Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

ŚLUB ERYKA Z FILIPPĄ

Niedawno oprowadzałem wycieczkę Duńczyków z Jutlandii, po Zamku Książąt Pomorskich i Kościele Mariackim, którzy chcieli jak najdokładniej poznać życie i działalność króla Eryka Pomorskiego zarówno na Pomorzu jak i w Danii. Przypomniałem im m.in., że w tym roku mija 600 lat od zawarcia związku małżeńskiego króla zjednoczonej Skandynawii z córką króla Anglii Henryka IV. Może warto także przypomnieć ten fakt mieszkańcom Pomorza.
Na dworze królowej Małgorzaty w Roskilde razem z Erykiem dorastała jego siostra Katarzyna urodzona w darłowskim zamku w 1384 r. Około 1402 r. z inicjatywy królowej Małgorzaty rozpoczęto negocjacje z dworem angielskim o podwójnym małżeństwie. Król Eryk miał poślubić młodą Filippę, córkę rządzącego Anglią od 1399 r. króla Henryka IV z dynastii Plantagenetów (linia Lancasterów) i Marii Bohun. Jeszcze jako następca tronu Henryk IV był krótko na Pomorzu, a konkretnie w Rowach, dokąd zawinął statkiem w roku 1390, podczas żeglugi z Bostonu do Gdańska, by wziąć udział w krzyżackiej krucjacie przeciwko Litwinom. Natomiast księżna Katarzyna miała poślubić syna króla Henryka IV – Henryka V Lancastera, urodzonego w 1387 r., późniejszego króla Anglii (od 1413 r). W razie braku potomstwa w związku Eryka Pomorskiego z Filippą potomstwo Henryka V i Katarzyny miało rządzić w Skandynawii. Jednak to drugie małżeństwo nie doszło do skutku ze względu na zainteresowanie dworu angielskiego wejściem w koligacje z dworem francuskim.
Do uroczystego przedstawienia portretu przystojnego króla Eryka dworowi angielskiemu doszło 26 listopada 1405 r. w opactwie Westminsterskim w Londynie. Zgodnie z ówczesną tradycją zalety młodego i dobrze wykształconego władcy przedstawił reprezentujący go rycerz szwedzki Ture Bengsston (Bielke). Eryk spodobał się Filippie i jej ojcu. Wkrótce postanowiono o ożenku Eryka z Filippą. Późną wiosną roku 1406 angielską narzeczoną przywieziono do ówczesnej stolicy Danii - Roskilde. Kilka statków z drużynami rycerzy z Danii, Szwecji i Norwegii chroniło podczas podróży osobę angielskiej królewny. Dopiero w Roskilde ujrzeli się po raz pierwszy narzeczeni. Ślub połączony z koronacją królowej Filippy wyznaczono na 26 października sześć wieków temu. Ślub i koronacja miały miejsce w katedrze w Lund, a wesele w siedzibie arcybiskupa w Lundzie. Mający 24 lata Eryk poślubił 12 – letnią Filippę. Na uroczystość koronacji przybyli królowa Małgorzata, dostojnicy duchowni, rycerze, damy dworu i włościanie z całej Skandynawii. Kronika Karola, która bardzo wychwalała uroczystości zaślubin, tak wspomina to wydarzenie. „Przybyli z pompą i w tak dużej sile wspaniale wyposażeni. Świętowali z wielkim zaangażowaniem. Przybyło również wiele szlachetnie urodzonych dam, jak i tłumy wytwornych panien. Muzyka grana na wielu instrumentach, w tym fletach i rogach, ciągle towarzyszyła uroczystościom. Tańczono, cieszono się i zachwycano. Powszechna radość zawładnęła wszystkimi”. Uroczystości ślubne zakończone zostały wspaniałymi turniejami. Po ślubie i koronacji Eryk z młodą żoną pojechał do swojego zamku w Kalmarze (obecnie w Szwecji). Katarzynę siostrę Eryka wydano za mąż w roku 1407 za księcia Jana Bawarskiego, syna przywódcy Rzeszy króla Ruprechta.
Małżeństwo Eryka z Filippą było bezdzietne. Najprawdopodobniej Filippa była bezpłodną, gdyż Eryk w późniejszym czasie po jej śmierci miał ponoć syna z Cecylią jej dwórką. Filippa zmarła 5 stycznia 1430 r. Pochowano ją w klasztorze Św. Brygidy w Vadstenie, który wspierała datkami i była tzw. „siostrą z zewnątrz”. Zapewne inaczej wyglądałyby losy Skandynawii, gdyby Filippa dała Erykowi następcę tronu. Równie dobrze 48 – letni wdowiec Eryk mógł się powtórnie ożenić i mieć jeszcze wielu potomków. On jednak tego nie zrobił i konsekwentnie dążył, do tego, aby jego następcą na tronach zjednoczonych w Kalmarze Danii, Szwecji i Norwegii został jego kuzyn panujący w Darłowie książę Bogusław IX.
 

L.W.
Darłowo, ED 3/2006

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl