Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

wizyt: ogółem 12136047, w sierpniu 23934, dziś 125; on-line: 107

Echo Darłowa

Gimnazjalisto zostań człowiekiem morza

Od wieków wiadomym jest, aby poznać świat i jego uroki najlepiej jest pływać po morzach i oceanach. Takie możliwości daje zdobycie zawodu związanego z morzem. Potwierdzają to tysiące absolwentów Zespołu Szkól Morskich, którzy kształcili się w Darłowie, a teraz, jako marynarze, oficerowie i kapitanowie, pracują na morzach i oceanach całego świata. Już 9 maja rozpocznie się nabór absolwentów gimnazjów do tej unikalnej szkoły morskiej.

Zespół Szkół Morskich w Darłowie jest najstarszą średnią szkołą morską w Polsce. Jej tradycje sięgają połowy dziewiętnastego wieku. W Technikum Morskim kształcą się uczniowie w wieku 16-20 lat w następujących zawodach: technik mechanik okrętowy, technik nawigator morski, technik hotelarstwa, technik informatyk. W nowym roku szkolnym 2011/2012 rozpocznie się kształcenie na kierunku technik logistyk. Ponadto w Zespole Szkół Morskich od kilku lat prowadzony jest eksperyment pedagogiczny, polegający na kształceniu ?techników turystyki morskiej". Czteroletni cykl nauki w Technikum Morskim obejmuje przedmioty ogólnokształcące oraz przedmioty zawodowe. Nauka przedmiotów zawodowych odbywa się nie tylko w formie zajęć wykładowych, ale również w postaci ćwiczeń, zajęć na symulatorach, zajęć praktycznych w warsztatach szkolnych i praktyk na morzu z wykorzystaniem statku szkolnego ?Franek Zubrzycki II". Wszystkie szkolenia zawodowe prowadzone są w oparciu o programy nauczania zatwierdzone przez Ministra Edukacji Narodowej i Sportu oraz Ministra Infrastruktury. Programy te są zgodne z międzynarodowymi konwencjami i wymaganiami zagranicznych armatorów. Szkoła posiada dobrze przygotowaną kadrę pedagogiczną o wieloletnim doświadczeniu zawodowym i pedagogicznym. Szkoła ma dobrze wyposażoną bazę dydaktyczną: multimedialne sale komputerowe, laboratorium siłowni okrętowych, pracownie nawigacyjne oraz pracownię turystyczno- hotelarską. Chlubą całej szkoły jest statek szkolny Franek Zubrzycki II, na którym uczniowie odbywają praktyki morskie.

Warsztaty szkolne stanowią enklawę dla nawigatorów i mechaników, to tu poznają tajniki obróbki ręcznej i mechanicznej, spawania, zasady eksploatacji i remontów silników spalinowych oraz instalacji na statkach morskich. Pracownia szkutnicza wyposażona jest w sprzęt żeglarski i narzędzia pozwalające na przeprowadzenie ćwiczeń szalupowych ratownictwa. Uczniowie nabywają umiejętności wiązania węzłów, wiosłowania, żeglowania oraz remontowania i konserwacji łodzi wiosłowo - żaglowych i sprzętu żeglarskiego.

Na statku uczniowie pełnią służbę przy sterze i wachtę na oku. W trakcie postoju statku na kotwicy lub na cumach uczniowie pełnią wachtę kotwiczną. Wachta silnikowa pełniona jest w pomieszczeniach maszynowni. To bardzo odpowiedzialne zadania.

Uczniowie kierunku technik hotelarstwa są przygotowywani do podjęcia pracy jako profesjonalna obsługa gości hotelowych, a hoteli w kraju nie brakuje. Morsacy mogą odbywać praktyki na promach pasażerskich, ale tylko pod warunkiem ukończenia kursu Bezpieczeństwa Morskiego.

Szkoła zapewnia internat, mundur marynarski i praktyki morskie. Kondycję fizyczną można podnosić w sali gimnastycznej i na nowoczesnym wielofunkcyjnym boisku ze sztuczną nawierzchnią. Przy szkole działa Klub Żeglarski ?Albatros" i każdy uczeń czy uczennica mogą zdobyć patent żeglarski. Od lat szkoła jest liderem wyścigu smoczych łodzi. Szczegóły rekrutacji i wiele innych ciekawych informacji osoby zainteresowane znajdą na stronie internetowej Zespołu Szkół Morskich w Darłowie.

 

L. Walkiewicz - jeden z tych, co opłynęli świat

 

Leszek Walkiewicz
Darłowo, ED 3/2011

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl