Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

wizyt: ogółem 7760824, w lipcu 11162, dziś 745; on-line: 111

Echo Darłowa

Wojciech Pszoniak

Do Darłowa zawitał wybitny aktor filmowy i teatralny Wojciech Pszoniak

W ramach I Festiwalu Media i Sztuka Darłowo gościło przez kilka dni wybitnego aktora filmowego i teatralnego Wojciecha Pszoniaka.

W wypełnionym po brzegi darłowskim kinie ?Bajka" 8 lipca Wojciech Pszoniak wystąpił w monodramie ?Belfer". Sztuka autorstwa belgijskiego dramaturga Jeana Pierre'a Dopagne'a w przekładzie Bogusława Frosztęga jest historią nauczyciela wykładającego literaturę w szkole średniej z tzw. trudną młodzieżą. Traktuje o antagonizmach między uczniami i nauczycielem. Takie zjawiska są tak stare jak szkoła.

Na scenie znajduje się tablica, biurko, krzesło i wieszak.  Wojciech Pszoniak wkracza w gabardynowym płaszczu, pilśniowym kapeluszu i zatrzymuje się pod tablicą. Ściera napis Belfer i pisze kredą ?Uczniowie to zwierzęta".  Od samego początku przez półtorej godziny bez przerwy przykuwa uwagę widzów swoim znakomitym aktorstwem z wyrazistą mimiką. Aktor genialnie grający zafascynowanego w światowej literaturze nauczyciela przekazuje trudnej młodzieży swą ogromną wiedzę i doświadczenie. Zachęca ich z wielką pasją do poznawania literackich dzieł. Młodzież mówiąc ich językiem ?olewa" nie tylko naukę, ale również wszystkie autorytety oraz prowokuje nauczyciela. On jednak nie poddaje się i traktuje bardzo poważnie swoją misję. W najmniej niespodziewanym momencie dochodzi do wielkiej tragedii. Wojciech Pszoniak perfekcyjnie odegrał ?Belfra", wywarł na widzach ogromne wrażenie oraz sprowokował do dyskusji na temat relacji nauczyciel - uczeń.

Dzień później w hotelu ?Apollo" odbyło się spotkanie Wojciecha Pszoniaka i Joanny Szczepkowskiej, które prowadziła Anna Kaplińska z magazynu Gala. Okazuje się, że aktor grał w orkiestrze wojskowej, pracował w rzeźni, był laborantem, pomocnikiem zaopatrzeniowca, strzygł psy, wydał książkę kucharską i kilka innych, gra na skrzypcach fagocie i saksofonie, wkładał w szkole aktorskiej, pisze wiersze. Studentom powtarzał cierpliwie: ?Sztuki aktorskiej nie można się nauczyć. Wcześniej trzeba poznać życie i poczuć się wolnym. Dopiero wtedy można próbować być aktorem". Przed podjęciem się roli analizuje wszystko, w tym również, z kim będzie grał. Uważa, że granie z marnym aktorem to tak jakby znakomity pisarz wspólnie miernotą napisali powieść.

Wojciech Pszoniak urodził się we Lwowie w 1942, skąd wraz z rodzicami przyjechał do Gliwic. Po ukończeniu szkoły podstawowej grał w miejscowej orkiestrze wojskowej w (1956-58). W latach 1958-59 był uczniem średniej szkoły muzycznej w Bytomiu w klasie oboju. W 1961 założył kabaret ?Czerwona Żyrafa" i był współzałożycielem krakowskiego Teatru STU. W 1968 roku ukończył PWST w Krakowie. W latach 1968-1974 grał w krakowskim Teatrze Starym, a następnie w Narodowym i Powszechnym w Warszawie oraz w Teatrze Telewizji. Od roku 1978 grywa w teatrach francuskich. Występował w kabarecie ?Pod Egidą". W latach 80. wyjechał na stałe do Francji, ale w latach 90. zaczął ponownie grać w polskich filmach. Zagrał u Andrzeja Wajdy w "Weselu", "Ziemi obiecanej", "Dantonie" i "Korczaku". Swoim dorobkiem artystycznym mógłby obdzielić kilkudziesięciu aktorów.

Jest laureatem licznych nagród, w tym im. Leona Schillera i im. Aleksandra Zelwerowicza oraz wielu odznaczeń polskich i zagranicznych.

 

Leszek Walkiewicz
Darłowo, ED 7/2011

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl