Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Memorandum

Na zakończenie Międzynarodowej Konferencji  Ekologicznej, dotyczącej „Ochrony wód Bałtyku...” jaka miała miejsce w dniach 10 – 11 lipca 2006 r. w Darłowie jej uczestnicy uchwali memorandum o następującej treści:


„Morze to dłużnik wyjątkowy. Każdy rzetelny wkład , każdy kapitał, każdą pracę  zwraca najprędzej z lichwiarsko potężnym procentem. Wiedzą to dobrze narody, które morze ukochały i jemu poświęciły swą pracę.....”
Eugeniusz Kwiatkowski
Polska na morzu, „Przemysł i Handel”, Warszawa 1928

Memorandum
w sprawie ochrony Bałtyku przed skutkami gospodarczej działalności człowieka, a w szczególności lokalizacji na dnie Bałtyku Gazociągu Północnego, łączącego Rosję i Niemcy.

Mając na uwadze, że Polska jest członkiem i stroną Konwencji Helsińskiej, podpisanej w 1992 roku i ratyfikowanej przez Danię, Estonię, Finlandię, Litwę Łotwę, Niemcy, Polskę, Rosję, Szwecję i Europejską Wspólnotę Gospodarczą (dziś Wspólnotę Europejską), czerpiąc doświadczenia ze zorganizowanej w 1990 r. Konferencji Morza Bałtyckiego w Ronneby, z udziałem m.in. premierów państw nadbałtyckich,
  • powołując się na Program Działań na rzecz ochrony środowiska Morza Bałtyckiego (Program Bałtycki 1992), realizowany w dwudziestoleciu 1993-2012,
  • dostrzegając efekty poprawy stanu środowiska krajów nadbałtyckich i konsekwentnej likwidacji tzw. „gorących punktów” (hot spots),
  • zwracając uwagę, że w 2005 r. Morze Bałtyckie otrzymało status szczególnie wrażliwego obszaru morskiego (Particularly Sensitive Sea Area), nadany przez Międzynarodową Organizację Morską (IMO) ONZ,
  • wypełniając prawo do dostępu do informacji i udziału społecznego w podejmowaniu decyzji ważnych z punktu widzenia ekorozwoju, a więc postanowień Konferencji Środowisko i Rozwój (Szczyt Ziemi w Rio de Janeiro) i konferencji Rio+ w Johannesburgu,
  • działając w imieniu wielu środowisk parlamentarnych, proekologicznych, społecznych i samorządowych, zaniepokojonych skutkami działalności gospodarczej na dnie Bałtyku, mając na uwadze zobowiązania traktatowe Polski i innych krajów nadbałtyckich,
  • uznając zaniepokojenie społeczeństwa zamierzonym lokalizowaniem na dnie Bałtyku rurociągów przemysłowych oraz potrzebę zwiększonej jawności i większego udziału społeczeństwa w podejmowaniu decyzji w tej dziedzinie, jako podstawy funkcjonowania społeczeństw demokratycznych,
  • prezentując krytyczne i konstruktywne stanowisko wobec działań Komisji Europejskiej,
  • powołując się na konwencję o dostępie do informacji, udziale społeczeństwa w podejmowaniu decyzji oraz dostępie do sprawiedliwości w sprawach dotyczących środowiska (Konwencja z Aarhus)
  • zebrani w Królewskim Mieście Darłowie, na polskim wybrzeżu Morza Bałtyckiego, w dniach 10-11 lipca 2006 roku, przedstawiciele władz samorządowych, organizacji społecznych działających na rzecz ochrony środowiska - zarówno krajowych jak i międzynarodowych - w obecności przedstawicieli polskiego parlamentu i rządu, zaniepokojeni  niebezpieczeństwami, jakie niesie ze sobą eksploatacja gospodarcza Morza Bałtyckiego, niezgodna z zasadami zrównoważonego rozwoju, wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec planów lokalizacji na dnie Bałtyku rurociągu gazowego łączącego Federację Rosyjską z Republiką Federalną Niemiec.
     Szczególny niepokój budzi brak jakiejkolwiek analizy spodziewanych negatywnych skutków lokalizacji na dnie i eksploatacji rurociągu gazowego.
    Należy wziąć pod uwagę wpływ na ekosystem nie tylko obszarów dennych i przydennych, ale przede wszystkim obszarów morskich i przybrzeżnych we wszystkich krajach nadbałtyckich. Niepokój  budzi również brak oceny wpływu tej inwestycji na migracje zwierząt w wodach Bałtyku i funkcjonowanie sieci Natura 2000.    
    Pomijając nieefektywność ekonomiczną tego przedsięwzięcia, udowadnianą przez wielu ekspertów, uważamy, że każda ingerencja gospodarcza na dnie Bałtyku wymaga zgody wszystkich stron Konwencji Helsińskiej.
    Zaistnieją realne, negatywne dla ekosystemu, skutki uwolnienia znacznych ilości substancji szkodliwych, zdeponowanych w osadach dennych, które zostaną naruszone w trakcie realizacji inwestycji. Szczególne  niebezpieczeństwo wiązać się będzie z naruszeniem składowisk zatopionej (głównie rosyjskiej i niemieckiej) amunicji chemicznej i pojemników z bojowymi środkami trującymi z  II wojny światowej i okresu powojennego.
    Przypominamy również, iż na dnie Morza Bałtyckiego poprowadzony został kabel energetyczny Szwecja – Polska, którego przebieg w stosunku do Gazociągu Północnego jest kolizyjny.
    Wyrażamy swój zdecydowany niepokój o możliwe, a praktycznie trudne do opanowania, niebezpieczeństwo wykorzystania strategicznego rurociągu gazowego jako celu ataku terrorystycznego, co może doprowadzić do nieobliczalnej w skutkach katastrofy ekologicznej, obejmującej całą zlewnię Morza Bałtyckiego.
    Organizacje pozarządowe oraz przedstawiciele społeczności lokalnych i samorządów regionalnych żądają wstrzymania wszelkiej działalności, zmierzającej do lokalizacji na dnie Morza Bałtyckiego Gazociągu Północnego, łączącego Rosję i Niemcy.
    Jednocześnie zwracamy się z apelem do Rządu Rzeczpospolitej Polskiej i organizacji międzynarodowych o aktywne podjęcie działań, które doprowadzą do zaniechania inwestycji niewątpliwie szkodliwej dla ekosystemu Bałtyku.
    W ten sposób wyrażamy nasz zdecydowany sprzeciw wobec działań gospodarczych i inwestycyjnych, prowadzonych z naruszeniem zasad poszanowania środowiska, naszego zdrowia i życia oraz podstawowych zasad bezpieczeństwa.

    Sporządzono w Darłowie, dnia 11. lipca 2006 roku
     


    Darłowo, ED 6/2006

    Auta Retro

    strona główna

    o nas

    reklama

    kontakt

    Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

    infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
    mapa.gmina.darlowo.pl

     

     

     

    Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl