażone w najnowocześniejszą aparaturę celno - paszportową.

Z okazji obchodów 19. rocznicy powstania Straży Granicznej składano Pogranicznikom serdeczne życzenia, wielu sukcesów zawodowych, satysfakcji z ich osiągania oraz wytrwałości w pokonywaniu nowych wyzwań, a w życiu osobistym szczęścia, zdrowia oraz wszelkiej pomyślności Podczas apelu, wyróżnionym 17 oficerom i podchorążym wręczone zostały akty mianowania na wyższy stopień oraz nagrody i wyróżnienia. Srebrnym Medalem za zasługi dla Straży Granicznej wyróżniono również kpt. Mikołaja Kaczanowicza. Nastąpiło też oficjalne ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w konkursach i turnieju strzeleckim przeprowadzonych z okazji XIX rocznicy powstania Straży Granicznej. W marszu na azymut spośród czterech drużyn harcerskich najlepsi okazali się harcerze z 18 drużyny Ratowników Morskich w Dąbkach. Uroczystości zakończyły się koncertem orkiestry oraz wojskową grochówką i kiełbaskami pieczonymi na ognisku.

 

L. Walkiewicz
Darłowo, ED 5/2010

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl