Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Darłowscy kombatanci uhonorowani Gwiazdami Pamięci Polska Niepodległa

Na uroczystym spotkaniu w sali konferencyjnej darłowskiego ratusza 22 czerwca 2019 odbyło się wręczenie  Gwiazd Pamięci „Polska Niepodległa 1918" kombatantom i mieszkańcom Darłowa. Dzięki staraniom por. Kazimierza Kuligowskiego - prezesa zarządu Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych miasta i gminy Darłowo, Zarząd Główny Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych przyznał odznaczenia kombatanckie i okolicznościowe dyplomy  zasłużonym mieszkańcom miasta Darłowa.

W otoczeniu przedstawicieli rodzin i zarządu koła Kombatanckimi Gwiazdami Pamięci „Polska Niepodległa 1918" uhonorowano: por. Kazimierza Kuligowskiego, por Zygmunta Jeża, por. Albina Lemańczyka, starszego sierżanta Stanisława Hołuba i podchorążego rezerwy Arkadiusza Klimowicza. Kombatanckie Gwiazdy Pamięci „Polska Niepodległa 1918" w imieniu zarządu głównego ZKRP I BWP wręczył wiceprezes zarządu miejsko- gminnego podpułkownik Mikołaj Kaczanowicz. Kombatancka Gwiazda Pamięci została ustanowiona z okazji obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Honoruje ona członków Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych uczestniczących w wyzwoleniu Polski spod niemieckiej okupacji, a także osoby i podmioty zbiorowe zasłużonych w dziele upowszechniania i utrwalania tradycji walk o wolną Polskę. To zaszczytne wyróżnienie otrzymał również burmistrz Darłowa Arkadiusz. Jak podkreślał por. Kazimierz Kuligowski kombatanci zawsze byli wspierani i w dalszym ciągu są pod opieką gospodarza Darłowa i zasypał uczestników spotkania  dokonaniami burmistrza na rzecz kombatantów. Wspomnę jedynie kilka z nich jak np. ufundowanie granitowych tablic  z nazwiskami wszystkich darłowskich kombatantów niezależnie od ich przynależności do organizacji konspiracyjnych, wydanie książki poświęconej miejscowym kombatantom, pokrycie kosztów zakupu okolicznościowych odznaczeń dla kombatantów itd.

- To jest niezwykle ważne wydarzenie i jest to dla mnie wielkim zaszczytem, że jako burmistrz mogłem się  przyczynić się do wręczenia Państwu odznaczeń, na które zasłużyliście swoją ciężką pracą, swoją służbą na rzecz Ojczyzny - My mamy wielki dług wdzięczności wobec Was. Nasze skromne wsparcia, jakie okazujemy kombatantom,  to jest kropla w morzu tego, co jesteśmy Państwu winni. Gdyby nie Wy, gdyby nie Wasza służba, my byśmy dzisiaj w tak pięknej, wolnej i bezpiecznej Ojczyźnie nie żyli. Nasze dzieci nie byłyby bezpieczne. Dzięki Waszej ofierze i Waszej służbie i walce my jesteśmy pierwszym pokoleniem, które nie doświadcza okrucieństwa wojny, które zna je tylko i wyłącznie z historii. Wielki jest dług wdzięczności wobec Was, i jak tylko będziemy mogli, będziemy go spłacać - zapewnił w imieniu samorządu Arkadiusz Klimowicz. Porucznika Albina Lemańskiego mającego 96 lat, a walczącego z bronią w ręku w Tajnej Organizacji Wojskowej Gryf Pomorski o wolną Polskę odwiedzono w jego domu i tam wręczono mu to zaszczytne wyróżnienie. Pan Albin Lemańczyk gorąco dziękował za odznaczenie i serdeczną wizytę.

 

L. Walkiewicz
Darłowo, ED 6/2019

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl