Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

wizyt: ogółem 12136231, w sierpniu 23996, dziś 187; on-line: 156

Echo Darłowa

Na Portowej dewastują, dbają na Wybickiego

W zasobach darłowskiego samorządu zarządzanego przez Miejski Zarząd Budynków Komunalnych w Darłowie istnieje 68 lokali socjalnych zajmujących łącznie 1768,2 m2. Zamieszkują je rodziny bądź osoby samotne o bardzo niskich dochodach. Takich lokatorów jest 151. Przeciętny lokal socjalny ma 26 m2 powierzchni użytkowej. Lokale socjalne zgrupowane są głównie w trzech miejscach przy ulicach: J. Wybickiego - 12, F. Chopina - 20 i Portowej - 27. Kilka pojedynczych mieszkań socjalnych znajduje się w innych punktach miasta. Lokale socjalne zamieszkuje odpowiednio 48 osób na Wybickiego, 70 na Chopina i 33 na Portowej.

Lokatorzy tych lokali powinni płacić miesięczny czynsz w wysokości zaledwie 89 groszy za metr kwadratowy, co nawet w stopniu minimalnym nie pokrywa kosztów utrzymania tych lokali. Średni koszt utrzymania jednego m2 budynku socjalnego - jak nas informuje Arkadiusz Michalak dyrektor MZBK - wynosi 6,36 złotego. Największy jest w budynku przy ul. Portowej i wynosi aż 9,42 zł za m2. Tam, mimo częstych remontów najwięcej jest dewastacji. W ubiegłym roku miasto wydało na utrzymanie tego budynku 50 tysięcy złotych.

Z 27 lokatorów budynku przy ul. Portowej zaledwie 6 najemców regularnie opłaca czynsz. Tylko 9 rodzin ma umowy najmu. Pozostali lokatorzy zajmują swoje lokale bezumownie z powodu nie opłacania czynszu. Z tego tytułu powstało 15 tysięcy złotych zaległości czynszowych. Lepiej z opłacaniem czynszu wygląda sytuacja w bloku przy ul. Chopina. Najlepiej w niedawno wybudowanych mieszkaniach socjalnych przy ul. Wybickiego.

Tam ich mieszkańcy z własnej inicjatywy zagospodarowali ogródki, wyposażyli w urządzenia zabawowe i nasadzili drzewka i krzewy. Warto przypomnieć, że na budowę czterech budynków socjalnych miasto wydatkowało 2,5 miliona złotych, otrzymując dotacje w wysokości 459 tys. zł. Był to znaczny wysiłek finansowy dla samorządu.

Mieszkania są przestronne, jasne, czyste. Na podłogach znajdują się wykładziny, w łazience i w kuchni kafelki, umywalki, prysznic i kuchenka gazowa z piekarnikiem. Wszystkie budynki zostały też z zewnątrz ocieplone, tak by koszty eksploatacji tych mieszkań w okresie zimowym były jak najniższe. To jest ważne dla lokatorów mieszkań socjalnych, mówi zastępca burmistrza Elżbieta Karlińska. Mieszkają w nich rodziny o niskich dochodach z małymi dziećmi. Wszędzie jest doprowadzona woda, kanalizacja, gaz, a także centralne ogrzewanie Przykładowe mieszkanie składa się z dwóch pokoi, kuchni i łazienki.

 

Leszek Walkiewicz
Darłowo, ED 3/2011

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl