Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

wizyt: ogółem 8806319, w grudniu 4776, dziś 311; on-line: 200

Echo Darłowa

Diamentowe gody państwa Wojtkowskich

W czwartek 5 marca 2020  Arkadiusz Klimowicz - Burmistrza Darłowa uhonorował w ratuszu w imieniu Prezydenta RP, Reginę i Mieczysława Wojtkowskich Medalami za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Jubilaci obchodzili 60. rocznicę małżeństwa, czyli Diamentowe Gody. Pani Regina z domu Pietras urodziła się w roku 1941 w Bochotnicy  (ob. dzielnica Kazimierza Dolnego). W wieku 8 lat razem z rodzicami wyjechała do województwa szczecińskiego, gdzie rodzice otrzymali kilku hektarową gospodarkę  na wsi koło Gryfic.

Mieczysław Wojtkowski urodzony w roku 1938 pochodzi z miejscowości Sarny nad rzeką Słucz w województwie wołyńskim (ob. miasto w zach. części Ukrainy, w obwodzie rówieńskim). Przed rokiem 1939 należało do Polski i było siedzibą powiatu sarneńskiego. Po zajęciu miasta 18 września 1939 r. przez Armię Czerwoną Rosjanie wspomagani przez Żydów zamordowali ok. 300 osób, głównie polskich policjantów.  Wojtkowskim udało się  uciec przez Białystok do Wołomina, gdzie mieli rodzinę. Po wojnie Wojtkowscy z pięciorgiem dzieci osiedlili się na Ziemiach Odzyskanych na gospodarce w pobliżu Kołobrzegu. Zimą na przełomie lat 1946/47 na ich gospodarstwo napadli sowieccy żołnierze kradnąc krowę, pościel, ubrania i użyteczne sprzęty. Wówczas matka z najstarszą córką i jej mężem oraz czwórką synów i koniem z UNRY przeniosła się na inne gospodarstwo. Pan Mieczysław po ukończeniu szkół pracował jako traktorzysta.

Mietek poznał 15 -letnią Reginę poprzez kolegę. Po trzech latach narzeczeństwa młodzi wzięli ślub cywilny 6 czerwca 1959 r. w miejscowości Brojce w powiecie gryfickim. W tym samym roku przenieśli się do Darłowa, gdzie pomógł im się zagospodarować starszy brat Mieczysława, który był rybakiem. W Darłowie Wojtkowscy wzięli ślub kościelny.

Mieczysław Wojtkowski podjął pracę w Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej, a następnie w miejskiej gazowni, jako monter sieci gazowych. Tam przepracował 33 lata i z tej firmy odszedł na rentę.
Pani Regina początkowo zajęła się wychowywaniem dzieci, a następnie pracowała przez 15 lat Spółdzielni Mieszkaniowej „Bałtyk" i przez 11 lat w darłowskiej Alce pracując przy produkcji obuwniczych cholewek.

Jubilaci przez okres szczęśliwego pożycia małżeńskiego doczekali się trojga dzieci i siedmiu wnuczek oraz sześcioro prawnuczków.

Na uroczystość Diamentowych Godów do ratusza przybyła najbliższa rodzina. Gratulacjom i życzeniom nie było końca. Były kwiaty od burmistrza, życzenia sto lat, tort i lampka szampana.  Diamentowe Gody, to jubileusz szczególny. Wspólnie przeżyte 60 lat to dowód na istnienie wierności, miłości, wzajemnego zrozumienia oraz istoty związku małżeńskiego. To wzór i piękny przykład dla młodych pokoleń wstępujących w związki małżeńskie. Zdaniem jubilatów receptą na długie szczęśliwe życie jest ufność, wyrozumiałość i wzajemna pomoc.  Diamentowa rocznica ślubu to wzruszająca uroczystość. Ożyły wspomnienia, wróciły chwile i obrazy mieniące się swoistym blaskiem. Diamentowym Jubilatom życzymy dalszych szczęśliwych lat, pełnych zdrowia i pociechy z rodziny.

 

L. Walkiewicz
Darłowo, ED 3/2020

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl