Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

wizyt: ogółem 10755471, w październiku 35776, dziś 63; on-line: 82

Echo Darłowa

Słynny jacht Zjawa IV mają remontować w Darłowie

W południe 24 marca 2017 do portu w Darłowie zawinął statek Ikar, który zamocowany na pontonie jacht „Zjawa IV" przyholował do M&W Stoczni Darłowo

Swą nazwą Zjawa IV nawiązuje  do serii „Zjaw" (I, II, III), na których w latach 1932-1939 pierwszy Polak, Władysław Wagner  opłynął wokół kulę ziemską. Rejs Wagnera został przerwany z powodu II wojny światowej  w Great Yarmouth w Anglii.   W roku 2012, Roku Władysława Wagnera  harcerska załoga symbolicznie dokończyła rejs „Zjawą IV", pod dowództwem kpt,j.ż.w.  Piotra Cichego. Obecny jacht zbudowany został jako jednostka ratownicza w Djupviks Batvarv w Djupvik Szwecji w 1949 r. i jako „Szkwał", wraz z bliźniaczym „Sztormem" wszedł do służby ratowniczej pod polską banderą. Po ukończeniu służby został przekazany ZHP i w 1983 roku został przebudowany na jacht „Zjawa IV". Dane techniczne: rok budowy i przebudowy1949/1983; port macierzysty -Gdynia, armator -Centrum Wychowania Morskiego ZHP, typ ożaglowania  kecz bermudzki, powierzchnia ożaglowania -162 m kw., liczba masztów-2, długość całkowita - 18,7 m, szerokość-5,64, zanurzenie - 2 m, materiał-drewno,  sześciocylindrowy silnik diesla PZM Puck „Delfin", załoga 15 osób. Zjawa jest jachtem bardzo mocnym i dzielnym - w swej historii opłynęła Przylądek Horn  była na Antarktydzie, odbyła rejsy wokół Ameryki Północnej i Południowej, Grenlandii, Spitsbergenu i Kanady - docierając pierwszy raz w historii żeglarstwa do Ziemi Baffina, Zatoki Hudsona, aż po Churchill.
Wracający z transatlantyckiego rejsu w 2016 r. jacht, Zjawa IV wszedł na mieliznę u wybrzeży Szwecji w okolicach Falsterbo. Podjęta próba ściągnięcia jachtu z mielizny przez statek szwedzkiego SAR była nieudana. 23 marca 2017 Zjawa IV wyruszyła z duńskiego portu Dragor - przypięta i zabezpieczona do pontonu i została dzień później doholowana do portu Darłowo.

Przy okazji należy wspomnieć, że w 2017 roku przypada stulecie Harcerskiego Ruchu Wodnego. Wówczas w  listopadzie 1917 we Władywostoku powstały pierwsze drużyny wodne, stworzone przez dzieci zesłańców syberyjskich. W latach 20. członkowie tych drużyn wrócili do Polski, w okolice Wejherowa i Kościerzyny i tutaj kontynuowali swoją działalność.

W tym roku 31 stycznia   przypadła również 150. rocznica urodzin generała Mariusza Zaruskiego. W styczniu Sejm RP przez aklamację przyjął uchwałę, w której upamiętniono i podkreślono zasługi Mariusza Zaruskiego. Czytamy w niej m.in.: „Życie i działalność Mariusza Zaruskiego, jego niezłomna postawa i żarliwy patriotyzm, wielkie zasługi dla żeglarstwa i taternictwa stanowią wzór do naśladowania dla kolejnych pokoleń Polaków". Decyzję o uczczeniu generała podjął także Polski Związek Żeglarski, który ogłosił, że 2017 rok będzie poświęcony generałowi.

Darłowo ma także długie tradycje żeglarskie. Działały tu przez wiele lat szkolne (Albatros), zakładowe (PP i UR Kuter), harcerskie, kluby żeglarskie zarówno śródlądowe, jak i morskie jak np. Harcerski Klub Morski założony w roku 1978.  Oprócz 15 żaglówek śródlądowych miał dwa jachty pełnomorskie s/y „Kot Morski" i s/y „Modraczek II". Od kilkudziesięcioleci działa przy oddziale PTTK  Klub Turystyki Żeglarskiej. W ostatnich latach przybyło wiele prywatnych jachtów morskich oraz łodzi motorowych używanych także do wędkowania na morzu. Dużo ich cumuje w obydwu basenach jachtowym i rybackim. Mam nadzieję, że entuzjaści sportów wodnych  skupią się wkrótce w jachtklubie lub stowarzyszeniu.

 

L. Walkiewicz
Darłowo, ED 3/2017

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl