Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

wizyt: ogółem 8783740, w listopadzie 42968, dziś 1303; on-line: 67

Echo Darłowa

Darłowscy modelarze budują morską flotę

Podczas zimowych ferii odwiedziłem w Darłowskim Ośrodku Kultury  im. L. Tyrmanda, przy ul M.C. Skłodowskiej 44,    pracownię modelarską, którą prowadzi Artur Hamerling, instruktor koła modelarskiego. Spotykają się w niej pasjonaci w wieku od lat 12 wzwyż, którzy budują modele, statków, żaglowców okrętów, łodzi podwodnych,  kutrów torpedowych, dioram oraz modeli, dinozaurów, czołgów i samolotów.  Ich prace były wielokrotnie  prezentowane i nagradzane  na wystawach i konkursach krajowych i zagranicznych. Aby precyzyjnie zbudować model trzeba poświęcić setki godzin pracy. Trwa to  przeważnie kilka miesięcy. Zanim rozpoczną żmudną pracę, zbierają informacje o żaglowcu czy okręcie. Czytają książki, oglądają zdjęcia i filmy prezentujące dokonania danej jednostki morskiej. Obecnie nasi modelarze budują modele: kutra torpedowego ORP- Darłowo, drewnianego żaglowego galeonu „Mayflower" z roku 1620 oraz model ścigacza torpedowego z czasów II wojny światowej.

ORP - Darłowo  zbudowano w ZSRR. W służbie Marynarki Wojennej był w latach 1972-2003. Jego dane taktyczne i uzbrojenie to: dł.-38,5 m, szer.-7,6 m, wyporność 171t, załoga 30 osób, 4 wyrzutnie pocisków rakietowych - P-15, 1 wyrzutnia przeciwlotniczych pocisków rakietowych Strzała -2M, dwie podwójne armaty kalibru 30 mm AK-230. Budowniczymi tego modelu są Bartek Lewandowski i Karol Gościniak.

Historyczny galeon „Mayflower" był trójmasztowym żaglowcem na którym pierwsi koloniści angielscy,  w liczbie 102 osób, przybyli do Ameryki Północnej  w 1620 roku, wyruszając z portu w Plymouth w Wielkiej Brytanii. Budowniczym tego modelu jest  Ryszard Janecki.

Natomiast model kutra torpedowego z okresu II wojny światowej jest dziełem Doriana Borkowskiego. Darłowscy modelarze szykują się do tegorocznych Mistrzostw Polski. Naszym modelarskim mistrzom życzymy dalszych medali i sukcesów oraz zadowolenia z twórczej działalności.

 

L. Walkiewicz
Darłowo, ED 2/2020

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl