Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Sześćdziesięciolecie Darłowskiego Wędkarstwa

Z okazji jubileuszu 60 - lecia Koła Polskiego Związku Wędkarskiego w Darłowie w jego siedzibie na śródrzecznej Wyspie Łososiowej 7 stycznia 2007 r. odbyło się uroczyste zebranie sprawozdawczo – wyborcze członków oraz byłych działaczy PZW. Krótką historię wędkarstwa na terenie miasta Darłowa przedstawił prezes koła nr 12 PZW Antoni Hołub. Kolebką polskiego wędkarstwa jest Kraków. Tam 13 lipca 1879 r. powstało Krajowe Towarzystwo Rybackie, które zapoczątkowało zorganizowaną działalność rybacką i wędkarską na ziemiach polskich pod zaborami. Już wówczas zajęto się m.in. zarybianiem rzek, ochroną rybostanu, badaniem ichtiofauny oraz krzewieniem oświaty rybackiej. Po 1907 r. kontynuatorem działalności KTR było Towarzystwo Miłośników Sportu Wędkarskiego, które się następnie przekształciło w Związek Sportowych Towarzystw Wędkarskich. Po zakończeniu drugiej wojny światowej reaktywowano je 16 lutego 1947 r. Wówczas w Sławnie powstał powiatowy ZSTW. W Darłowie utworzono jego oddział w 1947 r. Pierwszym prezesem darłowskiego oddziału ZSTW został wędkarz, ułan i późniejszy rymarz Jan Świętosławski. W końcu września 1949 r. zawieszono działalność Związku Sportowych Towarzystw Wędkarskich. Dopiero na zjeździe w Warszawie 270 delegatów z całego kraju 19 marca 1950 r. powołało Polski Związek Wędkarski. Zrzeszał on wtedy już 35 tysięcy wędkarzy. Obecnie PZW zrzesza ponad 600 tysięcy członków. Prezesem nowego darłowskiego koła PZW w 1950 r. powtórnie wybrano Jana Świętosławskiego. Funkcję tę piastował do 1956 r. Kolejnymi prezesami koła PZW w Darłowie byli: Henryk Hoffbauer w latach 1956 – 1967, Eugeniusz Klejman 1967 – 1970, Ryszard Kmita 1970 - 1976. Józef Knapiński 1977 – 1980. Był to okres największego rozwoju darłowskiego koła PZW. Zrzeszało ono wówczas 220 wędkarzy dorosłych i 115 juniorów. W tym okresie pod patronatem koła nr 12 powstały przyzakładowe koło PZW przy Fabryce Maszyn Rolniczych, Szkolne Koło PZW przy Szkole Morskiej oraz Szkolne Koło PZW przy Szkole Podstawowej nr 3. W latach 1980 – 1984 funkcję prezesa pełnił Roman Manek. W 1985 r. prezesurę w kole miejskim ponownie obejmuje Józef Knapiński i sprawuje ją do 1988 r. Lata 1989 – 1992 to okres kiedy prezesem zarządu był Zdzisław Kostrzewa. W latach 1992 – 1997 prezesem koła był obecny jego skarbnik Ryszard Wójcik. Kolejnym prezesem koła w latach 1997 – 2004 był Wojciech Mosiewicz. Jego następcą od 2005 r. jest Antoni Hołub.
Wędkarstwo w Darłowie zawsze było popularną dziedziną rekreacji i sportu. Dzieje się tak dlatego, że są tu znakomite warunki do uprawiania tego sportu. Mamy Królową Rzek Pomorza Wieprzę i jej siostrę Grabowę. Tu oddają one swoje czyste wody do Bałtyku. Mamy w pobliżu zasobne w ryby przymorskie jeziora Bukowo i Kopań. Od kilku lat coraz bardziej rozwija się wędkarstwo morskie. Na tych wszystkich akwenach coraz szerzej rozwija się również połączona z wędkarstwem wodna turystyka: kajakowa, żeglarska, łodziowa i windsurfingowa.
Doceniając znaczny wkład pracy w działalność wędkarską, zarybieniową i ochronę przyrody na wniosek obecnego zarządu koła wyróżniono medalem za Zasługi w Rozwoju Wędkarstwa dla Okręgu PZW – Koszalin wielu byłych i obecnych działaczy PZW z Darłowa. Otrzymali je: Edward Dobek, Wojciech Mosiewicz, Ryszard Kmita, Bronisław Rajewski, Józef Sidoryk, Michał Sokołowski, Brunon Śmigielski, Benedykt Porębski, Ryszard Chabrowski, Zdzisław Kostrzewa, Alojzy Korek, Józef Iwańczuk, Kazimierz Tomiak, Wiesław Porębski, Roman Manek.
W dalszym toku obrad zastanawiano się dlaczego o ponad połowę zmniejszyła się w porównaniu do roku poprzedniego populacja troci i łososi idących z morza na tarło w górę rzek. Stwierdzono, że znaczne morskie odłowy tych ryb przez dokonywane przez rybaków i to w okresach, gdy wędkarzom nie wolno ich łowić przyczyniają się do takiego stanu rzeczy. Drugą zmorą są kłusownicy. Ostatnio wyławiają te szlachetne ryby z zarzucanych sieci prosto z łodzi oraz za pomocą wędki z kotwiczkami szarpiąc ryby z brzegu.. Przyczyniają się do tego procederu niektóre restauracje skupujące ryby łososiowate oraz osoby prywatne. Darłowo nazywa się kolebką kłusownictwa. Wędkarze uważają, że za mało jest akcji Straży Rybackiej zwalczających „kłusoli”. W 2006 r. Straż Rybacka wspólnie z Policją, Strażą Miejską i Strażą Graniczną złapała 31 kłusowników i zarekwirowała kilka kilometrów sieci na terenie całego powiatu. Prawie wszystkie sprawy o kłusownictwo trafiły do sądu. Darłowscy wędkarze od dawna już postulują, aby znieść lub ograniczyć do minimum okres ochronny dla łososi. W tym czasie wędkarze stojąc nad rzekami uniemożliwią kłusowanie, co pozytywnie wpłynie na rozród łososi, a sami złowią ich niewiele.
Z badań naukowców wynika, że obecnie liczba łososi i troci, które wylęgają się z naturalnego tarła spada do jednej setnej procenta, a na sztuczne tarło niekiedy trafiają skarłowaciałe okazy ryb. Tutejsi wędkarze przyczyniają się także do zarybiania wód. Już w tym roku 3 stycznia po 72 dniach od oblania mleczem ikry troci i łososi wylęgły się w darłowskiej wylęgarni małe łososiowate rybki. Około 500 tysięcy sztuk takiego narybku przekazano do dalszej hodowli. Gdy dorosną jako dwudziestocentymetrowe, oznakowane smolty zostaną znowu wpuszczone do Wieprzy i popłyną do morza. Czasami już po dwóch latach mogą osiągnąć wagę nawet 15 kg.
Z planów koła wędkarzy na 2007 rok wynika, że wspólnie z miastem będą zagospodarowywać i zarybiać przejęty niedawno staw położony przy dawnym punkcie skupu GS przy ul. Wojska Polskiego i Inkulę (dawną gliniankę), położoną obok osiedla Bema. Zarybiana będzie także odnoga Grabowej Leniwka oddająca swe wody do Bałtyku w Bobolinie. Wędkarze narzekali również na nie przestrzeganie prawa przez osoby prywatne, które naruszają prawo wodne i blokują im dostęp do rzek. Ma to jednak ulec zmianie jak twierdzi Janusz Łuczak szef Powiatowej Straży Rybackiej. Rozwój wędkarstwa morskiego spowodował, że uchwałą koła powołano w Darłowie Klub Wędkarzy Morskich.
 

L. Walkiewicz
Darłowo, ED 1/2007

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl