Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

wizyt: ogółem 7797262, w lipcu 18416, dziś 559; on-line: 470

Echo Darłowa

Spotkanie burmistrza z weteranami

Niedawno z okazji rocznicy zakończenia II wojny światowej burmistrz miasta Darłowo Arkadiusz Klimowicz spotkał się przy kawie i herbacie w ratuszu z zarządem Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.

Wspominano okres zakończenia wojny. Prezesa Związku Kazimierza Kuligowskiego - powstańca warszawskiego zakończenie wojny napotkało w drodze, gdy szedł pieszo z Rawy Mazowieckiej do zniszczonej przez Niemców Warszawy. W obozie koncentracyjnym zginął jego ojciec, więc młody Kazimierz wrócił do spalonej kamienicy i przejął rolę głowy rodziny.

Stanisława Hołuba zakończenie wojny napotkało na Kresach RP w miasteczku Iwieniec (ob. na Białorusi), dokąd powrócił z partyzantki w Puszczy Naliborskiej, gdzie walczył w obronie ludności Kresów Wschodnich.

Eugeniusza Wieczorka zakończenie II wojny światowej spotkało w drodze do Opatowa na targ, gdzie w niemieckim plecaku niósł na sprzedaż bimber z buraków cukrowych, aby kupić coś do jedzenia. Wcześniej w okolicach Sandomierza konno dowoził nocą rosyjską amunicję artyleryjską na pierwszą linię frontu.

Stanisława Landowskiego koniec wojny zastał w obozie koło Hanoweru, dokąd zabrali go Niemcy spod Chojnic. W różnych miejscach na terenie rzeszy zmuszano ich do 12 godzinnej pracy za miskę marnego jedzenia. Obóz wyzwolili Amerykanie. W niemieckich obozach koncentracyjnych tylko za to, że byli Polakami zginął jego ojciec i starszy brat.

Benedykt Mili z Jeżyczek wysiedlony przez Niemców z Konina walczył z bronią w ręku o wolną Polskę w II Armii Wojska Polskiego. Zakończenie w wojny napotkał go na froncie.

Wszędzie radość była ogromna. Cieszono się, całowano, wiwatowano i strzelano do góry.

Na zakończenie spotkania włodarz miasta wręczył kombatantom pamiątkowe medale z herbem miast Darłowa i rybakiem.

 

Leszek Walkiewicz
Darłowo, ED 5/2013

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl