Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Spotkanie z pisarzem i historykiem

Miesiąc listopad jest miesiącem książki historycznej. Z tej okazji Miejska Biblioteka Publiczna im. Agnieszki Osieckiej w Darłowie zaprosiła na spotkanie autorskie prof. dr hab. Jana Marię Piskorskiego. Spotkanie połączone z promocją książki „Wygnańcy. Przesiedlenia i uchodźcy w dwudziestowiecznej Europie", odbyło się 15 listopada w siedzibie Biblioteki.

Jan Maria Piskorski jest profesorem dr hab. historii porównawczej Europy na Uniwersytecie Szczecińskim i członkiem wielu rad naukowych oraz kolegiów redakcyjnych, m.in. Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie, Przeglądu Historycznego (Warszawa). Był także profesorem gościnnym na uniwersytetach w Halle, Moguncji i Osnabrücku w Niemczech, przewodniczącym Rady fundacji praw człowieka "Humanity in Action, Poland", członkiem komitetu redakcyjnego „German History" (Londyn) oraz przez ponad 10 lat dyrektorem Wydawnictwa PTPN w Poznaniu. Specjalizuje się głównie w dziejach kolonizacji i migracji oraz historii Europy Środkowo-Wschodniej. Publikuje w wielu krajach Europy i Ameryki W 2010 otrzymał nagrodę Berlińsko-Brandenburskiej Akademii Nauk.

Znawcę dziejów Pomorza Zachodniego i autora kilkudziesięciu książek i kilkuset artykułów naukowych przedstawiła Krystyna Krakowiak dyrektorka MBP.

Książka „Wygnańcy" jest pierwszą kompleksową monografią poświęconą migracjom przymusowym w XX-wiecznej Europie. Uchodźstwo towarzyszy ludziom od początków historii. Zdaniem autora uchodźstwo obejmuje wszystkich ludzi zmuszonych do migracji - z powodów ekonomicznych, religijnych czy politycznych. Okazuje się, co jest bardzo ważne, o czym powinniśmy pamiętać, że wszyscy jesteśmy potencjalnymi uchodźcami. Na przestrzeni XX w uchodźctwem, przymusowymi przesiedleniami, zsyłkami, wygnaniami i wypędzeniami było objętych w Europie ponad 80 mln ludzi, w większości kobiet i dzieci. Największe wygnania w tym okresie dotyczyły: Białorusinów, Polaków, Greków, Ukraińców, narodów Jugosławii, Niemców, Litwinow, Łotyszy. Autor ze znawstwem zagadnień i literackim talentem przedstawił przyczyny i skutki przymusowych migracji. Omówił również problemy wygnańców i zilustrował je na ekranie szeregiem unikalnych zdjęć z różnych stron Europy. W spotkaniu aktywnie brali udział mieszkańcy Darłowa. Prof. Jan M. Piskorski wielokrotnie odwiedzał Darłowo i to miasto zalicza do swoich ulubionych. Już jako dziecko i młodzieniec wraz z ojcem Czesławem Piskorskim (1915- 1987) dr nauk, wykładowcą akademickim krajoznawca, piewcą i popularyzatorem historii i turystyki Pomorza Zachodniego odwiedzał Darłowo i poznał jego uroki i zabytki.

Na miejscu na miejscu można było kupić tę unikalną w skali Europy książkę p.t. „Wygnańcy" po promocyjnej cenie. Spotkanie z profesorem i pisarzem było niewątpliwie ważnym wydarzeniem kulturalnym.

 

Leszek Walkiewicz
Darłowo, ED 11/2011

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl