Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

wizyt: ogółem 7760857, w lipcu 11162, dziś 745; on-line: 144

Echo Darłowa

Darłowianie pomagają uwolnić więźniów politycznych

Darłowo po raz drugi wzięło udział w akcji organizowanej przez Amnesty International i  darłowskich wolontariuszy w Maratonie Pisania Listów. W tym roku napisano 1247 listów.

Amnesty International to międzynarodowa organizacja, której celem jest zapobieganie naruszeniom podstawowych praw człowieka poprzez wszelkie pokojowe akcje obywatelskie - od organizowania pisania listów do rządów krajów łamiących te prawa, poprzez publiczne rozgłaszanie informacji o takich naruszeniach, po realną pomoc finansową i prawną poszkodowanym osobom. Z roku na rok coraz więcej państw i sekcji Amnesty International włącza się w obchody Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka poprzez zorganizowanie Maratonu Pisania Listów.

Od rana 10 grudnia w świetlicy Zespołu Szkół im. S. Żeromskiego rozpoczął się Maraton Pisania Listów w obronie praw ludzi więzionych, torturowanych, prześladowanych oraz niesłusznie skazanych na śmierć. W tym roku pisano listy m.in. do Kim Dzong -  Ila, domagając się zamknięcia obozu pracy Yodok i uwolnienia przebywających tam  50 tys. więźniów politycznych. Pisano listy wsparcia dla Jabbara Savalana, więzionego studenta z Azerbejdżanu za pokojowe działania antyrządowe, w tym za umieszczanie komentarzy na portalu Facebook. Wysyłano listy do władz Nigerii aby zaprzestały przymusowych wysiedleń, które dotknęły już prawie 2 mln ludzi. Protestowano przeciwko władzom USA, które w roku 1994. skazały na karę dożywocia szesnastoletnią wówczas Christi Cheramie, bez możliwości warunkowego zwolnienia. Zasądzenie takiej kary osobie, która w momencie popełnienia przestępstwa nie ukończyła 18 roku życia, stanowi pogwałcenie prawa międzynarodowego. Najwięcej w Darłowie, bo 120 listów napisano do władz Jemenu w sprawie Fatimy Hussein Badi, której grozi kara śmierci wskutek niesprawiedliwego procesu.

Pisano do prezydentów państw, królów, prokuratorów i proszono o uwolnienie ludzi, złagodzenie kar bądź sprawiedliwy proces. Najwięcej listów własnoręcznie napisali wolontariusze  ze Szkolnego Klubu  Wolontariusza Zespołu Szkół im. S. Żeromskiego.  W specjalnie przygotowanej sali utworzyli Ścianę Dobrych Wiadomości, czyli mini wystawę prezentującą dobre wiadomości na temat osób-bohaterów poprzednich Maratonów. Ponieważ w tym roku przypadają 50 urodziny Amnesty International, którego symbolem jest akcja "Shine a Light", darłowscy wolontariusze dla uczczenia jubileuszu zapalili świece.

 

Leszek Walkiewicz
Darłowo, ED 12/2011

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl