Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

wizyt: ogółem 11948323, w maju 41852, dziś 187; on-line: 185

Echo Darłowa

Imieniny Krystyny

Druga z moich wnuczek miała otrzymać imię Krystyna. Szkoda, że tak się nie stało, bo lubię swoje imię i żałuję, że córka syna nie nosi tego imienia. Chciałoby się młodym rodzicom podsunąć myśl, że jest ono bardzo oryginalne (chociaż...)
Krystyna - imię grecko - łacińskie zostało utworzone od imienia Christinus. Pierwotnie, Christina to „należąca do Chrystusa, chrześcijanka”. Krystyny swoje imię świętują 13 marca lub 24 lipca. O sobie mogę powiedzieć słowami M. Rodziewiczównej „Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia”. Osoby o tym imieniu mają niezależną naturę, niełatwo nimi pokierować, są same sobie sterem, żeglarzem okrętem. Znana z historii imienniczka - to Krystyna - królowa Szwecji.
O współczesnych niżej...
Przed laty amerykańscy rodzice zostali ostrzeżeni, by nie nadawali swoim córkom imion, które mogą w przyszłości zaważyć ujemnie na ich karierze. Na liście takich niefortunnych imion figuruje między innymi Krystyna. Takie „budujące” rady przekazała psycholog Deborah Linville, jako efekt długotrwałych badań nad dyskryminacją zawodową, spowodowaną noszącym imieniem. Wynika z tego studium, że im bardziej imię żeńskie jest „seksowne” tym mniejsze są szanse jego posiadaczki na bardziej odpowiedzialne stanowisko. Stwierdzono, że charakter „sexy” ma około 250 imion żeńskich, a skomplikowane obliczenia miały wykazać, że najseksowniejsze to - Krystyna. Czegóż to ludzie nie wymyślą? (...)
Polskie Krystyny nie czują się chyba dyskryminowane i dowodem tego są chociażby od lat organizowane przez nie zjazdy Krystyn w różnych miejscach Polski. Spotykają się 13 marca w imieniny Krystyny. Ostatnio spotkały się w Łodzi. Witał je prezydent miasta. Bawiły się na Piotrkowskiej. Wcześniej były m.in. w Sopocie. W 2004 roku umówiły się już w Zakopanem. Prawdopodobnie w 2005 roku zaproszone zostały do Buska Zdroju. Taką informację przekazał mi dyrektor DOK-u Jerzy Piotrowski do którego zwróciłam się wiosną z zapytaniem czy pomógłby mi zrealizować pomysł „zwołania” Krystyn do Darłowa. W jakim celu? Przedniej zabawy i promocji królewskiego grodu! Wymyślam? Mam pomysły nie z tej ziemi? Może tak, a może nie - spróbować warto!

Znam kilka Krystyn w Darłowie, które na pewno da się „skrzyknąć” i pomogą w realizacji mego zamysłu. Pracują w szkołach, Urzędzie Miasta, Urzędzie Gminy, Powiatowym Urzędzie Pracy, w domu... W mojej szkole jest nas aż cztery - Krystyny (Buczkowska, Leśniewska, Ignaczak,); w SP nr 3 Krysia Mądry, na emeryturze Krystyna Nagrabecka, Flis: w urzędach Krystyna Brześniowska, Szewczyk, Sokolińska i inne. Moja sąsiadka Krystyna Wojciechowska i znajoma Krystyna Mikołajczyk sadzę, że się dołączą. Mam nadzieję, że i inne też się zgłoszą! Liczę na to....
Pomysłodawcą Ogólnopolskich Imienin Krystyny jest pani redaktor Bochenek z Radia Katowice, do której przylgnęło też imię Krystyna. Impreza co roku przybiera na popularności. Zainteresowane są nie tylko imienniczki, które z najdalszych stron kraju jadą na swój „zlot czarownic”. Zainteresowane taką promocją są też władze miast, które widzą w tym korzyść dla mieszkańców.
Nie udało mi się być na takich imieninach z wielu powodów, chociaż bardzo tego chciałam. Po pierwsze charakter mojej pracy nie pozwala na wzięcie urlopu. Po drugie duże odległości i brak dobrego połączenia komunikacyjnego. Poza tym posiadam tylko rower (...) To między innymi dlatego pragnę zaprosić moje imienniczki na Środkowe Wybrzeże - do pomorskiego Darłowa te znane i nieznane. A wszystkie kierują się własną wolą. Są uśmiechnięte, mądre i „sexy”. Któż nie zna Krystyny Czubówny (prezenterki i lektorki telewizyjnej), Krystyny Giżowskiej (piosenkarki), Loski (spikerki telewizyjnej), Jandy (aktorki), Sienkiewicz (aktorki) Kofty (pisarki), Tkacz (aktorki), Zachwatowicz (scenografki, aktorki), żony A. Wajdy?!. Zaprośmy je wszystkie do nas. I w Darłowie można 13 marca urządzić Imieniny i to jeszcze jakie!!!
A wszystkim Krystynom , które obchodzą imieniny w lipcu życzę teraz wszystkiego dobrego, dużo słońca.
 

Krystyna Różańska
Darłowo, ED 7/2003

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl