Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Uroczystości Jubileuszu Stulecia Muzeum w Koszalinie

W środę 21 listopada w Pałacu Młynarzy odbyły się uroczystości jubileuszowe stulecia istnienia Muzeum w Koszalinie połączone z otwarciem super nowoczesnej wystawy "Pradzieje Pomorza".

Na uroczystość przybyli: parlamentarzyści, senatorowie, władze miasta, biskup Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej, rektorzy wyższych uczelni, dyrektorzy Teatrów, Filharmonii, placówek kultury, oświaty i muzealnictwa z terenu Pomorza Środkowego.

Dyrektor Muzeum Jerzy Kalicki przedstawił historię tej zasłużonej placówki dla kultury polskiej od jego założenia w 1912 r. do chwili obecnej.  Już dziesięć lat temu Koszalińskie Muzeum Okręgowe nawiązało do korzeni muzealnictwa i okresu powstania tej placówki. Jak podkreślił dyrektor muzealników łączy wspólna idea gromadzenia i prezentowania muzealiów oraz poznawania dziejów tej ziemi. W grudniu 1946 r. w polskim już Koszalinie, powołano pierwszego powojennego kustosza muzeum Jakuba Rokickiego, który zabezpieczył niemieckie zbiory. Inauguracyjną wystawę w willi przy ul. Piłsudskiego otwarto w 1947 r. W 1965 koszalińskie muzeum przekształcono w Oddział Archeologiczny Muzeum Pomorza Środkowego z dyrekcją w Słupsku. Cztery lata później role się odwróciły: dyrekcja znalazła się w Koszalinie, a Słupsk stał się muzealnym oddziałem. W 1972 r. koszalińska placówka stała się samodzielnym Muzeum Archeologiczno-Historycznym. Na cele wystawowe przekazano jej zabytkową kamieniczkę w centrum miasta przy ul. Bogusława II. Cztery lata później utworzono w Koszalinie Muzeum Okręgowe. W 1982 r. placówce przekazano młyn i kamienicę młynarza, które z czasem zostały stałą siedzibą muzeum. Placówka przestała korzystać z kamieniczki w centrum miasta.

Od 1 stycznia 1999 Muzeum polega Urzędowi Miejskiemu. Od roku 2000 nosi nazwę Muzeum w Koszalinie. Placówka wykonała od tego czasu szereg inwestycji, wnosząc od podstaw trzy nowe budynki i remontując kamienicę młynarza, tworząc w ten sposób muzealny kompleks przy ul. Młyńskiej. W 2005 r. Muzeum przestało korzystać z budynku przy ul. Piłsudskiego. 30 grudnia 2009 Muzeum w Koszalinie zostało wpisane przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego do Państwowego Rejestru Muzeów. Muzeum w Koszalinie oprócz działalności wystawienniczej i oświatowej prowadzi badania naukowe, organizuje sesje naukowe i szereg cyklicznych imprez jak np.: Galeria Jednego Obrazu, Jarmarki Jamneńskie, Targi młyńskie, Wieczory czwartkowe ze sztuką, Noc Muzeów, Giełdy kolekcjonerskie.
Muzeum w Koszalinie posiada zbiory archeologiczne - głównie zabytki z terenu Pomorza, od neolitu po średniowiecze, historyczne - dokumentujące dzieje Koszalina i okolic od czasów najdawniejszych po współczesność, numizmaty, medale, zbiór ekslibrisów polskich i obcych, meble, wyroby rzemiosła artystycznego, sztuki - malarstwo dawne i współczesne, etnograficzne - zabytki rzemiosła, kultury i sztuki ludowej Pomorza.

Muzeum ma obecnie osiem wystaw stałych. W latach 1997 - 2011 zorganizowało 446 wystaw czasowych.

Otwarta z okazji stulecia Muzeum wystawa „Pradzieje Pomorza" prezentuje dzieje osadnictwa, zabytki kultury materialnej i duchowej społeczeństw zamieszkujących nasze Pomorze. Nowoczesna multimedialna wystawa wykorzystuje światowe trendy ekspozycji poprzez zainstalowanie ściennych monitorów, podłogową ekspozycję wykopalisk, czy ekran dla grup zwiedzających z przewodnikiem. Za 15- letnią pracę w koszalińskim Muzeum, które dyrektor Jerzy Kalicki powiększył, rozwinął i wprowadził na nowoczesne tory został odznaczony Złotym Krzyżem Honorowym Związku Piłsudczyków RP i medalem Za zasługi dla Koszalina.

Dzisiaj rozpoczęła się dwudniowa konferencja naukowa „Małe miasta Polski północnej w świetle źródeł archeologicznych".

 

L. Walkiewicz
Darłowo, ED 12/2012

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl