Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

wizyt: ogółem 7767344, w lipcu 12340, dziś 435; on-line: 100

Echo Darłowa

Spotkanie z poetą kochającym Darłowo

W sali wystaw czasowych Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie 16 grudnia odbyło się spotkanie autorskie, z Czesławem Kuriatą poetą, prozaikiem, publicystą, autorem słuchowisk radiowych, redaktorem pism.

Czesław Kuriata debiutował jako poeta na łamach tygodnika "Ziemia i Morze" w 1956, czyli 55 lat temu. Już w latach 60.  wyreżyserował i nagrał kilka audycji radiowych związanych z Darłowem i jego mieszkańcami. Podczas wielu pobytów w grodzie Eryka Pomorskiego zawsze odwiedzał Zamek Książąt Pomorskich i jego kustoszów, coraz bardziej poznając burzliwe i fascynujące dzieje właścicieli średniowiecznej warowni. W roku 1965 Czesław Kuriata napisał poemat historyczny p.t. "Powrót księcia Eryka", który miał; już trzy wydania. Darłowianie uhonorowali go jedyną w swoim rodzaju nagrodą "Otwartego Mostu".

Na spotkaniu autor prezentował i omawiał drugie poszerzone i uzupełnione wydanie poematu historycznego "Bogusław X". Pierwsze wydanie poematu ukazało się w 1980. Wydanie II autor rozszerzył o dodatkowe wątki oparte o najnowsze badania historii Pomorza. Treść poematu uzupełnił o ważniejsze dokonania księżnej Zofii, matki Bogusława X, będącej duchem opiekuńczym darłowskiego zamku oraz o cenne rady księcia Warcisława X ostatniego księcia z linii rugijsko - wołogoskiej, które udzielał Bogusławowi X.

Warcisław X panował w latach 1435- 1478. Po bezpotomnej śmierci stryja jego bratanek Bogusław X "Wielki" odziedziczył Księstwo Wołogoskie wraz z Rugią, co doprowadziło do scalenia ziem Pomorza Zachodniego.

Uczestnicy spotkania mieli okazję zakupić książki: "Bogusław X", "Galop do wielkiego lasu", "Wołanie Wołynia", "Wiersze, Bajki, Zagadki" i otrzymać z dedykację autora.

 

Leszek Walkiewicz
Darłowo, ED 12/2011

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl