Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Jubileusz darłowskich Pionierów

W środę 5 listopada Klub Pionierów Ziemi Darłowskiej obchodził jubileusz 15. lat swego działania na rzecz naszego miasta. Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Świętej za dusze zmarłych pierwszych osadników i za zdrowie żyjących pionierów, którą odprawił w Kościele Mariackim proboszcz parafii MB Częstochowskiej o Stanisław Piankowski.

Impulsem do założenia Klubu Pionierów była uchwała Rady Miejskiej z 22 lutego 1997 r. ustanawiająca dzień zdobycia miasta i początku polskiego Darłowa (7 marca) Dniem Osadnika - Pioniera. Przy dużym zaangażowaniu Zbigniewa Stańczaka ówczesnego zastępcy przewodniczącego Rady Miejskiej i prezesa Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Darłowskiej Leszka Walkiewicza zorganizowano 19 listopada 1999 zebranie założycielskie Klubu Pionierów. Wybrano na nim zarząd, komisję rewizyjną, sekcje: historyczną i wyróżnień. Pierwszym przewodniczącym Klubu Pionierów Ziemi Darłowskiej został Eugeniusz Wójcik, a w skład zarządu wchodzili: Jan Skórski - zastępca przewodniczącego, Bożena Tomalak - sekretarz, Zygmunt Guzy - skarbnik. W pierwszym okresie tworzącemu się Klubowi Pionierów udzieliło pomocy Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Darłowskiej opracowując jego statut i udzielając swego subkonta w Banku Spółdzielczym. Zarząd klubu ochoczo wziął się do pracy i wkrótce miano pierwsze efekty.

Klub Pionierów Ziemi Darłowskiej skupia mieszkańców miasta i gminy Darłowo, którzy osiedlili się na tych ziemiach po zakończeniu II wojny światowej w latach 1945 - 1950, lub tu urodzili się w tym samym czasie na tej ziemi.

Dalszy ciąg uroczystości przebiegał w Ośrodku Wczasowym „Korsarz". Oprócz pionierów przybyli na nią goście: starosta sławieński Wojciech Wiśniowski, burmistrz Darłowa Arkadiusz Klimowicz, przewodniczący Rady Miejskiej Zbigniew Grosz, zastępca burmistrza Elżbieta Karlińska, proboszcz parafii MB Częstochowskiej o Stanisław Piankowski i delegacja zaprzyjaźnionego Stowarzyszenia Klub Pioniera Miasta Kołobrzegu z prezesem Krystyną Gawlik na czele. Tam serdecznie powitała wszystkich pionierów i gości przewodnicząca KPZD Bożena Tomalak, która przedstawiła historię Klubu i jego dokonania. Na Ziemie Zachodnie przyznane nam przez Wielką Trójkę w Poczdamie do Darłowa przyjechali zaraz po zakończeniu wojny, całymi rodzinami. Przybyli z Kresów RP, Sybiru oraz z Kujaw, Lubelszczyzny, Wielkopolski i z kieleckiego.  Odpowiedzieli na apel episkopatu i rządu Rzeczypospolitej Ludowej o zasiedlaniu Ziem Zachodnich. To były niełatwe czasy rabunki gwałty, bandy szabrowników, trudności zaopatrzeniowe. Miastem zarządzała sowiecka komendantura i były wydzielone strefy, do których Polacy nie mieli dostępu. Mimo tego w Darłowie jego nowi mieszkańcy organizowali m.in. miejscową administrację, szkolnictwo, gospodarkę morską i rybołówstwo, transport, tworzyli zakłady pracy.

Początkowo pionierzy działali w strukturach Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Darłowskiej jako samodzielny Klub Pionierów. Do rejestru samodzielnych stowarzyszeń zostali w pisani 20 czerwca 2005. Oto najważniejsze przedsięwzięcia w życiu społeczności pionierskiej, które udało się zrealizować w ciągu 15. - letniej działalności Klubu:

  • 11 listopada 2001  wmurowano akt erekcyjny wraz z gazetą Echo Darłowa w mosiężnej urnie wykonanej z łuski armatniej pod budowę na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego obelisku upamiętniającego pierwszych osadników,
  • 7 marca 2002  w obecności samorządowych władz miasta i powiatu dokonano uroczystego poświęcenia i odsłonięcia granitowego Obelisku z tablicą upamiętniającą Pionierów Ziemi Darłowskiej,
  • 3 maja 2003 odbyło się uroczyste przekazanie sztandaru ufundowanego przez członków klubu i społeczeństwo Darłowa przez przedstawiciela wojewody zachodniopomorskiego - burmistrzowi, a ten przekazał go przewodniczącemu Klubu,
  • przyznanie przez władze miasta w 2005 r. lokalu na siedzibę Klubu Pionierów w Przedszkolu nr 2,
  • nadanie nazwy i odsłonięcie 6 marca 2012 w przeddzień Święta Osadników ronda Pionierów Ziemi Darłowskiej,
  • wydanie pierwszego tomiku zatytułowanego „Wspomnienia i losy Pionierów Ziemi Darłowskiej" pod redakcją Ewy Majdańskiej w sierpniu 2012 r. i dodruk w 2014 r. Koszty wydania i dodruku poniósł darłowski samorząd.

Członkowie Klubu Pionierów ze swoim Pocztem Sztandarowym biorą czynny udział we wszystkich uroczystościach państwowych, społecznych i kościelnych. Corocznie składają wiązanki kwiatów i zapalają znicze na grobach zasłużonych osadników.

Darłowski Klub Pionierów jest od 15 lat zaprzyjaźniony z Klubem Pioniera w Kołobrzegu. Przedstawiciele tego stowarzyszenia na czele z prezesem Krystyną Gawlik gościli na darłowskim jubileuszu i  przekazali swoim kolegom życzenia zdrowia i dalszych sukcesów.  W raz z jubileuszowymi życzeniami starosta Wojciech Wiśniowski na rzecz Klubu przekazał komputer. Włodarz Darłowa Arkadiusz Klimowicz zawsze wspierający wszystkie działania Klubu Pionierów oprócz gratulacji pokrył koszty okolicznościowego jubileuszowego spotkania i dodruku ksiązki o wspomnieniach darłowskich pionierów.  Uchwałą zarządu KPZD kilku mieszkańców i przedstawicieli władz samorządowych wyróżniono podziękowaniami  oraz wręczono legitymacje Honorowego Członka Klubu Darłowskich Pionierów.

W części artystycznej wystąpił Chór „Cantabile" z Miejskiego Gimnazjum im. S. Dulewicza pod kierownictwem Krystyny Leśniewskiej. Całą część  artystyczną z recytacjami i scenkami okolicznościowymi jak zwykle z wdziękiem i perfekcją wyreżyserowała i poprowadziła Ewa Majdańska. Członkowie Klubu Pioniera składają serdeczne podziękowania władzom miasta, powiatu i wszystkim, którzy na jego 15. letniej drodze okazali mu życzliwość i wspierali inicjatywy mające na celu trwałe wpisanie się pokolenia darłowskich pionierów w historię miasta. Jubilatom życzymy długiego życia w zdrowiu, niesłabnącej energii i wytrwałości w realizowaniu zamierzonych celów, ale także wielu spokojnych, szczęśliwych chwil spędzonych w otoczeniu dzieci, wnuków i prawnuków w pięknej Ziemi Darłowskiej.

 

Leszek Walkiewicz
Darłowo, ED 11/2014

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl