Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

wizyt: ogółem 8783625, w listopadzie 42844, dziś 1179; on-line: 107

Echo Darłowa

SYPNĘŁO ZŁOTYMI GODAMI

W sobotę 9 grudnia w Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie miały miejsce trzy uroczystości 50 – lecia pożycia małżeńskiego. Podczas tego niecodziennego i wyjątkowego spotkania państwo Janina i Jan Swatko, Jadwiga i Kazimierz Kilianowie oraz Irena i Stanisław Łyjakowie powtórzyli przed burmistrzem miasta przysięgę małżeńską. Wszyscy zostali udekorowani medalami Prezydenta RP za długoletnie pożycie małżeńskie.
Janina i Jan Swatko zawarli związek małżeński 24 czerwca 1956 r. w Darłowie. Stanisław Swatko swoją drogę życiową związał z morzem. Od roku 1954 pracował w PP i UR „Kuter” w Darłowie. Pracę na morzu rozpoczynał jako młodszy rybak, a zakończył jako szyper z tytułem kapitana żeglugi małej. Za swoją działalność zawodową został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Srebrnym Krzyżem Zasługi. Żona Janina prowadziła dom i zajmowała się wychowywaniem czworga dzieci. Najstarsza z rodzeństwa Elżbieta - mieszka w Darłowie i pracuje w poradni rehabilitacyjnej. Druga córka Jadwiga jest położną w sławieńskim szpitalu i ma dwie córki Justynę i Wiktorię. Trzecia córka jubilatów Iwona mieszka we Włoszech i ma dwoje dzieci Małgorzatę i Damiana. Wnuczka Małgorzata obdarzyła ich dwojgiem prawnucząt bliźniąt. Jedyny syn Zbigniew – pracuje w ośrodku wypoczynkowym w Darłówku, a jego córka Katarzyna studiuje w Politechnice Koszalińskiej.
Jadwiga i Kazimierz Kilian zawarli związek małżeński 1 września 1956 r. w Tuliszkowie. Kazimierz Kilian swoją pracę zawodową i drogę życiową związał z wojskiem. Był zawodowym wojskowym – technikiem osprzętu samolotów. Do Darłowa Kilianowie przeprowadzili się w roku 1970 z Wicka Morskiego. Tu do 1979 r. pracował w darłowskiej jednostce wojskowej, kiedy to przeszedł na emeryturę. Żona Jadwiga zajmowała się domem i wychowaniem dwóch synów. Starszy Zbigniew mieszka z żoną i córką w Mielcu, a młodszy Włodzimierz mieszka z żoną we Wrocławiu.
Irena i Stanisław Łyjak zawarli związek małżeński 8 grudnia 1956 r. w Rędzinach koło Częstochowy. Stanisław Łyjak swoją drogę życiową związał z wojskiem. Był pilotem i w 1957 r małżonkowie zamieszkali w Dęblinie, gdzie pracował jako instruktor pilotażu w Oficerskiej Szkole Lotniczej. W 1963 r. Łyjakowie przenieśli się do Darłowa, gdzie Stanisław organizował jednostkę Ratownictwa Morskiego, w której pracował do 1972 r., t.j. do przejścia na emeryturę. Wówczas miał więcej czasu na swoje hobby - żeglarstwo. Żona Irena pracowała początkowo w Zakładach Chemicznych Rudniki koło Częstochowy, a następnie w wydziale szkolenia w Oficerskiej Szkole Lotniczej w Dęblinie. Po przybyciu do Darłowa podjęła pracę w PP i UR „Kuter” w księgowości, a następnie podjęła pracę w przedszkolu wojskowym, skąd przeszła na emeryturę. Obie córki jubilatów urodziły się w Dęblinie. Starsza Iwona ukończyła Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Słupsku oraz meteorologię w Szczecinie. Obecnie mieszka w Norwegii. Młodsza Renata ukończyła Uniwersytet Gdański. Pracuje w Uniwersytecie w Szczecinie, gdzie jest doktorem ekonomii. Jubilaci mają dwoje wnuków Łukasza i Katarzynę oraz prawnuczkę Igę.
Kilka dni wcześniej w domu państwa Kaczyńskich w Darłowie odbyła się identyczna uroczystość 50 – lecia małżeństwa.
Apolonia i Edward Kaczyńscy zawarli związek małżeński 7 listopada 1956 r. w Naćmierzu. Do Darłowa przeprowadzili się w 1957 r. Oboje pracowali w Radiostacji w Jarosławcu. Apolonia była telegrafistką, a Edward kierował pracami grupy konserwatorów. Obydwoje pracowali tam aż do emerytury. Do dzisiaj w radiostacji w Jarosławcu pracuje ich córka Teresa. Oprócz niej mają jeszcze trzech synów: Janusza, Jacka i Roberta. Jedynie Robert mieszka w Słupsku, a pozostali z rodzinami mieszkają w Darłowie. Kaczyńscy mają sześcioro wnuków i dwóch prawnuków Maję i Filipa.
 

L.W.
Darłowo, ED 11/2006

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl