Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

wizyt: ogółem 9346807, w lutym 40239, dziś 63; on-line: 185

Echo Darłowa

50 lat minęło ...

Szkoła Podstawowa im. Żołnierza Wojsk Ochrony Pogranicza w Darłowie 18 września 2015 obchodziła 50- lecie swojego istnienia.

Świętowanie okrągłego jubileuszu rozpoczęto od Mszy Świętej celebrowanej w Kościele Św. Gertrudy przez ks dr Krzysztofa Włodarczyka i ks Adama Wakulicza proboszcza parafii Św. Gertrudy.   Po niej przemaszerowano na staromiejski rynek, gdzie przed ratuszem odbyło się Ślubowanie uczniów klas pierwszych.  Zaproszono na nie: władze miasta, posła Andrzeja Lewandowskiego, byłych dyrektorów tej zasłużonej placówki oświatowej, nauczycieli, emerytów, duchowieństwo, absolwentów, uczniów, rodziców i pracowników oraz licznych gości. W kronice szkolnej zapisano: „...akt erekcyjny rozpoczęcia budowy Szkoły Pomnika Tysiąclecia Państwa Polskiego, wznoszonej sumptem całego społeczeństwa, spisany został w roku 1963 w dniu 22 lipca w starym grodzie Darłowie leżącym nad Morzem Bałtyckim, w powiecie sławieńskim, ziemi koszalińskim Pomorzu Środkowym. Szkoła Podstawowa nr 3 w Darłowie powstała w roku 1965 jako "tysiąclatka". Jedna ze Szkół Pomników" budowanych dla upamiętnienia obchodów milenium państwa polskiego. 3 maja 1966 odbyła się uroczystość wręczenia Sztandaru Szkoły ufundowanego przez Bałtycką Brygadę WOP. W latach 1965-1999 była szkołą o zakresie ośmioklasowym, a następnie po reformie zakresie sześcioklasowym. Dyrektorami SP nr byli kolejno: Henryka Śnieg (1965-1985), Małgorzata Adamowicz- (1985-1992), Jerzy Buziałkowski- (1992- 1995), Waldemar Śmigielski- (1995-1997), Danuta Arłukowicz- (1997-1999), Hanna Mikulska (1999-2009), Łusiewicz Katarzyna (po. 2012-2014), Andrzej Protasewicz od roku 2009. Nie sposób wymienić wszystkich, którzy przyczynili się do rozwoju tej wyjątkowej placówki oświatowej. Po powitaniach i przemówieniach burmistrza Darłowa - Arkadiusza Klimowicza i dyrektora Trójki Andrzeja Protasewicza przystąpiono do ślubowania klas pierwszych i mianowania ich na uczniów.     Po uroczystościach na rynku w SP nr 3 odbył się Dzień Otwarty Szkoły.   Przed udekorowaną szkołą nastąpiło wmurowanie kapsuły czasu z pamiątkami dokumentującymi
dzień dzisiejszy szkoły.   Na tablicy nakrywającej kapsułę napisano, że można ją otworzyć dopiero po 50 latach, w roku 2065. Na murze przed wejściem do szkoły odsłonięto pamiątkową tablicę ufundowaną przez grono pedagogiczne.                                          W szkolnej bibliotece, której nadano imię „Czytuś" i nazwano Szkolnym Centrum Czytelniczo - Medialnym zaprezentowano jak przebiegała nauka w szkole pół wieku temu i jak obecnie.                                                                                                                                     Aby ułatwić gościom odwiedzającym szkołę „podróż sentymentalną" w przeszłość, przygotowano liczne ekspozycje w poszczególnych klasach i na korytarzach. Na przygotowanych tablach i pięknych dekoracjach przestrzennych, wystawie zdobytych pucharów można było obejrzeć galerię zdjęć absolwentów, nauczycieli, uczniów oraz ważnych wydarzeń i uroczystości szkolnych.  Bogatym wyposażeniem pyszniły się poszczególne gabinety przedmiotowe.  Przemiła atmosfera spotkania i wspomnienia zaproszonych gości z minionych lat szkolnych przybliżyły wszystkim tamte czasy.   Wieczorem w kinie „Bajka" miała miejsce uroczysta Gala Jubileuszowa. Przybyłych gości w tym posła Andrzeja Lewandowskiego i senatora Piotra Zientarskiego, władze miasta powitał dyrektor szkoły Andrzej Protasewicz. W czasie uroczystości głos zabrał gospodarz Darłowa Arkadiusz Klimowicz, który chwalił osiągnięcia placówki i życzył pedagogom i pracownikom dalszych sukcesów oraz zadowolenia z pracy i szczęścia w życiu osobistym. W czasie przemówień gości nie zabrakło życzeń, kwiatów, upominków i ciepłych słów.  Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem starego pocztu sztandarowego szkoły i odśpiewaniem hymnu.  Potem dotychczasowy sztandar przekazano Radzie Rodziców, a dyrektorowi szkoły przekazano nowy sztandar z logiem szkoły ufundowany przez sponsorów. Na nowy sztandar uczniowie złożyli ślubowanie.  Po części oficjalnej uczniowie zaprezentowali część artystyczną.  Przedstawiono program niczym w Radiowej Trójce podzielono na lata 60- te, 70- te, 80- te, 90- te i współczesne.  Poszczególne dekady upamiętnił Chór Szkolny stosownymi przebojami.  Jubileusz był okazją do wspomnień i refleksji nad przemijającym czasem, a także przypomnieniem, że szkoła to miejsce, gdzie oprócz nauki przeżywa radości i nawiązuje przyjaźnie.  Byłym dyrektorom SP nr 3 wręczono kwiaty i podziękowania, a pierwszej dyrektorce Henryce Śnieg zaśpiewano sto lat.   Warto wiedzieć, że SP nr 3 wykształciła 8534 absolwentów. Uroczystość Jubileuszu była okazją dla spotkań po latach, wielu wspomnień i uśmiechów.

 

Leszek Walkiewicz
Darłowo, ED 9/2015

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl