Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

wizyt: ogółem 8783758, w listopadzie 42968, dziś 1303; on-line: 85

Echo Darłowa

Darłowskie Jam Session poświęcone setnej rocznicy urodzin Leopolda Tyrmanda

W miniony czwartek 27 lutego 2020 r. w kinie „Bajka" w Darłowie odbył się uroczysty i zarazem wyjątkowy koncert jazzowo-rapowy zespołu Eskaubei & Tomek Nowak Quartet.

Organizatorem czwartkowego wydarzenia był Darłowski Ośrodek Kultury im. Leopolda Tyrmanda. Koncert był poświęcony wybitnemu pisarzowi, dziennikarzowi i popularyzatorowi jazzu  Leopoldowi Tyrmandowi, którego setną rocznice urodzin i 35 rocznicę jego śmierci obchodzimy w 2020 roku.

W skład zespołu wchodzą jedni z najlepszych muzyków jazzowych młodego pokolenia: Tomek Nowak - trumpet, Alan Wykpisz (gitara basowa), Kuba Płużek (piano), Maksymilian Olszewski  (bębny). Rapował Bartłomiej „Eskaubei" Skubisz. Stworzyli oni jedyny polski jazz rap band. Widzowie mogli na żywo zobaczyć i posłuchać muzyki jazzowej wykonywanej przez czterech instrumentalistów na dobrym europejskim poziomie. Mnie szczególnie zachwyciły solówki Tomka Nowaka i Kuby Płużka.  To był na pewno rewelacyjny koncert, ponieważ rzadko na żywo słyszy się tak wspaniale  brzmiących muzyków. Eskaubei & Tomek Nowak Quartet od ponad 5 lat przemierzają Polskę promując fuzję jazzu i rapu i łącząc na swoich koncertach różne pokolenia słuchaczy. Podczas koncertu raper Bartłomiej „Eskaubei" Skubisz podobnie jak Tyrmand w „Siedmiu dalekich rejsach" uwiecznił  Darłowo w specjalnym utworze hip - hopowym wykonanym po raz pierwszy. Organizatorzy w ramach obchodów 100. rocznicy urodzin pisarza zorganizowali w holu kina  wystawę fotogramów zatytułowaną „Jazz Tyrmanda". Prezentują one postać pisarza - jako wielkiego miłośnika i propagatora jazzu. W ekspozycji wykorzystane zostały fragmenty książek „Zły", „U brzegów jazzu", „On Freedom" - Leopolda Tyrmanda, a także „Zły Tyrmand" Mariusza Urbaniaka oraz fragmenty wywiadów i artykułów, które ukazały się na łamach Jazz Forum. Swoją obecnością zaszczycili uroczysty koncert: Arkadiusz Klimowicz -burmistrz Darłowa z małżonką, przewodniczący Rady Miejskiej Czesław Woźniak z małżonką,  Marcel Woźniak - autor biografii Leopolda Tyrmanda z małżonką  oraz Krystyna Różańska - przewodnicząca komisji edukacji kultury i turystyki w Radzie Miejskiej i zarazem pomysłodawczyni wykonania jedynej w Polsce ławeczki - rzeźby Leopolda Tyrmanda. Symboliczną wejściówką na koncert były kolorowe skarpetki w paski typu sing sing - charakterystyczne dla Tyrmanda i ówczesnych bikiniarzy.

 

L. Walkiewicz
Darłowo, ED 2/2020

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl