Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Darłowska Noc Świętojańska

Stowarzyszenie Kultura Sztuka Region już po raz szósty zorganizowało w Darłowie 19 czerwca Noc Świętojańską  z wieloma atrakcjami i poszukiwaniem ?kwiatu paproci".

Właśnie poszukiwaniem kwiatu paproci zainaugurowano tegoroczną Noc Kupały. Na Wyspie Łososiowej dwuosobowe zespoły szukały ukrytego kwiatu paproci. Należało pokonać specjalną trasę i odpowiedzieć na szereg pytań związanych z historią Darłowa. Każde kolejne pytanie było wskazówką do następnych etapów poszukiwań.  Nagrodę za odnalezienie kwiatu paproci wręczono nazajutrz na ?Spotkaniu z tradycją i kulturą" - Magdalenie Pietrzak i jej partnerowi. Był nią ekologiczny kosz pełen prezentów ufundowanych przez darłowskie firmy: kwiaciarnia-mydlarnia CRASPEDIA, drogeria NATURA, całoroczna pizzeria COSA NOSTRA, Ceramikon - pracownia ceramiczna, Karol Matusiak - fotografia artystyczna, stowarzyszenie K.S.R. W organizację  Poszukiwania Kwiatu Paproci solidnie zaangażowała się 13 Darłowska Drużyna Harcerska ZHP.

Podobnie jak w latach poprzednich na dachu Karczmy Rzymskiej odbywało się widowisko światło i dźwięk inaugurujące to niecodzienne wydarzenie. Tym razem grał i śpiewał dawne tradycyjne pomorskie pieśni związane z obrzędami Nocy Kupały zespół folkowy ?Niwa Modrego Lnu" rodem ze Słupska, lecz wzmocniony muzykami z innych stron Polski, a nawet z Białorusi. Nad Wieprzą palono ognisko i pochodnie, gdyż w tę noc obchodzono święto wody, ognia i miłości. Na wielkim ekranie prezentowano dawne szachulcowe chaty kaszubskie kryte trzciną. Wiele dziewcząt w długich sukniach z wiankami na głowie i chłopców ubranych w dawne stroje ludowe, grało śpiewało, paliło ogniska i pływało kajakami. Licznie zgromadzona na moście publiczność oklaskiwała występy zespołu artystycznego. Spalenie słomianego chochoła i puszczanie wianków podgrzały atmosferę obrzędów świętojańskich. W tym roku dodatkową atrakcją były wieczorne pokazy "fire show" - sztuki tańca z ogniem.  Wszystkich zachwyciło wypuszczenie 20 lampionów, które poszybowały nad miastem. To była magiczna noc i na długo zostanie w pamięci widzów.

 

L. Walkiewicz
Darłowo, ED 6/2010

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl