Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

66. Rocznica zdobycia Darłowa

7 marca 1945 roku to ważna data w historii powojennego Darłowa. Tego dnia do miasta wkroczyły wojska sowieckie. Praktycznie Armia Czerwona z udziałem Wojska Polskiego zdobyła miasto prawie bez walki. Dla jednych takich jak, przymusowi robotnicy i jeńcy wojenni trzymani w obozie w Darłówku (a było ich tam ponad dwa tysiące) było to bez wątpienia wyzwolenie. Dla innych wygnanych z Polskich Kresów było rozpoczęciem nowego etapu życia na Pomorzu odebranym III Rzeszy i przydzielonym Polsce przez Wielkie Mocarstwa. Dla większości był to początek okresu okupacji Ziemi Darłowskiej i całego kraju przez Związek Sowiecki. Taki był skutek rozpętania przez Niemców II wojny światowej. Przed wkroczeniem od strony Bukowa Morskiego Armii Czerwonej Niemcy uciekli z Darłowa, głównie drogą morską. Pozostała ich jedynie garstka, która nie zdążyła się ewakuować. Faktem jest, że od 7 marca 1945 r. Ziemia Darłowska i jej mieszkańcy podlegali pod komendanturę sowiecką. Podobnie jak gdzie indziej Sowieci wywozili stąd maszyny, urządzenia, meble, broń i żywność. Pisze o tym robotnik przymusowy i następnie pierwszy burmistrz Darłowa Stanisław Dulewicz w swoich pamiętnikach. O tych trudnych pionierskich czasach przypominają nam pierwsi osadnicy na Ziemi Darłowskiej, skupieni w Klubie Pionierów, którzy w tym roku obchodzili swoje święto w dniach 6 i 7 marca. Tegoroczne uroczystości z okazji 66 rocznicy powrotu Ziemi Darłowskiej do Polski odbyły się  w kilku miejscach miasta. Już w niedzielę 6 marca w Kościele Mariackim odprawiono uroczystą mszę świętą w intencji pierwszych polskich osadników. W poniedziałek 7 marca z udziałem Darłowskiej Orkiestry Dętej odbyły się główne uroczystości na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego pod obeliskiem z tablicą upamiętniającą Pionierów Ziemi Darłowskiej. W uroczystości wzięli udział: Kompania Honorowa Zespołu Szkół Morskich, Poczty Sztandarowe, starosta Powiatu Sławieńskiego Wojciech Wiśniowski, burmistrz miasta Darłowo Arkadiusz Klimowicz, duchowieństwo, dowódcy Marynarki Wojennej i Placówki Straży Granicznej, kombatanci, służby mundurowe, młodzież szkolna i mieszkańcy miasta Darłowo.

Okolicznościowe przemówienie wygłosiła wiceprzewodnicząca Klubu Pionierów Ziemi Darłowskiej Bożena Tomalak. Przypomniała ona o wkładzie w rozwój Darłowa przybyłych tu z różnych stron Polski rodaków, którzy w ciężkich czasach uruchomili port, połowy rybackie, transport kolejowy oraz kilka zakładów produkcyjnych. Głos zabrał również ojciec miasta Arkadiusz Klimowicz, który podziękował pierwszym osadnikom i ich rodzinom za ich wkład w zagospodarowanie i rozwój Darłowa.

Dalej nastąpiło złożenie wiązanek kwiatów z biało-czerwonymi szarfami pod Obeliskiem Pionierów z wartą wystawioną przez placówkę Straży Granicznej. Dalszy ciąg uroczystości był kontynuowany w Sali Królewskiej darłowskiego Gościńca, gdzie nastąpiło spotkanie pierwszych osadników z władzami samorządowymi.

 

Leszek Walkiewicz
Darłowo, ED 3/2011

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl