Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

wizyt: ogółem 7731067, w lipcu 4280, dziś 1303; on-line: 78

Echo Darłowa

Wydano książkę pt. Kombatanci Ziemi Darłowskiej autorstwa Kazimierza Kuligowskiego

Na 96. Rocznicę Odzyskania Niepodległości w Darłowie wydano publikację autorstwa porucznika Kazimierza Kuligowskiego - powstańca warszawskiego i prezesa Miejsko- Gminnego Koła Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych.

Książka w ujęciu alfabetycznym podaje kompendium informacji o 561 zmarłych kombatantach Ziemi Darłowskiej. Znajdują się tam m.in.: daty urodzin i śmierci, stopnie wojskowe, pseudonimy, informacje o służbie wojskowej i ruchu oporu, rodzaje otrzymanych odznaczeń oraz wskazane jest miejsce, gdzie kombatant został pochowany. Książka upamiętnia kombatantów ze wszystkich armii i ugrupowań walczących przeciwko okupantom niemieckim i sowieckim na wszystkich frontach w czasie i po II wojnie światowej. Zebranie i opracowanie tych danych zajęło Kazimierzowi Kuligowskiemu kilkanaście lat. Autor ponadto zamieszcza listę i informacje o 34 czynnych kombatantach Ziemi Darłowskiej. Obok niedawno wmurowanych marmurowych tablic z nazwiskami kombatantów, jakie umieszczono na murze na Placu Marszałka Jozefa Piłsudskiego jest to drugie wiekopomne dzieło upamiętniające tych, którzy walczyli o wolną Polskę i dołożyli swoją cegiełkę do jej budowy.

Publikacja jest nieocenionym źródłem informacji dla obecnych i przyszłych badaczy dziejów Ziemi Darłowskiej. Książka liczy 184 strony i zestala wydana w nakładzie 300 egzemplarzy. Wydanie księgi kombatantów sfinansował darłowski samorząd. Redakcją i składem komputerowym i projektem okładek zajęli się Dorota Kuriata Justyna Andrulewicz i Daniel Frącz.

 

Leszek Walkiewicz
Darłowo, ED 11/2014

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl