Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Państwo Łucejko

Potrójne Złote Gody

W Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie w sobotę 26 marca odbyła się niecodzienne uroczystości jubileuszu pięćdziesięciolecia pożycia małżeńskiego. Trzy pary małżeńskie uhonorowano medalami za długoletnie pożycie małżeńskie. Los każdej z nich był inny.

Złote gody, to jubileusz szczególny. Wspólnie przeżyte 50 lat to dowód na istnienie wierności, miłości, wzajemnego zrozumienia oraz istoty związku małżeńskiego. To wzór i piękny przykład dla młodych pokoleń wstępujących w związki małżeńskie. Rocznica ślubu to wzruszająca uroczystość. Ożywają wspomnienia, wracają chwile i obrazy mieniące się swoistym blaskiem.

Jubileusz Janiny i Jerzego Łucejko.

Janina z domu Szymańska przybyła do Darłowa z kielecczyzny w roku 1957. Wcześniej w Sandomierzu ukończyła szkołę średnią. W Darłowie podjęła pracę w zawodzie sieciarki w PP i UR ?Kuter". Tam poznała swojego przyszłego męża i w roku 1960 oboje się pobrali. Pracując w sieciarni uzyskała tytuł mistrza sieciarstwa i ukończyła studium nauczycielskie, co pozwoliło jej na zatrudnienie w Zespole Szkół Morskich na stanowisku nauczyciela zawodu. W szkolnictwie przepracowała 30 lat, za co została wyróżniona Złotym Krzyżem Zasługi. W roku 1990 przeszła na emeryturę.

Jerzy Łucejko urodził się w roku 1937 w Bielsku Podlaskim w województwie białostockim. W maju 1947 roku, po 7 dniach podróży pociągiem towarowym, jako osadnik przyjechał do Darłowa. Po ukończeniu szkoły podstawowej podjął naukę zawodu. W roku 1957 został przyjęty do pracy w oddziale Stoczni PP i UR ?Kuter" w Darłowie. W międzyczasie odbył dwuletnią służbę wojskową, po czym powrócił do przedsiębiorstwa ?Kuter", ale już na stanowisko motorzysty kutrów rybackich. Rybołówstwo porzucił w roku 1966 dla małej lokomotywy przetokowej, którą obsługiwał jako maszynista. W roku 1994 po czterdziestu latach pracy przeszedł na emeryturę. Państwo Łucejko mają córkę Renatę oraz dwie wnuczki Aleksandrę - licealistkę i Annę - studentkę

Złote gody Jadwigi i Juliana Baran

Jadwiga z domu Wachowiak urodziła się w Stargardzie Gdańskim. Do Darłowa przyjechała w roku 1946. Zamieszkała ze swoją rodziną przy ulicy Sportowej. Ojciec Piotr Wachowiak został wybrany burmistrzem miasta Darłowo w roku 1946. Swoją kadencję zakończył w roku 1948, ponieważ zmarł. Podczas gry w piłkę nożną został kopnięty. Po czasie wdarło się zakażenie. Śmierć nastąpiła jednak na atak serca. Od roku 1957 pani Jadwiga podjęła pracę w sieciarni. Po przepracowaniu trzech lat przeniosła się do Spółdzielni Ozdób Choinkowych, gdzie pracowała aż do emerytury.

Julian Baran urodził się we wrześniu 1935 roku w Rzyczkach koło Lwowa. Do Darłowa przyjechał z rodziną w roku 1954. Wszyscy zamieszkali przy ulicy Szkolnej. Od roku 1954 pracował przez 7 lat w wydziale komunikacji drogowej w Sławnie. W roku 1961 przeniósł się do Darłowa i podjął pracę jako magazynier w Spółdzielni Ozdób Choinkowych. Tam pracował do roku 1982. Następnie przez 6 lat pracował w Jednostce Wojskowej w Darłówku. Potem przeniósł się do Rejonowej Przychodni Służby Zdrowia, gdzie pracował do roku 1993, po czym przeniósł się na rentę inwalidzką. Po ukończeniu 65 lat został emerytem.

Jubilaci poznali się w czasie pracy w bombkarni. Ślub cywilny wzięli 24 grudnia, a kościelny 25 grudnia 1960 r. Wychowali dwóch synów i jedną córkę. Obecnie mają cztery wnuczki i dwóch wnuków.

Alina i Jan Mielczarek już ponad pół wieku są razem

Jan Mielczarek urodził się w roku 1934 w miejscowości położonej w powiecie częstochowskim. Dzieciństwo spędził przy rodzicach. Lata II wojny światowej przeżył w trudnych warunkach. Jako nieletni chłopiec zmuszany był do wykonywania prac przymusowych na rzecz hitlerowskiego okupanta. Jest członkiem Stowarzyszenia Dzieci Wojny w Koszalinie. Szkołę Podstawową ukończył w miejscu zamieszkania, a dalsze nauczanie kontynuował w Częstochowie. Po zakończeniu edukacji podjął pracę w szkole jako nauczyciel. W 1956 roku zostaje skierowany do pracy w Sławnie i jako nauczyciel pracuje w Nosalinie. Następnie zostaje przeniesiony do SP w Kopnicy. Wówczas zamieszkał w Zakrzewie. Tam poznał przyszłą żonę Alinę, która wraz z rodzicami przybyła z Giednii koło Mławy i w 1946 wszyscy zamieszkali w poddarłowskim Zakrzewie (wówczas Maślankowie). Pan Jan w r. 1960 przeniósł się do placówki PKS w Darłowie, gdzie pracował na różnych stanowiskach, aż do czasu przejścia na emeryturę.

Sakramentalne słowa tak państwo młodzi powiedzieli sobie w roku 1961. Dochowali się dwóch synów. Od roku 1968 zamieszkali w Darłowie. Pani Alina podjęła pracę w żłobku miejskim, a następnie w przedszkolu, skąd odeszła na emeryturę. Jan Mielczarek udzielał się społecznie w różnych organizacjach. Przez kilka kadencji był członkiem Komisji Komunikacji w Powiatowej Radzie Narodowej w Sławnie. Jako zapalony hodowca pszczół był i jest działaczem różnych organów Związku Pszczelarzy. Za swe zaangażowanie społeczne oraz działalność zawodową był wyróżniany różnymi odznaczeniami. Jubilaci dochowali się czworo wnucząt. Szanowni Jubilaci dalej mieszkają w Darłowie przeżywając jesień swojego życia. Jako seniorzy śledzą rozwój Darłowa, ciesząc się, że z każdym dniem jest ono piękniejsze.

Za zgodność pożycia małżeńskiego oraz trud włożony w stworzenie i pielęgnowanie podstawowej komórki społecznej, jaką jest rodzina wszystkie pary jubilatów zostały odznaczone przez Prezydenta RP medalami za długoletnie pożycie małżeńskie. W trakcie uroczystości nie zabrakło kwiatów, życzeń i nastrojowej muzyki. Złotym Jubilatom życzymy dalszych szczęśliwych lat, pełnych zdrowia.

 

Leszek Walkiewicz
Darłowo, ED 3/2011

Państwo BaranPaństwo Mielczarek

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl