Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

wizyt: ogółem 8811656, w grudniu 5582, dziś 1117; on-line: 124

Echo Darłowa

Ukazał się katalog wystawy o Eryku Pomorskim

W końcu sierpnia br. Muzeum Zamek Książąt Pomorskich wydało drukiem katalog wystawy zatytułowanej Eryk pomorski król Danii, Szwecji i Norwegii, książę Pomorza. Bogato ilustrowany unikalnymi rycinami i zdjęciami liczy 40 stron. Autorami katalogu są: Ewelina Trzeciak, Konstanty Kontowski, Leszek Walkiewicz, Karol Matusiak. Możemy się z niego dowiedzieć o: koligacjach rodzinnych, koronacjach, powstaniu unii kalmarskiej, regentce trzech skandynawskich królestw Małgorzacie, panowaniu Eryka pomorskiego, kontaktach króla Eryka z Władysławem Jagiełłą, podróżach władcy Skandynawii, dyplomacji i walkach o odzyskaniu południowej Jutlandii (Szleswiku), negocjacjach i wojnach z Hanzą, detronizacji Eryka, władaniu księstwem pomorskim z Darłowa, niezaprzeczalnych dokonaniach Eryka pomorskiego oraz o jego zaginionych skarbach.

Katalog jest dopełnieniem projektu unijnego „Darłowo w czasach króla Eryka pomorskiego" zrealizowanego przez miasto Darłowo przy współudziale Muzeum Zamku Książąt Pomorskich i  Starostwa powiatowego w Sławnie.

Dzięki realizacji projektu odtworzono dużą część zamkowej fosy. Wybudowano  alejkę i drewniany most dla pieszych przerzucony nad fosą, który łączy teren zamku z ulicą Podzamcze. Przy zamku utworzono trawiasty teren przeznaczony do organizacji plenerowych imprez. Renowacji został również  poddany fragment obronnego muru łączącego zamek z miejskim murem obronnym. Na dziedzińcu zamkowym wzniesiono kramy, szachulcowy domek, podwyższenie dla średniowiecznych heroldów i sztukmistrzów.

Na pierwszym piętrze wschodniego „Erykowego" skrzydła zamku w najbardziej reprezentacyjnej komnacie urządzono unikalną interaktywną wystawę prezentującą życie i dokonania Eryka pomorskiego zwanego cesarzem północy i prekursorem Unii Europejskiej. Ta wyjątkowa w dodatku interaktywna wystawa od piwnicy aż po najwyższe kondygnacje zamkowej wieży informuje  o twórcy idei „Dominium Maris Baltici".

W piwnicznej więziennej celi znajduje się  hologram z więźniem, który pomaga śmiałkom szukać słynne skarby Eryka pomorskiego. Na tarasie warto przyjrzeć się,  jak ogromny potwór morski zatapia okręty Eryka koło Bornholmu oraz inne  przygody naszego „korsarza" na Bałtyku. Całą rodziną możesz wziąć  udział w grze: Tajemnica zaginionego skarbu oraz możesz pomóc w uwolnieniu  z celi więziennej „skazańca".  W zamkowej wieży możemy zerknąć na skarby króla, które odziedziczyła po nim księżna Zofia  oraz na dawną żeglugę morską. Dzięki realizacji projektu zamek i jego otoczenie bardziej  przypominają czasy panowania władcy Skandynawii i Pomorza. Na otwarciu ekspozycji Arkadiusz Klimowicz -burmistrz Królewskiego Miasta Darłowa i inicjator tego projektu powiedział „W oparciu o postać króla  Eryka Pomorskiego tworzymy i promujemy nowy produkt turystyczny. W tę tezę wpisuje się publikacja katalogu o cesarzu Północy. Katalog można kupić w zamkowej kasie biletowej.

 

L. Walkiewicz
Darłowo, ED 9/2019

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl