Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

wizyt: ogółem 8806382, w grudniu 4776, dziś 311; on-line: 263

Echo Darłowa

75- lat polskiego Darłowa

W dniach 6-7 marca 2020 uroczyście obchodzono 75. Rocznicę powrotu Darłowa do Polski. Na tę okoliczność złożyło się kilka imprez, w tym dwie okolicznościowe wystawy: na rynku i w Poczekalni Kultury oraz uroczystości na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego pod obeliskiem Pionierów Ziemi Darłowskiej.

Obchody Święta Pionierów rozpoczęto Mszą Świętą odprawioną w kościele p.w. św. Jerzego w intencji pierwszych osadników Ziemi Darłowskiej i mieszkańców miasta. Celebrował ją franciszkanin ojciec Stanisław. W uroczystym kazaniu ojciec przypomniał  trudy poniesione przez pierwszych mieszkańców Derłowa, bo taką początkowo nazwę nosiło Darłowo po II wojnie światowej. Udział w mszy św. wzięły: Poczty Sztandarowe, Kompania Honorowa Zespołu Szkół Morskich,   burmistrz Darłowa - Arkadiusz Klimowicz, przewodniczący Rady Miejskiej Czesław Woźniak i Pionierzy Ziemi Darłowskiej. Po mszy nastąpił przemarsz na Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego, który rozpoczynała Kompania Honorowa Marynarki Wojennej.  Po odegrani Hymnu do zgromadzonych przemówił w imieniu własnym i starosty powiatu sławieńskiego Wojciecha Wiśniowskiego, gospodarz Darłowa Arkadiusz Klimowicz.                                                                                          Na Ziemie Północne i  Zachodnie przyznane nam przez przywódców trzech mocarstw Stanów Zjednoczonych,  Związku Radzieckiego i Wielkiej Brytanii w Poczdamie do Darłowa przyjechali Rodacy z  całymi rodzinami.  zaraz po zakończeniu wojny. Przybyli z Kresów RP, Sybiru, Wileńszczyzny oraz z Kujaw, Lubelszczyzny, Wielkopolski i z Centralnej Polski. Oni tworzyli od nowa zręby polskiego miasta na Ziemi Odzyskanej. Oni odpowiedzieli na apel episkopatu i rządu Rzeczypospolitej Polskiej o zasiedlaniu Ziem Zachodnich. Ziemią Darłowską zarządzała wówczas komendantura sowiecka, a mieszkało tu jeszcze trochę Niemców, których wysiedlenie nakazała Wielka Trójka: Churchill, Truman i Stalin. To były niełatwe czasy: rabunki gwałty, bandy szabrowników, trudności zaopatrzeniowe. Miastem zarządzała sowiecka komendantura i  Derłów miał wydzielone przez Armie Czerwoną  strefy, do których Polacy nie mieli dostępu.  Rosjanie rekwirowali maszyny i urządzenia przemysłowe, środki transportu, zboże, bydło, żywność i wywozili do ZSRR. Mimo wielkich  trudności w Derłowie jego nowi mieszkańcy organizowali miejscową administrację, szkolnictwo, gospodarkę morską i rybołówstwo, transport, tworzyli zakłady pracy i rzemieślnicze warsztaty.

Bożena Tomalak przewodnicząca Klubu Pionierów Ziemi Darłowskiej dziękowała za udział i przygotowanie uroczystości władzom samorządowym, za przybycie delegacjom zaprzyjaźnionych Klubów Pionierów z Kołobrzegu i Koszalina oraz darłowskim pionierom i ich rodzinom. Uroczystości zakończyły się składaniem biało - czerwonych wiązanek kwiatów pod obeliskiem pierwszych osadników, gdzie honorową wartę zaciągnęli funkcjonariusze Straży Granicznej. Ukoronowaniem uroczystości był obiad dla pionierów i zaproszonych gości w Ośrodku Wczasowym „Korsarz".

 

L. Walkiewicz
Darłowo, ED 3/2020

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl